سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

اعلام حریق اتاق سرور

این سیستم از بخش های بسیار مهم در اتاق سرور است که نصب آن ضروری می باشد. اتاق سرور و دیتاسنتر نقطه اصلی نگهداری از فایل ها و اطلاعات مهم است. از بین رفتن و یا حذف اطلاعات بنا به هر علتی سبب خسارت هایی از لحاظ مادی و معنوی می گردد. به صورت مداوم سرورهایی که در این اتاق قرار دارند در حال فرآیند سرویس دادن به اشخاصی در بیرون و داخل از سازمان هستند. به همین دلیل سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور بسیار با اهمیت است. در مکان هایی مثل دیتاسنتر موجود در همراه اول این نوع از خدمات ارائه شده با ایجاد درآمد همزمان می باشد و قطعی در آن به منظور ضرری بسیار بزرگ برای شرکت می باشد.

سیستم هایی که در این شرکت ها نصب می گردند دارای قیمتی بسیار بالا می باشند. سرورها، سوییچ ها و دیگر وسایل از ارزش مادی بسیار بالایی برخودار هستند.

سیستم های اتاق سرور حرارت ایجاد می کنند، وسایل و ماشین های برقی واقع در اتاق امکان آتش سوزی را بیشتر می کنند. به همین جهت نصب سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور بسیار ضروری می باشد، تا در زمان به وجود آمدن مشکل بسیار سریع آتش خاموش شود.

اطفا حریق اتاق سرور,اطفاء حریق اتاق سرور,سیستم اطفا حریق اتاق سرور,

روش کار سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

در این تجهیزات فرآیند کار به این صورت می باشد که جمعا دتکتورها و آنالیزورها با ۲ یا ۳ زون متفاوت داخل کنترل پنل می شود. این تجهیزات بعد از درک آتش پیامی را به کنترل پنل می فرستند. کنترل پنل نیز هنگام دریافت پیام از یک زون تجهیزات نصب شده برای هشدار را روشن می کند. بعد از دریافت پیام دوم سیستم هایی ک جهت هشدار ابتدایی نصب شده را فعال می نماید و بعد از نیم دقیقه گاز را در مکان رها می کند. علت تاخیر در رها کردن گاز جهت خاموش کردن آتش، خارج شدن اشخاص در اتاق سرور و همینطور امکان غیر فعال شدن در صورتی که آتش سوزی رخ نداده باشد و پیام اشتباه ارسال شده باشد.

طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

در طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور و دیتا سنتر قبل از هر اقدامی باید علل تاثیر گذار در آن را مشخص نمود و بعد با استفاده از نرم افزار طراحی صورت گیرد.

سیستم اطفای حریق اتاق سرور,اطفا حریق اتاق سرور,اطفاء حریق اتاق سرور,

عوامل موثر در طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

  • اندازه اتاق که به صورت مشخص کردن طول، عرض و ارتفاع است که حجم مشخص گردد.
  • بودن سقف و کف کاذب، اینکه چه تجهیزاتی از زیر یا داخل آن ها رد شده و ارتفاع هر کدام از آن ها چقدر است
  • ارتفاع مکانی که اتاق سرور در آن قرار دارد.
  • درجه دمای موجود در اتاق سرور و دیتا سنتر
  • مدل چیدمان رک و بررسی مکان های سرد و گرم اطراف رک
  • تجهیزات خنک کننده و طریقه ی عملکرد آن ها
  • مسیر عبور سیم های برق اتاق سرور
  • تجهیزات اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

تجهیزات هشدار و اطفاء حریق اتاق سرور و دیتا سنتر به دو قسمت هشدار و اطفاء تقسیم می شود.