آشنایی با مانیتورینگ اتاق سرور

اجرای زیرساخت اتاق سرور

مانیتورینگ اتاق سرور شما را قادر می‌سازد تا به طور فعال شرایط را در رک، اتاق سرور، مرکز داده یا هرجای دیگری که برای محافظت از دارایی‌های مهم نیاز دارید، نظارت کنید. شرایطِ تحت نظارت شامل: درجه حرارت شدید، رطوبت، افزایش برق، نشت آب، دود و مواد شیمیایی می‌شود. با نظارتِ محیطی مناسب به هر شرایطی که می‌تواند بر تجهیزات حیاتی ماموریت شما تأثیر منفی بگذارد، هشدار داده می‌شود. این نظارت همچنین می‌تواند شما را از آسیب احتمالیِ ناشی از خطای انسانی، هک شدن یا کنکاش انگشتان مطلع کنند.

مانیتورینگ اتاق سرور:

یک سیستم نظارت بر اتاق سرور از سه عنصر اصلی تشکیل شده است. از جمله: واحد یا هاب پایه، کاوشگرها یا حسگرها و اتصال و یکپارچگی شبکه.

هاب‌ها ممکن است دارای یک یا چند سنسور داخلی و همچنین درگاه‌هایی برای اتصال پروب‌های خارجی باشند. آنها همچنین دارای یک پورت اترنت و نرم‌افزاری برای پیکربندی و نمودار از راه دور هستند.

سیستم‌های نظارت بر محیط اتاق اتاق سرور چه چیزی ارائه می‌دهند:

اکنون در این قسمت با هم می‌خوانیم که سیستم‌های نظارت بر محیط‌های اتاق سرور چه چیزی را ارائه می‌دهند.

اندازه گیری داده‌ها:

سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی، مقادیر اندازه‌گیری شده توسط پروب‌های متصل را نمایش می‌دهد. به عنوان مثال: دما، رطوبت، جریانِ هوا، باز یا بسته شدن درب و سایر حسگرها.

جمع آوری و نمودار نمودن داده‌ها:

اندازه گیری‌ها به صورت دوره‌ای در حافظه‌ی داخلی یا رسانه‌ی ذخیره‌سازیِ خارجی ذخیره می‌شوند و به صورت نمودار، نمایش داده خواهند شد.

هشدارها و اعلان‌ها:

وقتی مقدار اندازه گیری شده از آستانه‌ی از پیش تعیین شده فراتر رود، هشدارها فعال خواهند شد و از بروز حوادث جلوگیری می‌نمایند. این هشدارها می‌توانند به‌صورت، پیامک، ایمیل و اینترنت در اختیار صاحبان مراکز داده قرار بگیرند. با این وجود صاحبان مراکز داده فوری اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

سیستم نظارت بر اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,مانیتورینگ اتاق سرور,

نظارت محیطی اتاق سرور شامل چه چیزهایی می‌شود:

نظارت محیطی اتاق سرور می‌تواند شامل نظارت بر دما، رطوبت، نشت، دود، آتش و سایر پارامترهای محیطی باشد تا از حداکثر قابلیت اطمینان در عین کاهش هزینه‌های سرمایش و دستیابی به فناوری سبزتر اطمینان حاصل شود.

چنین فعالیتی به محافظت از تجهیزاتِ مهم در برابر خرابی، جلوگیری از کاهش عملکرد، خرابی‌های متناوب، خرابی کل تجهیزات و از دست دادن داده‌ها کمک می‌کند.

مانیتورینگ دمای اتاق سرور:

نظارت بر دمای اتاق سرور فرآیندی خودکار است که در صورت افزایش دمای اتاق سرور به مدیران فناوری اطلاعات هشدار می‌دهد. این وظیفه‌ی مهمی است که اطمینان حاصل شود عملکرد سرور در اثر دمای زیاد اتاق مختل نمی‌شود.

مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور:

اکثر قطعات الکترونیکی طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند در محدوده‌ی رطوبتِ مشخص شده‌ای به فعالیت خود ادامه دهند. محیط‌هایی که دارای رطوبت بالایی هستند، می‌توانند باعث خرابیِ درایوهای دیسک و از دست رفتن اطلاعات شوند. محیط‌های کم رطوبت، خطر تخلیه‌ی الکترواستاتیک (ESD) را افزایش می‌دهند که می‌تواند باعث خرابی فوری و فاجعه بار قطعات الکترونیکی شود.

تشخیص حرکت  اتاق سرور:

بسیاری از اتاق‌های سرور پس از ساعت‌ها یا حتی در طول روز، بدون مراقبت رها می‌شوند. سایر کارمندان ممکن است با باز گذاشتن درب، ناخواسته اتاق سرور را خراب کنند. نصب آشکارسازهای حرکت یک راه ساده و مقرون به صرفه است تا کارکنان فناوری اطلاعات از آن مطلع شوند و از کلیه‌ی فعالیت‌های اتاق سرور مطلع گردند.

تشخیص دود اتاق سرور:

آشکارسازهای دود اضافی در اتاق سرور باعث می‌شود که کارکنان فناوری اطلاعات در صورت بروز آتش‌سوزی تا حد ممکن اطلاع رسانی ‌کنند. این به پرسنل مسئول این امکان را می‌دهد تا در اسرع وقت پیاده سازیِ مراحل بازیابی بلایا را آغاز کرده و زمان خرابی کلی را به حداقل برسانند.

دوربین مداربسته اتاق سرور:

دوربین‌های مدار بسته راهی عالی برای تامین امنیت اتاق سرور هستند. آنها نه تنها فیلم ویدئویی از یک رویداد خاص مانند: باز شدن درها، تشخیص حرکت و غیره را ارائه می‌دهند، بلکه، به عنوان یک بازدارنده‎‌ی بصری برای جنایتکاران عمل می‌کنند. تصاویر واضح را می‌توان از طریق پست الکترونیکی، FTP، MMS به کارکنان فناوری اطلاعات ارسال کرد یا مستقیماً بر روی تلفن همراه پخش نمود.

مزایای نظارت بر محیط زیست سرور:

نظارت بر محیط سرور، امری بسیار مهم تلقی می‌شود و مزایای زیادی را به همراه دارد. از جمله:

کاهش زمان خرابی و افزایش قابلیتِ اطمینان تجهیزات:

وقتی همه چیز اشتباه پیش میرود، شما اولین نفری هستید که مطلع خواهید شد. در نتیجه، با هشدار در مورد شرایطی که باعث آسیب به سرورها و سایر دستگاه‌های شبکه می‌شود، زمان خرابی را به حداقل برسانید.

کاهش OPEX:

مانیتورینگ اتاق سرور (دستگاه‌های نظارت بر محیط سرور) به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی تجهیزات جایگزین را کاهش داده و نیروی کار را به طور موثرتری توزیع کنید.

افزایش رضایت کارکنان:

ویژگی‌های داخلی اعلان مانند: پست الکترونیکی، پیام کوتاه و غیره، کارکنان را قادر می‌سازد تا کار خود را بهتر مدیریت نمایند.

نقش هاب مانیتورینگ و حسگرهای هوشمند در اتاق سرور:

هاب‌ها و سنسورهای می‌توانند، شرایط محیطی متعددی از جمله: دما، رطوبت، جریان هوا، دود، امنیت و ولتاژ را تحت نظر داشته باشند. نصب آنها سریع و آسان است.

شما باید هاب‌ها را به شبکه‌ی خود متصل کرده و سنسورها را وصل نمائید تا آماده‌ی مشاهده‌ی وضعیت مراکز داده و سایر امکانات خود از راه دور باشید.

دستگاه‌های کنترل و مانیتورینگ کارنو:

دستگاه‌هایی همانند: کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور شرکت کارنو که با نام کارنولاجیک، بیت رک و اسمارت بیت رک شناخته می‌شوند، به شما کمک خواهند کرد تا:

دما، رطوبت و سایر عوامل محیطی را بررسی کنید. زمان باز یا بسته بودن درهای رک سرور و گرم شدن بیش از حد رک را بدانید و دارایی‌ها و زیرساخت‌ها را از هر نقطه در جهان نظارت نمائید.

