انواع پایش و مانیتورینگ اتاق سرور

پایش و  مانیتورینگ اتاق سرور

سیستم‌های پایش و  مانیتورینگ اتاق سرور ، شما را قادر می‌سازند تا به طور فعال شرایط رک، اتاق سرور، مرکز داده یا هر مکان دیگری که نیاز به حفاظت دارد را تحت نظر داشته باشید. شرایط نظارت شده شامل افزایش دمای شدید، رطوبت، نوسانات برق، نشت آب، دود و مواد شیمیایی‌ست. با کمک کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، مدیران مراکز داده در مورد هر شرایطی که می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر تجهیزات حیاتی داشته باشد، آگاه می‌شوند.

 

واحدهای تشکیل دهنده سیستم پایش و مانیتورینگ اتاق سرور

یک سیستم مانیتورینگ محیطی از سه عنصر اصلی تشکیل شده است: یک واحد پایه یا هاب، کاوشگرها یا حسگرها و اتصال یکپارچه به شبکه. هاب‌ها ممکن است شامل یک یا چند حسگر داخلی و همچنین پورت‌هایی برای اتصال پروب‌های خارجی باشند. آنها همچنین دارای یک پورت اترنت هستند و نرم افزاری برای پیکربندی و نمودار از راه دور دارند. این نرم افزار ممکن است با نرم افزارهای مدیریت شبکه موجود مانند سیستم‌های SNMP (Simple Network Management Protocol) نیز کار کند.

 

مزایای سیستم‌های پایش محیطی

افزایش uptime و قابلیت اطمینان

با نصب سیستم پایش و مانیتورینگ اتاق سرور و مرکز داده، زمانی که در طی آن یک قطعه از تجهیزات (مانند رایانه) کار می‌کند یا می‌تواند کار کند (Uptime)، افزایش پیدا خواهد کرد و اگر اتفاقی بیافتد یا اشتباهی رخ دهد، شما اولین کسی هستید که از آن اگاه می‌شوید. با آگاهی در مورد شرایطی که باعث آسیب به سرورها و سایر دستگاه‌های شبکه می‌شود، زمان خرابی را به حداقل می‌رسانید.

زمان پاسخگویی را به حداقل برسانید

اعلان‌ها و هشدارهای داخلی مانند پیام، ایمیل، تلفن، پیامک “SNMP traps” یک نماینده می‌تواند پیام درخواستی برای مدیر ارسال کند تا در مورد یک رویداد مهم مطلع شود. کارمندان را قادر می‌سازد تا به سرعت به مسائل مختلف محیطی که ممکن است اتفاق افتد، پاسخ دهند.

کاهش سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

داده‌‌های محیطی بلادرنگ را می‌توان برای جلوگیری یا کاهش تأثیر قطعی در تجهیزات فناوری اطلاعات استفاده کرد.

در همین راستا شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود، اقدام به طراحی و تولید سیستم‌ها و دستگاه مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر نموده‌است. این سیستم‌ها مجهز به سخت افزار صنعتی بوده و به طور خاص برای کنترل عوامل محیطی همچون دما، رطوبت، نشتی، دود، وضعیت درب رک‌ها و درب اتاق سرور، ولتاژ و جریان رک‌ها و upsها، تشخیص حضور و … طراحی و ساخته شده است و با ارسال فرامین مربوطه با توجه به عوامل ذکر شده، اقدام به رفع و اطلاع رسانی به مسوول مربوط خواهد نمود.

 

انواع پایش و مانیتورینگ اتاق سرور و مرکز داده

سیستم پایش اتاق سرور و مرکز داده می‌تواند شامل نظارت بر دما، رطوبت، سیالات، نشتی‌ها، دود، آتش و سایر پارامترهای محیطی باشد تا از حداکثر قابلیت اطمینان و در عین حال کاهش هزینه‌های خنک‌کننده و دستیابی به فناوری اطلاعات سبزتر اطمینان حاصل شود. چنین فعالیتی به محافظت از تجهیزات حیاتی در برابر شکست و جلوگیری از کاهش عملکرد و از دست دادن داده‌ها کمک می‌کند.

