چرا باید اتاق سرور را مانیتورینگ کنیم

یکی از مهم ترین بخش های هر شرکت یا سازمان، اتاق سرور می باشد. در این اتاق تمامی اطلاعات مهم و حیاتی نگهداری می شود. به دلیل اهمیت بالای این مکان، باید مدام توسط افراد متخصص و دستگاه های هوشمند تحت نظارت و بازرسی قرار گیرد. سازمان ها با استفاده از مانیتورینگ کردن اتاق سرور در تلاش هستند تا به طور کامل از داده های خود محافظت کنند.

به طور کلی اتاق سرور و تمامی وسایلی که در آن قرار دارند، باید به صورت شبانه روزی تحت نظارت و مراقبت قرار گیرند. برای انجام این کار می توان از مانیتورینگ استفاده نمود. شرایط لازم برای برقراری چنین امکانی باید به طور کامل صورت گیرد تا اتاق سرور با هیچ مشکلی در آینده مواجه نشود.

بنابراین با فراهم کردن شرایط لازم، مانیتورینگ به طور کامل انجام می پذیرد. برخی از شرکت ها و ارگان های مختلف به دلیل رعایت نکردن نکات و عدم انجام مانیتورینگ مناسب، متاسفانه داده های مهم خود را از دست می دهند. در نتیجه با رعایت مقررات و ایجاد بستری مناسب و حرفه ای برای مانیتورینگ، تمامی مشکلات پایان می پذیرند.

برای دستیابی به امنیت کامل و عدم بروز مشکلات احتمالی، استفاده از سیستم کنترل و نظارت دقیق بر اتاق سرور لازم و حتمی است. افرادی که برای محافظت از اتاق سرور فعالیت می کنند، با داشتن تلفن های هوشمند، پنل های مخصوص و سایر امکاناتی که در اختیار دارند، از تجهیزات مختلفی که در اتاق سرور قرار گرفته نگهداری می کنند.

تجهیزات مانیتورینگ اتاق سرور,دستگاه مانیتورینگ اتاق سرور,سامانه مانیتورینگ اتاق سرور,

علت سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

دلیل اصلی استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی، جلوگیری از بروز خطرات و مشکلات احتمالی است. این سیستم به دو نوع متفاوت آفلاین و آنلاین دسته بندی می شود. همان طور که اطلاع دارید سیستم های آنلاین نیازمند اینترنت هستند.

در مقابل استفاده از سیستم های مانیتورینگ آفلاین که نیازی به اینترنت ندارند بسیار کارآمد می باشند. علاوه بر این موارد استفاد از قفل های الکترونیکی و دیجیتالی هم کمک شایانی به کنترل رفت و آمدها می کنند. به کمک این تجهیزات می توان از ورود افراد متفرقه و سارق به اتاق سرور جلوگیری کرد.

برخی از کمپانی ها و سازمان ها به علت مانیتورینگ نامناسب و عدم استفاده از تجهیزات کنترلی، اطلاعات و داده های مهم خود را از دست می دهند. از آن جایی که اطلاعات نگهداری شده در اتاق سرور برای شرکت ها و سازمان ها بسیار ضروری و مهم می باشد، باید در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشند.

برای این کار نیاز است تا تجهیزات مانیتورینگ اتاق سرور به شکل کاملا حرفه ای انجام شود. با رعایت این نکات، محافظت دقیق و حساب شده ای برای اتاق سرور به وجود می آید. با این که تاکید فراوانی بر انجام کارهای نظارتی صورت می گیرد، اما باز هم بسیاری از شرکت ها در انجام آن کوتاهی می کنند. توجه نکردن به این امر باعث می شود اطلاعات کثیری را از دست بدهند.

یکی از کارآمد ترین سیستم ها برای کنترل بر عبور و مرور افراد، استفاده از دوربین های مدار بسته است. با نصب این دوربین ها به سادگی می توان بر تمام بخش ها نظارت کرد. عدم توجه به سیستم های امنیتی، اختلالات فراوانی برای سازمان ها به وجود می آورد. بنابراین مانیتورینگ از مهم ترین فعالیت ها برای برقراری امنیت در اتاق سرور محسوب می شود.

انجام این کار به سادگی امکان پذیر نیست و نیازمند به کار گیری افراد متخصص می باشد که بدون هیچ نقصی آن را انجام دهند. به کارگیری سیستم های هوشمند و به روز، کامل و بدون کم و کاستی برای نظارت و کنترل بر روی تمامی عوامل محیطی و انسانی امری بسیار مهم است.

در آخر لازم می دانیم ذکر کنیم که مانیتورینگ و امور نظارتی بر اتاق سرور به هیچ عنوان مسئله پیش پا افتاده ای نیست. اطلاعات و داده های چندین ساله یک شرکت در این اتاق نگهداری می شود، بنابراین تمامی سازمان ها باید به طور ویژه به آن اهمیت بدهند.