استاندارد سازی اتاق سرور به چه علت از اهمیت برخوردار است

 در مقاله ی پیش رو قصد داریم برایتان از موضوع جذاب استاندارد سازی اتاق سرور صحبت کنیم. اینکه اتاق سرور یا دیتاسنتر به چه معنا بوده و اصلا به چه علت به این میزان مهم است. در ابتدا به تعریف دیتاسنتر و بعد استانداردسازی دیتاسنتر می پردازیم. پس با ما همراه شوید تا اطلاعات مورد نیاز خود را در این مقاله به دست آورید.

دیتاسنتر به چه معنا است و چرا اهمیت دارد؟

همانطور که همه ی ما می دانیم امروزه برای ثبت اطلاعات و داده های شرکت، سازمان یا ارگان ها ما دیگر از شیوه های سنتی استفاده نمی کنیم و روش های جدید و نوین برای ثبت داده ها، مورد استفاده قرار می گیرد. البته این داده ها از حجم زیادی برخوردار هستند و باید در فضایی ذخیره شوند که این حجم از اطلاعات درون آن قرار بگیرد؛ به همین علت دستگاهی به نام استورج طراحی شده است که داده های مورد نظر درون آن ذخیره می شود. حال این دستگاهها می بایست در مکانی محافظت شوند، این مکان فیزیکی باید در برابر اتفاقات طبیعی و غیر طبیعی بسیار ایمن و مطمئن باشد. به این مکانها، که داده ها در آن قرار می گیرند اتاق سرور یا دیتاسنتر و به زبان ساده تر مرکز داده می گویند. این اتاق باید از همه نظر دارای استانداردهای لازم بوده تا داده ها به هیچ عنوان از بین نروند، زیرا در صورت از بین رفتن اطلاعات خسارات زیادی به شرکت، سازمان، ارگان ها و حتی گاها به یک کشور وارد می شود، حتی این خسارات می تواند از یک کشور فراتر برود، به عنوان مثال تصور کنید تمامی داده های ناسا پاک شود، به نظر شما با رخ دادن چنین اتفاقی چه سرنوشتی در انتظار این علم خواهد بود؟! وحشتناک است اینطور نیست؟!

منظور از استاندارد سازی اتاق سرور چیست؟

منظور این است که در مراحل پیاده سازی دیتاسنتر قوانین و نکاتی توسط سازمانهای استانداردهای مربوطه که شامل استانداردهای TIA942,BICSI تعیین میگردد که تمامی این قوانین در سطح جهانی می باشد که جهت استانداردسازی دیتاسنتر می بایست رعایت گردد و اگر کسی خلاف آن موارد و قوانین مراحل پیاده سازی دیتاسنتر را پیش ببرد استانداردها را زیر پا گذاشته و ایمنی کار را به شکل قابل توجهی پایین آورده است. شرکت BICSI معتبرترین شرکت در زمینه ارائه استانداردهای لازم برای طراحی و ساخت یک دیتاسنتر پایدار در جهان شناخته شده است. آخرین نسخه به روزرسانی شده از استانداردهای بیکسی، نسخه BICSI/002/2019 میباشد که توسط تیم طراحی و توسعه گروه فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو ترجمه گردیده و به تیم مهندسی و اجرائی شرکت ارائه شده است. که تمامی پروژه های دیتاسنتر واگذار شده به گروه فنی و مهندسی کارنو مطابق استانداردهای BICSI  پیاده سازی می گردد.

شرکت فنی و مهندسی کارنو تمامی گواهی نامه های شرکت BICSI را اخذ نموده و این موضوع حاکی از آن بوده که این شرکت در ساخت دیتاسنتر تمامی موارد را رعایت کرده و امنیت لازم را برای این اتاق ها و حفاظت از داده ها فراهم می کند.

اتاق سرور,استاندارد سازی اتاق سرور,دیتاسنتر,

مراحل استاندارد سازی اتاق سرور

همانطور که گفته شد هر ارگان یا سازمانی باید از داده های خود محافظت کند، زیرا قطب اصلی هر مجموعه مرکز داده آن می باشد به همین علت استاندارد سازی اتاق سرور یکی از ارکان مهم هر سازمان می باشد و عموما سازمانها سالانه بودجه ای را جهت استانداردسازی دیتاسنتر اختصاص می دهند. مراحل استاندارد سازی دیتاسنتر شامل موارد زیر است که به اختصار توضیح می دهیم:

