بهینه سازی اتاق سرور خود را به ما بسپارید

بهینه سازی اتاق سرور

بهینه سازی اتاق سرور همیشه به تجهیزات جدید و سرمایه گذاری عظیم نیاز ندارد. فقط اجرای استراتژی‌های مدیریت بهتر می‌تواند باعث صرفه جویی در انرژی و پول شود. شما باید این استراتژی‌ها را برای بهینه‌سازی تجهیزات و عملیات مرکز داده، بدون هزینه یک بازسازی کامل امتحان نمائید. اکنون با واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو همراه شوید تا پس از تعریف کلی بهینه سازی اتاق سرور به معرفی بعضی از این استراتژی‌ها بپردازیم.

تعریف بهینه سازی مرکز داده:

بهینه سازی مرکز داده به هر سری از فرآیندها و سیاست هایی گفته می شود که برای افزایش کارایی عملیات مرکز داده بدون آسیب رساندن به عملکرد اجرا می شوند. به طور کلی، اثربخشی یک استراتژی بهینه سازی با نمره اثربخشی مصرف برق تأسیسات (PUE) اندازه گیری می شود که کل انرژی مورد نیاز تجهیزات محاسباتی را با کل مصرف برق مرکز داده مقایسه می‌کند.

در هنگام مشاهده دو مرکز داده قابل مقایسه، مرکز داده‌ای که نمره PUE پایین تری دارد یعنی به طور کلی استراتژی های مختلف بهینه سازی را برای کاهش مصرف انرژی تجهیزات IT خود اجرا کرده است.  امکاناتی که نمرات PUE پایین تری دارند ارزش بهتری دارند و امکان استفاده از محاسبات قدرتمندتر و راه حل های شبکه را در یک قیمت بسیار رقابتی تر فراهم می کنند.

یک پلت فرم DCIM را در خود بگنجانید:

هر استراتژی بهینه سازی باید با داده شروع شود. جمع آوری اطلاعات در مورد استفاده از شبکه، مصرف برق سرور و عملکرد خنک کننده، خطوط اصلی اساسی را برای اندازه گیری کارایی زیرساخت‌های یک مرکز داده ایجاد می کند. اجرای یک سیستم مدیریت زیرساخت مرکز داده، باعث می‌شود که مدیران بتوانند در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی روزانه تأسیسات خود از دید بی سابقه ای استفاده کنند. این برنامه ها ویژگی هایی مانند استفاده از سرور، ترافیک شبکه و استفاده از سرمایش را رصد کرده و مشخص می کنند که مراکز داده کجا و چه زمانی بیشترین انرژی را مصرف کرده است.

استراتژی هایی مانند جابجایی بارهای محاسبه، خاموش کردن سرورها در صورت عدم نیاز، می‌تواند بهره وری انرژی را بدون به خطر انداختن عملکرد بهبود ببخشد.

خرید پیش نیاز تجهیزات:

سازمانها اغلب در خرید تجهیزات محاسباتی که فقط نیازهای موجود آنها را برآورده می کند، اشتباه می کنند.

متأسفانه، هنگامی که کسب و کار آنها رشد می کند، این دارایی‌ها نمی توانند با خواسته‌های جدید محاسباتی و شبکه‌ای آنها همگام شوند. راه حل سریع در چنین سناریویی تهیه‌ی تجهیزات اضافی برای پر کردن خلا است. اما این از نظر کارایی بندرت خوب است. به عنوان مثال اجرای یک رک سرور با چگالی بالا، به طور کلی کارآمدتر از اجرای بار پردازشی یکسان در چندین رک با چگالی کم است. خرید تجهیزات قدرتمندتر که بتواند نیازهای آینده را برآورده کند ممکن است هزینه‌های بالاتری را متحمل شود، اما در طولانی مدت کارایی و عملکرد بهتری را به دنبال خواهد داشت.

