در باره مرکز داده چه میدانید

گروه تحقیق و توسعه کارنو در این مقاله سعی کرده است تا اطلاعات مهمی را در مورد مراکز داده در اختیار خوانندگان قرار دهد، ما سعی کرده ایم اطلاعاتی را به کاربران انتقال دهیم که مناسب و کاربردی باشند و تمامی اطلاعات آورده شده صحیح و از منابع معتبر است، هم اکنون در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد مراکز داده به دست آورید.

مرکز داده دارای فضا یا سازه ای است که در یک یا چند ساختمان به یک سازه اختصاص داده شده است. در واقع می توان گفت که مرکز داده مرکز اصلی سیستم های کامپیوتری و اجزای آن است. این اجزا شامل: سیستم های ذخیره سازی، پردازنده های پیشرفته، خنک کننده ها، سخت افزارها و تجهیزات مخابراتی می باشند.

سیر تحول ساخت مرکز داده یا دیتاسنتر

همانطور که شاید بدانید قبل از به وجود آمدن رایانه ها، بشر از کاغذ و قلم برای پردازش اطلاعات و ذخیره سازی آن استفاده می نمود. پردازش کردن اطلاعات از این روش زمان زیادی را می گرفت و از همین جهت نیروی انسانی قادر نبود به صورت بی وقفه و 24 ساعته به کار بپردازد. با گذر زمان و همچنین با زیاد شدن نیاز بشر رایانه ها به وجود آمدند و کار پردازش اطلاعات را تا حد زیادی آسان نمودند.

در دهه های 50 تا 60 میلادی هیچ گونه دیتاسنتری وجود نداشت، و مرسوم بود که در آن زمان از رایانه های چند منظوره استفاده شود. رایانه هایی وجود داشت که مدل آن CDC6600 بود که در زمان اکنون به عنوان ابر رایانه از آن یاد می شود. این مدل حجم بالایی از اطلاعات را پردازش می کند.  این حجم تا 40 مگاهرتز می باشد.

بین دهه های 70 تا 80 میلادی رایانه ها با قدرت بیشتری در اخیار افراد قرار گرفتند، این قدرت از حد معمول فراتر رفت به اندازه ای که نبود رایانه در زندگی افراد غیر ممکن می نمود.

اما در دهه ی 90 میلادی در صنعت کامپیوتر انقلابی عظیم رخ داد. در این دوره ها کامپیوترها به قدری پیشرفته شدند که ریز پردازنده ها با سرعت بالایی پردازش می شدند و دیگر وجود یک مرکز داده یا دیتاسنتر حس می شد، زیرا دیگر ابر رایانه ها پاسخگوی نیاز افراد نبودند.

بعد از سال 1990 دیتاسسنترها و مراکز داده به شکلی سازمان یافته و رسمی کار خود را آغاز نمودند. به همین جهت در این زمان افراد شاهد بالا رفتن حد تقاضا در زمینه ی تجهیزات سخت افزاری، نیروی برق و خنک کننده ها بودند. در همین زمان بود که مجازی سازی (virtualization) به وجود آمد، و استفاده از خنک کننده ها و برق فضای زیادی را که رایانه ها اشغال می کردند را تا 80 در صد کاهش داد.

شرح وظیفه مرکز داده

مرکز داده به اشکال گوناگونی و با هدف های خاصی ساخته می شود. به زبان ساده دیتاسنتر فضای مرکزی است که تمامی تجهیزات شبکه ای و محاسباتی با هدف پردازش، ذخیره سازی، پخش، جمع آوری یا امکان رسیدن به حجم بالای اطلاعات و داده ها قرار خواهند گرفت.

دیتاسنتر این قابلیت را دارد که در کمترین زمان حجم گسترده ای از تبادل اطلاعات را انجام دهد. در عصر ارتباطات و جامعه مدرن، دیتاسنترها برقراری ارتباطات، پردازش آن ها و همچنین ذخیرسازی را انجام می دهند.

اجزای تشکیل دهنده دیتاسنترها

یک دیتاسنتر شامل مواردی است که در زیر به آن اشاره شده است، من جمله:

 1. روترها (routers)
 2. سوئیچ ها(switches)
 3. فایروال ها(firewalls)
 4. سیستم های ذخیره سازی
 5. سرورها(servers)
 6. سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری
 7. سیستم های کنترل و مانیتورینگ
 8. سیستم های امنیت مرکز داده

انواع مرکز داده

در حالت کلی 4 نوع دیتاسنتر وجود دارد که هر یک را برایتان در این بخش توضیح خواهیم داد.