معرفی سیستم کارنولاجیک شرکت فنی و مهندسی کارنو:

سیستم کارنو لاجیک KarnoLogic از تولیدات شرکت فنی و مهندسی کارنو می‌باشد. این سیستم چنین امکانی را در اختیار صاحبان مراکز داده قرار می‌دهد تا بتوانند از راه دور به مدیریت و کنترل اتاق سرور خود بپردازند. تمامی پارامترها و رویدادها در این سیستم ثبت می‌شود و از طریق نرم افزار SCADA، نرم افزار موبایلی و تحت وب قابل رؤیت و کنترل می‌باشند.

این سیستم به عنوان بخشی از زیرساخت شبکه به حساب می‌آید. سیستم کارنولاجیک از قابلیت‌های بسیار زیادی برخوردار است. از جمله:

 • کنترل و مانیتورینگ رک
 • کنترل میزان دما و رطوبت
 • مانیتورینگ ولتاژ
 • مانیتورینگ توان اکتیو
 • کنترل تردد
 • سیستم اعلام نشتی آب و غیره

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول و اطلاع از مشخصات فنی آن به قسمت معرفی محصولات سایت مراجعه نمائید.

معرفی سیستم اسمارت بیت رک شرکت فنی و مهندسی کارنو:

این سیستم نیز یکی دیگر از تولیدات شرکت فنی و مهندسی کارنو می‌باشد. این محصول برای هوشمند سازی رک طراحی شده و از قابلیت‌های زیادی برخوردار است. از جمله:

 • مجهز شده به سیستم دزدگیر.
 • مجهز شده به سیستم هشدار جهت اعلام حریق.
 • قابلیت اندازه‌گیری دما و رطوبت و کنترل دمای رک.
 • قابلیت اندازه‌گیری و کنترل نمودن دمای رک در پشت و جلوی رک.
 • قابلیت اتصال سنسور نشتی آب و تشخیص نشتی آب و آلارم در صورت لزوم و غیره.

این سیستم از بخش‌های مختلفی ساخته شده است. اعم از:

 • مانیتورینگ دما و رطوبت.
 • کنترل فن رک.
 • اعلام حریق.
 • مانیتورینگ نشتی آب.
 • سامانه‌ی کنترل پیامکی.
 • کنترل روشنایی داخل رک.
 • دزدگیر محیط دیتاسنتر.
 • مانیتورینگ برق شهری و UPS متصل به رک.
 • پنل مرکزی 7 اینچ لمسی جهت کنترل نمودن کل مجموعه.
 • نرم افزار اندروید و IOS.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر به صفحه‌ی محصولات سایت مراجعه کنید.

معرفی سیستم مینی اسمارت بیت رک شرکت فنی و مهندسی کارنو:

این سیستم نیز یکی دیگر از تولیدات شرکت فنی و مهندسی کارنو می‌باشد. این محصول از قابلیت‌های زیادی برخوردار است. از جمله:

 • مجهز شده به سیستم آلارم در صورت بروز افزایش یا کاهش میزان دما و رطوبت.
 • مجهز به سیستم دزدگیر.
 • قابلیت اتصال به سنسور دود.
 • ثبت تاریخچه هشدارها و وقایع.
 • و غیره.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی معرفی محصولات سایت مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید با کارشناسان مربوطه در بخش فروش تماس گرفته و سؤالات خود را مطرح نمائید.

سخن آخر:

اُمید است که این مقاله برای شما سودمند بوده باشد. شما می‌توانید اجرا و راه‌اندازی مراکز داده، مانیتورینگ اتاق سرور و راه‌اندازی اتاق برق خود را به شرکت فنی و مهندسی کارنو بسپارید و همین الان با شماره‌های گذاشته شده در داخل سایت تماس گرفته و از مشاوره‌های رایگان ما بهره‌مند شوید.

منتظر محتویات بعدی و به‌روزرسانی‌های آینده‌ی ما باشید.