هدف ما در این مقاله، این است که شما مخاطبان را با راه اندازی اتاق سرور آشنا کنیم. هردستگاه و سازمانی بالاخره باید یک روزی اتاق سرور را برای محل کاری خود راه اندازی کند. شرکت ها و محیط های کاری زیادی تا به حال توانسته است یک اتاق سروری را برای کارکنان خود به وجود آورد اما متاسفانه به دلیل کمبود اطلاعات در اتاق سرور موجب شده است که از نظر دید کارکنان به دور باشد.

قبل از اینکه بخواهید یک اتاق سرور را راه اندازی کنید بهتر است تمامی شرایط را بسنجید و در نظر بگیرید. حال به هرکدام از این شرایط ها می پردازیم:

قدم اول حتما باید در مورد محیطی که قرار است برای یک اتاق سرور راه اندازی کنید، ابتدا به این مساله فکر کنید که آیا آن محیط می تواند نیاز شما را برطرف کند یا نه! واینکه بی اندشید که آیا با انتخاب این محیط توانسته اید به آن هدفی که می خواهید برسید یا خیر؟ در ادامه حتما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در آینده این اتاق سرور به چه چیزی احتیاج دارد! از همه مهم تر باید این موضوع را درک کنید که اتاق های سرور چه مقدار فضا راقرار است اشغال کند، که بعد ها ممکن است این اتاق ها به فضای بیشتری نیاز داشته باشند. ولی شما می توانید با یک برنامه ریزی دقیق تمامی این احتیاجات را چه در حال و چه در آینده به خوبی برطرف کنید. بعد از اینکه توانستید فضای مد نظراتان را انتخاب کنید حال نوبت به این می رسد که رضایت بالادست های خود را نسبت به انتخابتان جلب کنید برای گرفتن رضایت آن ها فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • قبل از هرچیزی باید محیط منتخب شده خود را به بالادستان خود نشان دهید و اینکه مشخص کنید چه مقدار قرار است لوازم و تجهیزات در آن قرار بگیرد و چه تعداد کارمند نیاز است، در آن بخش فعالیت کند را اعلام کنید.
 • در مرحله بعدی باید براساس ارزیابی هایی که انجام داده اید این موضوع را آشکار کنید که شرایط ایجاد شده در چند سال آینده به چه شکل خواهد شد. و چه میزان هزینه لازم است که این شرایط به طور کامل تکمیل شود. البته باید بدانید که این هزینه ها در چند سال آینده مسلما افزایش چشم گیری خواهد داشت. در نهایت حتما این بحث را برای بالادستان خود مطرح کنید که اگر زمانی تجهیزات بیشتری را لازم داشتید به بخش های دیگر انتقال دهید باید از طریق کابل کشی های مرتبط تمامی انتقالاتات مربوط به تجهیزات را انجام دهید. نکته قابل توجه و مفیدی که می توان در این باره بازگو کرد این است که شما می توانید تمامی کارها را با یک بازه زمانی خاصی بر روی نمودار ارائه دهید این کار باعث می شود که در کارتان پیشرفت بیشتری را داشته باشید. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که منظور ما از نمودار چیست و چه کاربردی در راه اندازی اتاق سرور دارد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت، این نمودار نقش مهمی برای تمامی هزینه ها، بودجه ها و تجهیزات را دارد. که در راه اندازی اتاق های سرور از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

