بررسی تجهیزات و ملزومات اتاق سرور

ملزومات اتاق سرور

در این مقاله قصد داریم درباره تجهیزات و ملزومات اتاق سرور مطالبی ارائه دهیم.

قبل از اینکه درباره ملزومات اتاق سرور و تجهیزاتی که در اتاق سرور قرار میگیرند، صحبت کنیم باید درباره محل قرار گیری و مکان اتاق سرور اطلاعاتی داشته باشیم.

اولین جنبه ای که برای راه اندازی اتاق سرور باید در نظر داشته باشید این است که سرور ها را در کجا و در چه مکانی قرار دهید.

یافتن یک مکان مناسب برای قرارگیری سرور ها در یکی از اتاق های سازمان می تواند یک پیشنهاد گران قیمت باشد. چرا که اتاق سرور نیاز به بازسازی و ایجاد یک فضای سفارشی برای اتاق سرور دارد.

ایجاد یک مکان مناسب و عایق می تواند به عنوان یکی از ملزومات اتاق سرور باشد.

این مکان باید برای نصب تجهیزات بزرگ، تهویه هوا و تجهیزات شبکه مناسب باشد. همچنین این اتاق باید توانایی تحمل وزن سنگین تجهیزات و ملزومات اتاق سرور را داشته باشد.

فضاهای تنگ برای راه اندازی اتاق سرور مناسب نیستند. زیرا وجود دستگاه خنک کننده موثر نیاز به گردش ثابت هوا و یک برنامه جریان هوا مناسب دارد.

همچنین طراحی اتاق سرور در مکان و اتاقی که دارای پنجره است و یا دارای دیوار خارجی است، مناسب نیست. چرا که این مسائل می تواند امنیت و کنترل اتاق سرور را دشوار کند.

 

 

 

کنترل اتاق سرور,ملزومات اتاق سرور,کنترل اتاق سرور,

 

اتاق سرور چقدر باید بزرگ باشد؟

در حالت ایده آل ارتفاع سقف اتاق سرور باید حدود 2 متر و 80 سانتی متر باشد و وجود سقف بلند برای تهویه هوا و نصب خروجی های حرارتی و دیگر ملزومات اتاق سرور ارجحیت دارد. کف سازی اتاق سرور و وجود کف کاذب اتاق سرور برای عبور و مدیریت سیم ها و کابل ها نیز باید در نظر گرفته شود.

مهم تر از همه یک اتاق سرور باید ایمن باشد به طوریکه کنترل و نظارت اتاق سرور از داخل ساختمان و همچنین خارج از محیط انجام پذیرد.

 تجهیزات و ملزومات اتاق سرور چیست؟

پس از اینکه مکان مناسب را برای راه اندازی اتاق سرور انتخاب کردید باید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور را خریداری و نصب کنید.

در نظر داشته باشید که نصب این تجهیزات نیاز به متخصص دارد و کار آسانی نیست!

بیشتر هزینه راه اندازی اتاق سرور مربوط به پشتیبانی آن می شود.

ملزومات اتاق سرور,کنترل اتاق سرور,ملزومات اتاق سرور,

تهویه هوا از ملزومات اتاق سرور

تهویه اتاق سرور سه وظیفه اصلی دارد:

 • نگهداری دمای پایدار در اتاق سرور.
 • کنترل رطوبت: سرورها در محیط های مرطوب عملکرد خوبی ندارند.
 • تصفیه هوا: گرد و غبار و سایر ذرات موجود در هوا می توانند طول عمر و قابلیت اطمینان تجهیزات محاسباتی را کاهش دهند.

به طور معمول اتاق سرورهای کوچک از سیستم تهویه هوا دیواری استفاده میکنند و برای اتاق سرور های بزرگ تر از سقف یا کف کاذب استفاده میشود و باید سیستم تهویه هوا اضافه نصب شود.

شما همچنین باید مانیتورینگ از راه دور را برای اتاق سرور خود تنظیم کنید تا در صورت خرابی سیستم تهویه، به موقع مطلع شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

دمای اتاق سرور باید حدود 22 الی 24 درجه سانتی گراد باشد. ممکن است سرورهای مدرن در دماهای بالاتر هم کار کنند، اما احتمال خرابی قطعات آن افزایش می یابد.

اعلام و اطفاء حریق از ملزومات اتاق سرور

حتی قبل از این که سرور ها دارای اطلاعات و داده های ذخیزه شده باشند باز هم باید سیستم اعلام و اطفاء حریق وجود داشته باشد چرا که این سرور ها جزء سرمایه گذاری های سازمان محسوب می شوند.

در بیشترسیستم های اطفاء حریق از روش تخلیه فشار استفاده می شود.

رک ها از ملزومات اتاق سرور

سرور های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که درون رک نصب شوند. سرورها در طیف وسیعی از اندازه ها در دسترس هستند، که واحد اندازه گیری آنها یونیت است.

کوچک ترین اتاق سرور ها نیز به رک نیاز دارند تا تجهیزات را در خود جای دهند.

هر چه تجهیزات سرور بیشتر و گسترده تر باشد به تعداد رک های بیشتری نیاز است.

شبکه سازی از ملزومات اتاق سرور

بسته به تعداد سرورهایی که در اتاق سرور قرار دارد، تجهیزات زیر نیاز است:

 • روتر های اصلی
 • سوئیچ ها
 • کابل کشی مناسب
 • سوئیچ های KVM

تجهیزات شبکه و سوئیچ ها باید در یک رک ایمن در اتاق سرور قرار بگیرند. نوع تجهیزات شبکه مورد نیاز، بستگی به تعداد سرورها، سطوح اضافی مورد نظر وعوامل دیگر دارد.

