هشدار دهنده اتاق سرور کارنو: برای حفظ امنیت، عجله کنید!

هشدار دهنده اتاق سرور

استفاده از هشدار دهنده اتاق سرور در راستای حفظ شرایط محیطی مطلوب و پیشگیری از هرگونه حادثه و معیوب شدن تجهیزات حائز اهمیت است، در این مقاله سعی می‌شود به چندین سیستم هشدار دهنده اتاق سرور که هرکدام دارای قابلیت ها و ویژگی‌های منحصر به خود دارند، اشاره شود. شایان ذکر است این سیستم ها در هر نوع عملکردی که دارند، خواه نظارت همزمان باشد، خواه بهینه سازی انرژی و یا قابلیت های یکسان سازی، ابزارهایی ضروری جهت مطمئن شدن از عملکرد درست اجزا اتاق سرور است. در زمان انتخاب هر کدام از ابزارها عواملی همچون: نیاز فضا، بودجه و الزامات ضروری خود را در نظر بگیرید و همواره به یاد داشته باشید قبل از اقدام به خرید با متخصصان این حوزه مشورت نمایید، شرکت فنی مهندسی کارنو در راستای تجهیز اتاق سرور اقدام به طراحی و تولید برخی تجهیزات نموده که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

انواع هشدار دهنده اتاق سرور

پایش وضعیت اتاق سرور میتواند شامل نظارت و هشدار از طریق سنسورهای دما، رطوبت، آتش، دود و سایر پارامترهای محیطی باشد تا از حداکثر قابلیت سرورها استفاده شود و در عین حال کاهش هزینه ها را در بحث خنک کننده های اتاق سرور به همراه دارد. پایش وضعیت اتاق سرورها با استفاده از هشداردهنده ها به محافظت از تجهیزات و عیب یابی آنها قبل از بروز مشکل می پردازد.

به طور کلی هشدار دهنده های اصلی اتاق سرور به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل :حسگرها، هشدارها و نرم افزارها است.

حسگرها: نشان دهنده شرایط دما، رطوبت، شاخص های گرما، برق، نفوذ آب و آتش و جریان هوا است که با استفاده از سنسورهای داخلی و خارجی دوربین های شبکه و موارد دیگر را مانیتور می کند.

هشدارها: اعلان هشدار ها اغلب به صورت پیامک، هشدارهای صوتی و موارد دیگر است که طی آن کاربر از حادثه مطلع شده و سیستم اقدام خودکار به هشدار و اصلاح می نماید.

نرم افزارها: نرم افزارها سیستم عامل های داخلی هستند که برای استفاده مستقل جهت هشدار در اتاق سرورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هشدار دهنده اتاق سرور

هشدار دهنده دمای اتاق سرور

نظارت و کنترل دمای اتاق سرور فرآیند خودکاری است که در صورت افزایش دمای اتاق سرور از یک سطح معین برای هشدار به مدیران IT طراحی شده است، این مهم یک وظیفه حیاتی است که عملکرد سرورها را مورد پایش قرار می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که دمای بیش از حد اتاق فعالیت آن را مختل نمی کند.

هشدار دهنده رطوبت در اتاق سرور

اغلب قطعات و ابزارهای الکترونیکی در اتاق سرورها در محدوده رطوبتی خاصی می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند در صورتیکه وجود قطعات الکترونیکی در اتاق سرور با رطوبت بالا موجب بروز از کار افتادن درایوها و داده ها می گردد، همچنین محیط های بیش از حد مرطوب خطر تخلیه الکترواستاتیک را بیشتر نموده و باعث بروز فاجعه در قطعات الکترونیکی می‌شود.

هشداردهنده تشخیص حرکت در اتاق سرور

اتاق سرورها معمولا پس از ساعات کاری و در باقیمانده روز بدون مراقبت رها می شوند و این امر باعث می‌شود گاهی افرادی دیگر و اشخاص غیر متخصص با باز گذاشتن در اتاق سرور موجب ایجاد اختلال و بروز مسائلی برای آن شوند، از این رو نصب هشداردهنده های حرکتی یک راه حل ساده و اقتصادی برای کارکنان بخش IT است تا در جریان کلیه عبور مرورها و فعالیتهای اتاق سرور باشند.

