آشنایی با نحوه استاندارد سازی اتاق سرور

استاندارد سازی اتاق سرور در سازمان ها به عنوان یکی از اصلی ترین فعالیت هایی به شمار می رود. به هر میزانی که سازمان ها در رابطه با این موضوع هزینه کنند در آینده می توانند از ضررهای مالی زیاد جلوگیری کنند. برای به وجود آوردن امنیت در اتاق سرور باید به سه اصل اساسی از قبیل availibility، integrity، confidentiality توجه کرد. این مسئله به این معنی می باشد که کاربران می توانند با آرامش خیال و بدون اینکه از لحاظ امنیتی احساس خطر نمایند، در هر مکان و هر زمان که بخواهند به اطلاعات خود آنها که محرمانه بودن آن تضمین شده است، دسترسی پیدا کنند.

در ابتدا باید بدانید که اتاق سرور استاندارد چه قابلیت هایی را دارا می باشد و آیا دسترسی به اطلاعات درست در قسمت فناوری اطلاعات برای افراد میسر می باشد یا خیر. به همین علت در متن پایین به نکاتی در رابطه با استاندارد سازی اتاق سرور اشاره خواهیم کرد.

مکان اتاق در استاندارد اتاق سرور

استاندارد اتاق سرور ویژگی های خاصی دارد. مکانی که برای اتاق سرور در نظر می گیرند معمولا در طبقه های پایین سازمان می باشد. چنانچه اتاق سرور در آغاز فعالیت در طبقات دیگر ساختمان مستقر شده باشد این امکان فراهم می باشد که بخش مربوطه را در برابر خطرات طبیعی مانند زلزله و… مقاوم کرد اما این کار هزینه های نسبتا زیادی را برای سازمان در بر دارد. فعالیت هایی که می توان برای استحکام و استاندارد سازی اتاق سرور انجام داد به شرح زیر می باشند:

  • عایق بندی سطوح اتاق به وسیله لایه های سیمانی
  • ایجاد لایه ای از مواد ضد آتش بر روی لایه سیمانی
  • به وجود آوردن کف کاذب و سقف کاذب برای عبور دادن لوله های ضد حریق
  • پوشش دهی دیوار، سقف و درب
  • قرار ندادن پنجره در اتاق سرور به علت های امنیتی
  • رعایت کردن ارتفاع استاندارد تا سقف که 2 متر و 70 سانتی متر می باشد.
  • استفاده کردن از درب هایی که ضد سرقت و آتش سوزی هستند.
  • استفاده از کف پوش کاذب که جنس آن آنتی استاتیک می باشد
  • تهیه یک سیستم به منظور تهویه محیط اتاق سرور

با ایجاد گرد و غبار بر روی دستگاه ها و ایجاد شدن یک لایه ی اضافی بر روی آن، خنک کردن آن ها با مشکل مواجه می شود و همین عامل سبب خراب شدن زود هنگام دستگاه می گردد. بنابراین استفاده کردن از سیستم های تهویه به منظور استاندارد سازی اتاق سرور یکی از فعالیت های ضروری می باشد.

استاندارد اتاق سرور,استاندارد سازی اتاق سرور,استانداردهای اتاق سرور,

سیستم مقابله با آتش سوزی در استاندارد اتاق سرور

در اتاق سرور باید سیستمی به منظور اطفاء حریق در قسمت های مختلف مانند درون رک، وسایل برقی درونی و … سنسور هایی به منظور تشخیص درست آتش سوزی نصب گردد. استفاده نکردن از کابل و یا سیستم خنک کننده در قسمت های یکسان از قیبل سقف و کف هم باید رعایت گردد. 

نکات مهم نصب دوربین کنترل در استاندارد اتاق سرور

یکی از مهم ترین کارهایی که برای استاندارد سازی اتاق سرور باید انجام شود استفاده از دوربین های کنترل کننده می باشد. این دوربین ها به صورت تمام وقت اتاق سرور را تحت نظر داشته و از بروز خطرات احتمالی به صورت جدی خودداری می کند. بنابراین توجه به این مورد هم می تواند در مواردی از جمله سرقت اطلاعات، از بین رفتن تمام داده ها، ورود افراد غیر مجاز و … جلوگیری کند.

استفاده از سیستم های کنترل دسترسی

استفاده کردن از سیستم کنترل دسترسی برای تحت نظر داشتن رفت و آمد افراد و سازماندهی اتاق سرور بسیار مناسب می باشد. اشخاصی که کارت تردد دارند می توانند به این اتاق وارد شوند. علاوه بر این مورد کد های مخصوص و اثر انگشت هم می تواند اجازه ورود افراد را به درون اتاق فراهم کند. این روش می تواند در آرامش خیال افراد برای محرمانه بودن اطلاعات و دسترسی پیدا نکردن افراد دیگر به داده ها بسیار موثر باشد.

شرایط استاندارد اتاق سرور,مراحل استاندارد سازی اتاق سرور,مشخصات فنی اتاق سرور استاندارد,

توجه کردن به سیستم روشنایی

سیستم های روشنایی هم یکی دیگر از مواردی می باشد که در استاندارد سازی اتاق سرور بسیار مهم می باشد. این سیستم باید به صورتی طراحی گردد تا در زمان خارج شدن افراد از اتاق خاموش شود و علت آن هم صرفه جویی در مصرف برق و عدم تولید حرارت می باشد.

استفاده کردن از سیستم خنک کننده برای حفظ تعادل دما در اتاق سرور

استفاده کردن از این سیستم می تواند دمای استاندارد را در اتاق فراهم کند و بر اساس استاندارد هایی که به تازگی برای کم کردن مصرف برق در نظر گرفته شده است باید 23 تا 25 درجه کاهش پیدا کند. چنانچه این سیستم در کف اتاق قرار بگیرد باید ارتفاع آن تا حدود 60 سانتی متر برسد. همچنین کف کاذب به منظور تحمل کردن وزن رک سرور، تجهیزات بالا برنده و متحرک طراحی می گردد.

توجه به کانال های عبوری

برای این کار در اتاق سرور باید به سه عامل مهم یعنی پیاده کردن مدل سه لایه، کابل کشی به صورت استاندارد و ثبات رک ها در کانال های عبور توجه کرد.