قدم دوم مربوط به این است که باید از مکان انتخابی خود اطمینان کامل را داشته باشید. به این معنی که باید حتما محیطی را که برای طراحی انتخاب کرده اید کاملا مناسب و مساعد باشد. در ادامه می توان گفت که با داشتن یک محیط مناسب شما می توانید تا حد امکان تمامی مشکلات را از بین ببرید. برای این کار بهتر است، حداقل مکان کاری خود را به نزدیک ترین جای ممکن که به اتاق رئیس نزدیک است را انتخاب کنید. نکته مهم تر در این باره این است که حتما سعی کنید تمامی نیازهای مشتریان را برطرف کنید، با این کار شما بیشتر مورد توجه اطرافیانتان قرار می گیرید. حال اگر بخواهیم مزایای یک محیط مناسب را برای شما مخاطبان بازگو کنیم می توانیم بگوییم که با داشتن یک محیط مناسب همراه با مسافت کم نسبت به سایر قسمت ها شما از لحاظ زمانی، وقت کمتری را سپری می کنید و حتی برای انتقال تجهیزات از کابل کشی های کمتر وکوتاه تری در کار خود بکار می برید، در نهایت از نظر سخت افزاری به روتر کمتری نیاز دارید که این موضوع برای شما از نفع بالایی برخوردار است.
شاید این سوال در ذهن شما رخ دهد که چرا باید از یک محیط مناسب برای اتاق های سرور استفاده کنیم؟ در پاسخ گفته می شود که اگر شما کاربران یک اتاق سرور را با تجهیزات کامل راه اندازی کنید به راحتی می توانید پاسخ گوی تمام مشکلات مشتریان باشید. ولی بهتراست این محیط به گونه ای طراحی شود، که مشتریان بتوانند به راحتی و بدون هیچ دردسری به شما مراجعه کنند اگر برخلاف این موضوع پیش بروید مشتریان کمتر به دنبال حل مشکلات خود می روند یا اینکه از تعداد مشتریان کمتری برخوردار می شوید. خوب است که این شرایط را به عنوان یک نکته کلیدی بشناسید و از آن به خوبی بهره ببرید.

قدم سوم مربوط به انحصار کردن اتاق های سرورمی باشد. کارکنان و مدیران در این بخش اتاق های سرور را از دیگر اتاق ها مجزا می کنند تا به راحتی سیستم ها قابل دسترسی نباشند، اما این قسمت فقط مختص افرادی می باشند که در بخش IT کار نمی کنند. به طور کلی هدف مجزا سازی اتاق های سرور برای محدود کردن و رمز نگاری کردن سیستم هایی به کار می رود که در این اتاق قرار گرفته اند.

قدم چهارم نوبت به کنترل کردن اتاق های سرور می رسد. دراین قسمت باید تمامی سیستم های کامپیوتری و تجهیزات مربوطه را حفظ کند.

عوامل موثر برای حفظ سیستم ها و تجهیزات به شرح زیر می باشد:

 • الکتریسته ساکن
 • اختلالات مغناطیسی
 • نویزهای برقی ( این نویزها توسط عملکرد های ترانسفورماتورها و چراغ های فلورسنت به وجود می آید)

یکی دیگر از راه های کنترل اتاق سرور به کار گیری پدهایی می باشد که در ورودی اتاق های سرور قرار می گیرند به طور کلی به آن ها پدهای استاتیک می گویند.
تمامی نکات ذیل برای کنترل کردن اتاق ها باید رعایت شود:

 • داشتن تهویه برای اتاق ها
 • تمیز نگه داشتن اتاق ها دربرابر گرد و غبار
 • درجه حرارت اتاق را کنترل کنیم
 • استفاده از فیلترهای مناسب برای تهویه اتاق ها

برای جلوگیری از مشکلات اتاق سرور تاکیید می شود که نرم افزارها و سخت افزار های به کار رفته شده را کنترل کنید.

انواع کابل های موجود در اتاق سرور

 • کابل coaxial
 • کابل های زوجی بهم پیچیده twisted pair cable
 • کابل های فیبر نوری
 • کابل های ibm

هنگامی که کابل ها را در اتاق سرور نصب می کنید باید یکسری از نکات مربوطه را رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:
Attenuation: به منظور پایین آوردن قدرت سیگنال های درون کابل ها و افزایش طول کابل ها کاربرد دارد. که برحسب دی سی بل در ۱۰۰ feetاندازه گیری می شود.
Crosstalk: این پارامتر به منظور تداخل سیگنال ها به کار می رود، که برای جلوگیری کردن ازاین تداخل باید کابل های شبکه را با فاصله های متناسبی ایجاد کنند. این کابل ها باید نسبت به کابل های تلفن، موتورهای الکتریکی، لامپ های فلورسنت، کابل های برق به دور باشد.