اتاق سرور های بزرگ به روترهای اختصاصی نیاز دارند. Cisco و Juniper تولید کنندگان پیشرو در تجهیزات شبکه هستند.

منبع تغذیه از ملزومات اتاق سرور

اتاق سرور شما به یک منبع تغذیه نیاز دارد تا تجهیزات و سرور ها بتوانند به درستی کار کنند. اما وصل کردن سرورها به طور مستقیم به برق، ایده خوبی نیست.

برای قابلیت اطمینان، منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) مورد نیاز است. یو پی اس در صورت قطعی برق در دوره های کوتاه مدت برق اضطراری را فراهم می کند.

سرورها به منبع تغذیه مداوم احتیاج دارند. بدون UPS، سرورها در معرض خطر از بین رفتن اطلاعات، آسیب تجهیزات و مشکلات دسترسی هستند.

UPS به طور معمول برق را به یک واحد توزیع برق (PDU) نصب شده در رک که سرورهای مورد نظر در آن قرار دارد، تأمین می کند.

با توجه به اینکه پاور ماژول آخرین قطعه برای رسیدن برق به سرور است پس از اهمیت بالایی برخوردار است. باید از کیفیت ساخت پاورماژول ها مطمئن باشید.

تیم متخصص فراز شبکه کارنو با تکیه بر علم و تجربه چندین ساله خود، تعداد 7 پاور ماژول طراحی و تولید کرده است که متناسب با اتاق سرور میتوان آنها را انتخاب کرد.

سرور ها

آخرین هزینه ای که باید در نظر بگیرید سرورهای رایانه ای هستند که می خواهید در واقع از آنها استفاده کنید. این هزینه ای است که بیشتر مشاغل روی آن متمرکز می شوند که ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه ماهانه سرور، هزینه سخت افزاری سرور را یک بار بپردازند.

با این حال، باز هم سرورها هزینه دارند. آنها به طور مرتب نیاز به تنظیم و نگهداری دارند.

چگونه یک اتاق سرور امن داشته باشیم؟

امنیت باید اولویت اصلی باشد، به ویژه اگر سازمان داده های حساس را ذخیره و پردازش می کند. امنیت اتاق سرور یکی از اصلی ترین ملزومات اتاق سرور می باشد.

تجهیزات امنیتی فیزیکی شامل موارد زیر می شوند:

 • درب هایی با قفل های الکتریکی
 • نظارت بر دوربین مدار بسته اتاق سرور و مناطق مجاور.
 • کنترل تردد افراد مجاز

اتاق سرور نباید از بیرون ساختمان قابل دسترس باشد و نباید دارای پنجره باشد. فقط پرسنل مجاز باید به اتاق سرور دسترسی داشته باشند و همه دسترسی ها باید تحت نظارت و ورود به سیستم باشند.

شما با تهیه سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می توانید تجهیزات اتاق سرور را تحت نظر و کنترل داشته باشید و ورود افراد را کنترل کنید. کارنولاجیک محصولی بی نظیر از شرکت فنی و مهندسی کارنو می باشد که به عنوان سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور توانایی های زیادی دارد.

استفاده از برخی تجهیزات و ملزومات اتاق سرور به منظور امنیت آن می باشد. اتاق سرور در هر سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است و بر قراری امنیت در این اتاق جزء ملزومات است.

بهتر است از دوربین های کنترلی درون اتاق سرور استفاده شود. با نصب دوربین ها، اتاق به صورت 24 ساعته تحت نظر است و سرور ها توسط این دوربین ها مانیتور می شود و log ها در سرور مربوطه ذخیره می شود.

اتاق سرور از نظر مکانی نیز باید در قسمتی از ساختمان قرار بگیرد تا از امنیت بالایی برخوردار باشد. به طور معمول اتاق سرور را در پایین ترین قسمت ساختمان طراحی می کنند. اما اگر اتاق سرور را در طبقات بالا اجرا کرده اید و امکان جا به جایی آن وجود ندارد، می توانید اتاق را از نظر ساختار و مقاوم سازی تقویت کنید. اتاق سرور باید در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله و … از استحکام بالایی برخوردار باشد. البته این مستلز هزینه بالایی است.

از کار هایی که برای استحکام و مقاوم سازی اتاق سرور می توان انجام داد:

 • سطوح اتاق را با لایه سیمانی پوشاند.
 • لایه ای از ماده ضد آتش روی لایه سیمانی قرار بگیرد.
 • اجرای کف کاذب مناسب در اتاق سرور و عبور لوله ها و کابل ها و دیگر تجهیزات از زیر آن.

اتاق سرور باید فاقد پنجره باشد. وجد پنجره در اتاق سرور امنیت اتاق سرور را کاهش می دهد. در ها و دیوار ها باید کاملا عایق باشند. ارتفاعی که برای اتاق سرور از کف تا سقف در نظر گرفته می شود باید دو متر و هفتاد سانتی متر باشد.

کف کاذبی که برای اتاق سرور باید در نظر گرفته شود، باید از نوع آنتی استاتیک بوده و خاصیت ضد الکتریسیته داشته باشد.

همانطور که گفته شد درب ها باید ضد حریق باشند و همچنین ضد سرقت و اجاره تردد افراد مختلف به این اتاق وجود نداشته باشد.