بهینه سازی اتاق سرور,بهینه سازی مرکز داده,تعریف بهینه سازی مرکز داده,

استقرار کارآمد:

خصوصیات فیزیکی یک محیط داده یکی از جنبه‌های مهم بهینه سازی مرکز داده است. استقرار ضعیف سرور ‌می‌تواند تأخیر را به سیستم‌های شبکه وارد نماید به خصوص اگر یک مرکز از کابل کشی های بی ساختار استفاده کرده باشد. همچنین اگر سرورها نتوانند گرما را به طور موثر تخلیه کنند، استقرار اشتباه می‌تواند هزینه‌های خنک سازی را افزایش دهد و بارهای کاری ممکن است به درستی از طریق منابع محاسباتی تخصیص داده نشوند. در نتیجه سرورها بسیار کمتر از ظرفیت کار می‌کنند، در صورتی که به اندازه‌ی سرورهایی که حجم کار بیشتری دارند، انرژی مصرف می‌نمایند.

استفاده بهتر از محاسبه:

چه از طریق مجازی سازی سرور و چه از راه اندازی ابرهای ترکیبی، مراکز داده بهینه سازی شده می توانند، بارهای محاسباتی را بسیار موثرتر مدیریت نمایند. اتصالات متقاطع با تأخیر کم به سیستم عامل‌های ابری عمومی به مشتریان این امکان را می‌دهد تا منابع محاسباتی خود را به سرعت و با تکیه بر قدرت مراکز داده‌ی فوق مقیاس دور برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ مقیاس بندی کنند.

قابلیت اطمینان بهتر در زمان کار:

مراکز داده بهینه سازی شده دارای اطمینان بیشتری هستند. زمانی که آنها انرژی را با کارایی بیشتری مصرف می‌کنند، ساییدگی و پارگی کمتری در تجهیزات IT و خنک کننده رخ خواهد داد.

افزونگی زیرساخت‌ها به این معنی است که هیچ یک از نقاط خرابی نمی‌تواند یک شبکه را از بین ببرد و توانایی نظارت بر عملکرد با ابزارهای سیستم عامل DCIM به مهندسان IT کمک می‌کند تا مشکلات را به صورت موثرتر برطرف کرده و سطح بالای uptime  شبکه را حفظ کنند.

بهینه سازی اتاق سرور، تمایز کلیدی در بین ارائه دهندگان شرکتهای همسان سازی است. مشتریان می‌توانند با شناسایی امکانات با بهترین استراتژی مرکز داده از نظر زیرساخت و عملکرد از صرفه جویی قابل توجه انرژی و افزایش عملکرد استفاده نمایند.

مراکز داده بهینه سازی,بهینه سازی اتاق سرور,بهینه سازی مرکز داده,

بهینه سازی دمای اتاق سرور:

یکی دیگر از مواردی که در بهینه سازی اتاق سرور موثر است دمای آن می‌باشد. بسیاری از فضاهای اداری مدرن از اتاق‌های سرور برای ذخیره، تغذیه و عملکرد سرورهای داخلی خود استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین عناصر مدیریت اتاق سرور، تنظیم دمای فضای آن است. اگر سخت‌افزار کامپیوتر یا تجهیزات IT بیش از حد گرم شود، می‌تواند بر عملکرد، بهره‌وری و ثبات عملیات تجاری شما تأثیر منفی بگذارد. در زیر چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما در درک اهمیت شرایط خنک‌کننده و نحوه‌ی حفظ دمای مطلوب و ثابت در اتاق سرور یا رک شبکه کمک نماید.