 1. دیتاسنترهای شرکتی(Enterprise data centers):

این نوع از دیتاسنترهای معمولا در محل خود مجموعه ای که از آن استفاده می شود قرار دارد. در واقع این نوع دیتاسنتر به صورت انحصاری می باشد و توسط مجموعه های بزرگ و شرکت ها برای کاربران هدف خاص خود به وجود آمده اند.

 1. خدمات مدیریت دیتاسنتر(managed services data centers):

این نوع از دیتاسنترها و مراکز داده توسط شخص سومی یا یک شرکت ارائه کننده خدمات اداره می شود و شرکت مربوطه می تواند به جای خریداری تجهیزات و زیرساخت های مرتبط آن ها را اجاره نماید.

 1. دیتاسنتر اشتراکی(co-location data center):

همانطور که از اسم این نوع دیتاسنتر مشخص است این مرکز داده ها بدین گونه می باشد که یک شرکت می تواند بخشی از فضای دیتاسنتر را که متعلق به مجموعه ای دیگر می باشد را در همان محل یا محل دیگر اجاره کند. شرکتی که اجرا کننده است می تواند میزبان تمام زیرساخت ها اعم از ساختمان، پهنای باند، خنک کننده، تهویه و غیره باشد، در صورتی که شرکت ارائه کننده مسئولیت اجزایی همانند سرورها، سیستم های ذخیره سازی و فایروال ها را بر عهده خواهد داشت.

 1. دیتاسنترهای فضای ابری(cloud data centers):

این نوع دیتاسنتر هیچ گونه موقعیت مکانی ای ندارد و تمامی داده ها و نرم افزارها توسط یک شرکت ارائه دهنده خدمات فضای ابری مدیریت می شود. اگر بخواهیم چند مورد را در این زمینه مثال بزنیم می توانیم به شرکت خدمات شبکه آمازون(AWS)، مایکروسافت(Azure)، یا سرویس های ابری IBM اشاره کنیم.

موارد استفاده دیتا سنتر یا مراکز داده

تمامی شرکت ها و سازمان هایی که در حال فعالیت هستند به دیتاسنتر نیازمند خواهند بود از جمله:

 • سازمان های دولتی
 • شرکت ها ومراکز مخابراتی
 • مراکز آموزشی و دانشگاه ها
 • کسب و کارهای خرد و آنلاین
 • بانک ها و موسسات مالی
 • مشاغلی که به صورت آنلاین مشغول به کار هستند
 • شرکت های ارائه خدمات شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و گوگل

انواع مرکز داده,دیتاسنترها,شرکت فنی و مهندسی کارنو,

حقایقی در مورد مرکزداده

در حال حاضر به تعداد 955¸5 زمین فوتبال در جهان دیتاسنتر وجود دارد. یعنی بیش از 500 دیتاسنتر با مقیاسی عظیم در کل دنیا وجود دارد و می توان گفت بیش از 87 میلیون متر مربع از فضای زمین را دیتاسنترها اشغال کرده اند.

دیتاسنتر سیتادل در ایالات نوادا که در شهر تاهارینو قرار دارد یکی از بزرگترین دیتاسنترهای جهان واقع در آمریکا است و این مرکز داده بیش از 2 میلیون متر مربع وسعت دارد. این دیتاسنتر نزدیک کمپانی تسلا ساخته شده است و توسط انرژِی تجدید پذیر کار می کند و می توان گفت این دیتاسنتر یکی از بزرگترین دوستداران محیط زیست است که هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

گوگل با بیش ترین مقیاس دقت و کارآیی اطلاعات و زیر ساخت هی به روز و دقیق، بین شرکت های دیگری مثل مایکروسافت و چاینا تلکام پیشرو در صنعت دیتاسنتر است. اما می توان گفت بیشترین تعداد سرور متعلق به شرکت مایکروسافت است که بیش از یک میلیون سرور دارد و بعد از آن شرکت فیس بوک از نظر تعداد سرور ها در جایگاه بعدی قرار گرفته است.

شرکت فنی و مهندسی کارنو، با تجربه قریب بر 20 ساله خود در صنعت IT می تواند شما را در طراحی و مشاوره و پیاده سازی دیتاسنتر با استانداردهای جهانی یاری رساند.