هشداردهنده دود در اتاق سرور

هشدار دهنده دود در اتاق سرور ها ضمانت کننده اعلام بروز حریق می باشد و کارکنان بخش مربوطه را از حادثه احتمالی مطلع می نماید. این اعلام به کارشناس واحد مربوطه کمک می‌کند تا سریعا به روش های اطفا اقدام نمایند و مدت زمان ایجاد خسارت را تا حد امکان کاهش دهد.

دوربین های مدار بسته در اتاق سرور

دوربین های مداربسته یک گزینه مناسب به عنوان هشداردهنده برای تامین امنیت اتاق سرورها هستند. آنها علاوه بر ثبت و ضبط فیلم ویدیویی از وقایع خاص مانند: بازو بسته شدن درب‌ها، تشخیص حرکت و دیگر موارد را ارائه می‌دهند. بلکه به عنوان یک محدودیت بصری برای مجرمان عمل می‌کند. از مزیت های ثبت و ضبط فیلم‌های ویدیویی در اتاق سرور دریافت خروجی واضح و شفاف در قالب ایمیل، FTP، MMS و یا مستقیما به تلفن همراه کارشناس IT و مسئول مربوطه در هرکجا ارسال است.

استفاده نکردن ازهشداردهنده ها و سنسورهای حفاظتی در اتاق سرورها و مراکز داده می‌تواند موجب بروز خطرات جبران ناپذیری از جمله کاهش عملکرد سیستم ها، کاهش طول عمر تجهیزات، افزایش مصرف انرژی، ایجاد مخاطرات سخت افزار و یا از بین رفتن داده ها شود. در نتیجه استقرار سیستم های هوشمند و نظارتی در محیط اتاق سرور ها به شما این امکان را می‌دهد تمام شرایط و عوامل موثر در جهت ارتقاء امنیت و کیفیت محیط اتاق سرور را اندازه گیری و کنترل نماید از این رو شرکت فنی و مهندسی کارنو همگام با رشد و توسعه تجهیزات مراکز داده و اتاق سرور به عنوان تولیدکننده دو دستگاه KarnoLogic و Smart Bitrack در راستای هوشمند سازی مراکز داده گامی موثر برداشته است که با شرحی مختصر به معرفی آن می‌پردازیم.

Smart Bitrack: این دستگاه که ساخت آن منحصر به شرکت فنی و مهندسی کارنو است قادر به کنترل شرایط محیطی فضای مراکز داده و اتاق سرورها به صورت 24 ساعته است، قابل ذکر است هشدار دهنده‌های دستگاه Smart Bitrack هرگونه شرایط غیراستاندارد و نامطلوب را مانند: نشتی آب، اعلام حریق، خروج دما و رطوبت بیش از حد مجاز تعیین شده، ورود افراد غیر مسئول و… را توسط آلارم هایی از قبیل نرم افزار، پیامک و آژیرخطر به اطلاع کارشناس مربوطه میرساند.

KarnoLogic: پکیج مدیریتی هوشمند KarnoLogic جهت نظارت و مدیریت شرایط محیطی اتاق سرور گزینه بسیار مناسبی است که در راستای هوشمند سازی مراکز داده قابلیت‌های چشم گیر متعددی دارد که از این میان میتوان به مانیتورینگ و کنترل تردد اتاق سرور، هشدار دزدگیر و سیستم امنیتی، دوربین مدار بسته، سیستم اعلام حریق، کنترل روشنایی محیط، مانیتورینگ پارامترهای الکتریکال UPS، هشدار سیستم اعلام نشتی آب و نشتی مخزن سوخت و … که کنترل و هشدار این پارامترها از طریق سامانه کنترل پیامکی، کنترل از طریق اینترنت، نرم افزارهای اندروید و IOS اشاره کرد.

کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو همواره در راستای ارائه خدمات هوشمند سازی، آماده پاسخگویی و مشاوره در زمینه هشدار دهنده اتاق سرور و دو محصول کاربردی و استراتژیک KarnoLogic و Smart Bitrack به شما مشتریان عزیر است.

شماره تماس دفتر تهران:

021-88486300

شماره تماس دفتز مشهد:

051-37057050-4