دمای ایده‌ آل اتاق سرور:

دمای ایده‌ آل اتاق سرور می‌تواند بسته به عوامل متعددی از جمله: اندازه‌ی فضای شما، نوع تجهیزات مورد استفاده و تعداد دستگاه‌هایی که در یک مکان واحد قرار دارند، متفاوت باشد. از آنجا که اتاق‌های سرور اغلب مقادیر زیادی تجهیزات را در فضاهای نسبتاً محدود نگهداری می‌کنند، ممکن است به دلیل قدرت و انرژی‌ای که با کارکرد منظم اعمال می‌کنند، با خطر داغ شدن بیش از حد مواجه شوند. گرمای بیش از حد، بهره‌وری شرکت شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. بنابراین، اجرای یک برنامه‌ی خنک کننده برای اتاق سرور شما از اهمیت وافری برخوردار است.

ثابت نگه داشتن دما در اتاق سرور:

به طور کلی، دمای مطلوب در استاندارد سازی دیتاسنتر و اتاق سرور بین 68 تا 71 درجه فارنهایت است. برای دستیابی و حفظ این دما به طور شبانه‌روزی، مهم است که در صورت قطعی برق، نصب سیستم‌های خنک کننده موثر و اقدامات مناسب پشتیبان را در نظر بگیرید.

سیستم‌های خنک کننده:

اساسی‌ترین عنصر کنترل دمای اتاق سرور، نصب سیستم‌های خنک کننده‌ی مناسب است. بسته به چیدمان فضای شما و شرایط آب و هوایی خارج از منطقه‌ی شما، این سیستم‌ها ممکن است ترکیبی از واحدهای سنتی، سیستم‌های خنک کننده‌ی آب یا توزیع هوای خارج را شامل شوند. علاوه بر این، قرار دادن سینی‌های فن برای اطمینان از گردش هوای خنک در داخل و اطراف رک‌های داده بسیار مهم است.

استقرار استراتژیک مجرای خنک کننده و برنامه ریزی جریان هوا:

اینجاست که ناوبری چیدمان اتاق سرور شما نمایان می‌شود. با قرار دادن چندین دماسنج در سراسر فضای خود می‌توانید، درجه حرارت ناسازگار را در اتاق سرور خود تشخیص دهید. سپس، مجاری خنک کننده را بر این اساس قرار دهید تا حداکثر کنترلِ جریان هوا را اعمال کرده و دمای مطلوبی را در سراسر اتاق سرور خود بدست آورید.

اقدامات خنک کننده پشتیبان:

عملکرد مداوم سیستم‌های خنک‌کننده‌ی شما برای حفظ دمای ثابت در اتاق سرور ضروری است. در صورت قطع برق، برنامه‌ریزی پیش‌ رو، تجهیزات اتاق سرور شما را از گرمای بیش از حد و خاموش شدن نجات می‌دهد. سرمایه‌گذاری در ژنراتورهای پشتیبان و واحدهای قابل حمل AC که می‌توانند مستقل از ژنراتور اصلی کار کنند، از تجهیزات شما محافظت می‌کند؛ زیرا منبع اصلی انرژی بازسازی می‌شود.

بهینه سازی اتاق سرور خود را به چه کسی بسپاریم:

تمامی موارد آورده شده در این مقاله نیازمند دانش، مهارت، تخصص و تجربه است؛ بنابراین شما می‌توانید برای نحوه‌ی صحیح مدیریت و داشتن استراتژیکی که منجر به بهینه سازی اتاق سرور شما شود، با گروه فنی و مهندسی کارنو تماس گرفته و پس از دریافت اطلاعات مورد نیاز، راه‌اندازی و بهینه سازی مرکز داده‌ی خود را به این گروه حرفه‌ای بسپارید.

توجه داشته باشید که شرکت فنی و مهندسی کارنو سالهاست در زمینه‌ی IT، تجهیزات و اجرای شبکه های کامپیوتری و مراکز داده به فعالیت می‌پردازد و موفق به کسب رزومه‌ای قوی در این مسیر شده است. پس بهتر است قبل از هر گونه اقدامی در هر جای کشور که هستید از مشاوره و دانش این شرکت بهره برده و استفاده نمائید.

امید است که محتوای خوانده شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. منتظر بروزرسانی و مقالات بعدی ما باشید و نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.