 • چاه ارت
 • انتخاب مکان جغرافیایی مناسب
 • انتخاب فضایی محیطی مناسب بدون پنجره
 • استاندارد سازی ابنیه شامل کف، سقف و دیوارها
 • استاندار سازی تونل های انرژی و پست های برق
 • استاندارد سازی یوپی اس ها و ژنراتورها
 • استاندارد سازی تابلوهای برق و یو پی اس
 • استاندارد سازی شیلدینگ و پدافند غیرعامل
 • استاندارد سازی درب ها و نقاط ارتباطی
 • استاندارد سازی ارتینگ
 • استاندارد سازی کف کاذب اتاق سرور و سقف های کاذب
 • استاندارد سازی سیستم اعلام و اطفاء حریق
 • استاندارد سازی سیستم کولینگ
 • استاندارد سازی سیستم روشنائی
 • استاندارد سازی سیستم نظارت تصویری
 • استاندارد سازی سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور

مرکز داده,اتاق سرور,استاندارد سازی اتاق سرور,

همینطور که میبینیم، برای راه اندازی و بهره برداری از یک اتاق استاندارد پایدار که دارای استانداردهای جهانی باشد، باید تمامی موارد گفته شده در این مقاله را رعایت کرد و با علم این استانداردها چنین فضایی را برای حفاظت از داده های مورد نظر به وجود آورد.

هر یک از مباحث اعلام شده شامل نکات زیادی می باشند که باید تمامی نکات رعایت گردد در غیر این صورت نمی توان گفت دیتاسنتر استانداردی پیاده سازی کرده ایم فقط می توانیم به استانداردسازی دیتاسنتر رتبه ای را اختصاص دهیم. در بروزرسانی های بعدی به توضیح هریک از این موارد خواهیم پرداخت تا آشنایی بیشتری را در این باب به دست آورید.

 • چاه ارت

ساخت چاه ارت برای اتاق سرور اهمیت فراوانی دارد و تمامی مراکز داده طبق اصول استاندارد باید از این چاه برخوردار باشند؛ در واقع این نوع چاه، دارای چنین قابلیتی است که از تاثیرات مخرب بارهای اضافی جلوگیری نماید. چاه های ارت انواع گوناگونی دارند و ساختار آنها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ اکنون در این بخش یک نمونه از ساختار چاه ارت را به شما توضیح می دهیم.

در ابتدا، برای ایجاد یک چاه ارت باید چاه را تا زمان رسیدن به خاک مرطوب حفر نمایند. در مرحله ی بعدی لازم است که پودر ذغال و به مقدار چهل کیلوگرم نمک در چاه ریخته شود.
لازم است بدانید که اگر میزان این مواد زیاد باشد مقاومت خاک کم شده و اگر مقدار مواد کم شود مقاومت خاک زیاد خواهد شد، سپس یک صفحه‌ی مسی به شکل عمودی روی نمک و ذغال قرار داده می شود. اندازه ی این صفحه باید پنجاه در پنجاه  و قطر آن نیز یک سانتی متر باشد.
در گام بعدی باید لوله ای چهار یا پنج سانتی متری در کنار هر چاه نصب گردد؛ زیرا لازم است هر چند وقت یکبار آب از طریق لوله وارد چاه شود و خاک را خیس نگهدارد. گاها بهتر است در زمان طراحی، چاه ارت را در مکانهایی ایجاد نمائیم که خاک آنها همیشه از رطوبت کافی برخوردار باشد. در نهایت چاه ارت با خاک رس و خاک نرم پر خواهد شد. لازم به ذکر است که مقاومت چاه با دستگاه ارث سنج باید زیر دو اهم باشد.

 • انتخاب مکان جغرافیایی مناسب

برای احداث و راه اندازی دیتا سنتر باید مکانی را انتخاب نمائید که از نظر موقعیت جغرافیایی همچون: زلزله خیز بودن منطقه، آب و هوا و تمامی خطراتی طبیعی محفوظ باشد؛ در غیر اینصورت امنیت مرکز داده کاهش یافته و امکان از بین رفتن داده ها و متضرر شدن آن شرکت، سازمان یا ارگان افزایش می‌یابد.

در خاتمه پیشنهاد می کنیم پروژه دیتاسنتر را به مجموعه هایی که دارای دانش فنی و اجرایی بالایی هستند واگذار کنید. شرکت فنی و مهندسی کارنو یکی از تیم های اجرایی قوی در این زمینه می باشد که با تجارب و رزومه ی کاری قوی خود و همچنین دانش کاملی که در طی سالیان زیادی کسب کرده  می تواند دیتاسنتری ایمن مطابق با استانداردهای جهانی را برای شما راه اندازی و پشتیبانی کند.