مانیتورینگ دما

نظارت بر دما فرآیند خودکاری‌ست که برای هشدار به مدیران فناوری اطلاعات در صورت افزایش دمای رک یا اتاق سرور از حد معینی اعمال می‌شود. این یک وظیفه حیاتی‌ست که اطمینان حاصل شود، عملکرد تجهیزات توسط دمای بالا مختل نمی‌شود.

نظارت بر رطوبت

اکثر قطعات الکترونیکی برای عملکرد در محدوده رطوبت خاصی طراحی شده‌اند. در حالی که محیط‌های با رطوبت بالا می‌توانند باعث از کار افتادن درایوهای دیسک و از بین رفتن داده‌ها و خرابی شوند، محیط‌های با رطوبت کم خطر تخلیه الکترواستاتیک (ESD) را افزایش می‌دهند که می‌تواند باعث خرابی فوری و فاجعه‌بار قطعات الکترونیکی شود.

تشخیص حرکت

بسیاری از اتاق‌های سرور پس از ساعت کاری یا حتی در طول روز بدون مراقبت رها می‌شوند. یا ممکن است کارمندان ناخواسته با باز گذاشتن دری، مشکل ایجاد کنند. نصب آشکارسازهای حرکتی یک راه ساده و مقرون به صرفه برای پرسنل فناوری اطلاعات است تا از تمام فعالیت‌های اتاق سرور مطلع شوند.

اینترنت اشیا

تشخیص دود

(آشکارسازهای دودِ اضافی) در اتاق سرور یا مرکز داده تضمین می‌کند که پرسنل فناوری اطلاعات در صورت وقوع آتش سوزی در سریع‌ترین زمان ممکن از آن مطلع شوند. این کار همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در اولین مرحله ممکن، اجرای روش‌های بازیابی اضطراری را آغاز کنند و زمان قطعی کل را به حداقل برسانند.

دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته یک راه عالی برای تضمین امنیت در اتاق سرور یا مرکز داده هستند. آنها نه تنها فیلم ویدئویی از رویدادهای خاص مانند باز کردن درها، حرکت فیزیکی و غیره ارائه می‌دهند، بلکه به عنوان یک بازدارنده اولیه برای مجرمان عمل می‌کنند. تصاویر واضح را می‌توان از طریق ایمیل، FTP و MMS برای پرسنل فناوری اطلاعات در هر نقطه‌ای ارسال کرد یا مستقیماً به تلفن همراه فرستاد.

وضعیت درب

از دیگر مواردی که باید در پایش اتاق سرور به آن توجه داشت، وضعیت درب است. فقط کسانی که مجاز هستند و می دانند چه کاری انجام می دهند باید وارد قسمت های اتاق سرور شوند. علاوه بر این، ترافیک بیش از حد می تواند باعث گرد و غبار و ذرات بیش از حد شود. یک مرحله مهم در کنترل دسترسی، نظارت بر ترافیک با سنسور وضعیت درب است.

آیا می دانستید که بیشتر گرد و غبار وارد شده به اتاق سرور ناشی از ترافیک انسان است؟ طبق گفته Dataspan، هشتاد درصد از گرد و غبار و کثیفی که وارد اتاق سرور شما می شود، در کف کفش ها ردیابی می شود. آنها ادعا می کنند که اگر این گرد و غبار به طور منظم حذف نشود، می تواند دمای تجهیزات را تا 30 درجه فارنهایت افزایش دهد.

نظارت بر درب و ورود به سیستم را اضافه کنید تا به شما کمک کند از تجهیزات خود محافظت کنید، تمیز کردن را کاهش دهید و از تعمیر و نگهداری غیر ضروری جلوگیری کنید.

مدیریت انرژی سمت تقاضا

سیستم کنترل و مانیتورینگ می تواند به شما کمک کند تا بهینه سازی های مهم سمت تقاضا را انجام دهید. هنگامی که یک مرکز داده در توان موجود تغییر می کند، مانند زمانی که ژنراتورهای پشتیبان تغییر می کند، ممکن است خاموش کردن فرآیندهای غیر ضروری به نفع تجهیزات حیاتی مفید باشد. یک سیستم کنترل خوب می تواند وضعیت عملیاتی ژنراتورها را کنترل کرده و مدیریت توان سمت تقاضا را آغاز کند. به عنوان مثال، تجهیزات را می توان به مناطق تقسیم کرد تا سیستم کنترل بتواند به طور انتخابی هر منطقه را بر اساس اولویت تعریف شده توسط کاربر خاموش کند. این قدرت بیشتری را برای خود سرورها و سیستم های خنک کننده آنها فراهم می کند.

مدیریت انرژی در سمت تقاضا سودمند است زیرا منبع محدودی را برای کارهای حیاتی ذخیره می‌کند، راندمان انرژی را در زمانی که بیشترین اهمیت را دارد بهبود می‌بخشد و تولید گرما را به طور کلی کاهش می‌دهد و بار کنترل دما را کاهش می‌دهد.

ویژگی‌های سیستم پایش و مانیتورینگ شرکت فراز شبکه کارنو

کارنولاجیک

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتا سنتر تحت عنوان کارنولاجیک، جهت مدیریت زیرساخت (DCIM) و هوشمند سازی اتاق سرورها و دیتاسنترها طراحی و تولید شده است.این سیستم قابلیت کنترل و مانیتورینگ تمامی المان‌های محیطی (دما، رطوبت، نقطه شبنم، اعلام حریق، نشتی آب و…) و الکتریکال (ولتاژ، جریان، توان مصرفی، توان اهمی و…) یک اتاق سرور یا دیتاسنتر را داراست.

 

هاب در سیستم پایش و مانیتورینگ اتاق سرور

با هاب‌ها و سنسورهای سسیستم مانیتورینگ اتاق سرور، می‌توانید شرایط محیطی مختلفی از جمله دما، رطوبت، جریان هوا، دود، امنیت و ولتاژ را کنترل کنید. نصب آنها سریع و آسان است. هاب‌ها را به شبکه خود متصل کنید، حسگرها را وصل کنید و آماده مشاهده از راه دور وضعیت اتاق سرور، مرکز داده و سایر امکانات خود شوید. همچنین دما، رطوبت و مایعات را می‌توانید بررسی کنید. از باز یا بسته شدن درهای کابینت سرور و اینکه آیا کابینت بیش از حد گرم می‌شود یا خیر آگاه شوید و دارایی‌ها و زیرساخت‌های مرکز خود را از هر نقطه از جهان نظارت کنید.

هاب‌ها وظایفی برعهده دارند شامل: اندازه گیری و گزارش‌دهی، هشدارها و اعلان‌ها، راه اندازی و مدیریت آسان، رابط مدیریتی بر وب آسان و همچنین باید گفت که هاب‌ها پلتفرم مقیاس پذیری را ارائه می‌دهند.

در پایان

پکیج مدیریت زیر ساخت KarnoLogic به عنوان سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور و دیتاسنتر از راه دور مناسب است، پارامترهایی از قبیل اندازه گیری دما و رطوبت، وضعیت روشنایی، نشتی آب و … . امکان کنترل فن‌های رک و فن‌های اگزاست در این پکیج فراهم شده است. تمامی پارامترها و رویدادها در این سیستم ثبت شده و از طریق نرم افزار  SCADA، تحت وب، و نرم افزار موبایلی قابل مشاهده و کنترل است. این پکیج به دو صورت رک مونت و دیواری قابل ارائه است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با مشاوران و کارشناسان کارنو تماس بگیرید. طراحی زیرساخت مراکز داده‌ خود را به ما بسپارید.