بررسی راه اندازی اتاق سرور

راه اندازی اتاق سرور

هدف ما در این مقاله، این است که شما مخاطبان را با راه اندازی اتاق سرور آشنا کنیم. هردستگاه و سازمانی بالاخره باید یک روزی اتاق سرور را برای محل کاری خود راه اندازی کند. شرکت ها و محیط های کاری زیادی تا به حال توانسته اند یک اتاق سروری را برای کارکنان خود به وجود آورند اما متاسفانه به دلیل کمبود اطلاعات در اتاق سرور موجب شده است که از نظر دید کارکنان به دور باشد.

قبل از اینکه بخواهید به راه اندازی اتاق سرور فکر کنید، بهتر است تمامی شرایط را بسنجید و در نظر بگیرید. حال به هرکدام از این شرایط ها می پردازیم:

قدم اول حتما باید در مورد محیطی که قرار است برای یک اتاق سرور راه اندازی کنید، ابتدا به این مساله فکر کنید که آیا آن محیط می تواند نیاز شما را برطرف کند یا نه! و اینکه بیندیشید که آیا با انتخاب این محیط توانسته اید به آن هدفی که می خواهید برسید یا خیر؟ در ادامه حتما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در آینده این اتاق سرور به چه چیزی احتیاج دارد! از همه مهم تر باید این موضوع را درک کنید که اتاق های سرور چه مقدار فضا را قرار است اشغال کنند، که بعد ها ممکن است این اتاق ها به فضای بیشتری نیاز داشته باشند. ولی شما می توانید با یک برنامه ریزی دقیق تمامی این احتیاجات را چه در حال و چه در آینده به خوبی برطرف کنید. بعد از اینکه توانستید فضای مد نظرتان را انتخاب کنید حال نوبت به این می رسد که رضایت بالادست های خود را نسبت به انتخابتان جلب کنید. برای گرفتن رضایت آن ها فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • قبل از هرچیزی باید محیط منتخب شده خود را به بالادستان خود نشان دهید و اینکه مشخص کنید چه مقدار قرار است لوازم و تجهیزات در آن قرار بگیرد و چه تعداد کارمند نیاز است، در آن بخش فعالیت کند را اعلام کنید.
 • در مرحله بعدی باید بر اساس ارزیابی هایی که انجام داده اید، این موضوع را آشکار کنید که شرایط ایجاد شده در چند سال آینده به چه شکل خواهد شد و چه میزان هزینه لازم است که این شرایط به طور کامل تکمیل شود. البته باید بدانید که این هزینه ها در چند سال آینده مسلما افزایش چشم گیری خواهد داشت. در نهایت حتما این بحث را برای بالادستان خود مطرح کنید که اگر زمانی تجهیزات بیشتری را لازم داشتید به بخش های دیگر انتقال دهید، باید از طریق کابل کشی های مرتبط تمامی انتقالات مربوط به تجهیزات را انجام دهید. نکته قابل توجه و مفیدی که می توان در این باره بازگو کرد این است که شما می توانید تمامی کارها را با یک بازه زمانی خاصی بر روی نمودار ارائه دهید. این کار باعث می شود که در کارتان پیشرفت بیشتری را داشته باشید. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که منظور ما از نمودار چیست و چه کاربردی در راه اندازی اتاق سرور دارد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت، این نمودار نقش مهمی برای تمامی هزینه ها، بودجه ها و تجهیزات دارد. که در راه اندازی اتاق های سرور از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

قدم دوم مربوط به این است که باید از مکان انتخابی خود اطمینان کامل را داشته باشید. به این معنی که باید حتما محیطی را که برای طراحی انتخاب کرده اید کاملا مناسب و مساعد باشد. در ادامه می توان گفت که با داشتن یک محیط مناسب شما می توانید تا حد امکان تمامی مشکلات را از بین ببرید. برای این کار بهتر است، حداقل مکان کاری خود را به نزدیک ترین جای ممکن که به اتاق رئیس نزدیک است، انتخاب کنید. نکته مهم تر در این باره این است که حتما سعی کنید تمامی نیازهای مشتریان را برطرف کنید، با این کار شما بیشتر مورد توجه اطرافیانتان قرار می گیرید. حال اگر بخواهیم مزایای یک محیط مناسب را برای شما مخاطبان بازگو کنیم می توانیم بگوییم که با داشتن یک محیط مناسب همراه با مسافت کم نسبت به سایر قسمت ها شما از لحاظ زمانی، وقت کمتری را سپری می کنید و حتی برای انتقال تجهیزات از کابل کشی های کمتر و کوتاه تری در کار خود بکار می برید، در نهایت از نظر سخت افزاری به روتر کمتری نیاز دارید که این موضوع برای شما از نفع بالایی برخوردار است.
شاید این سوال در ذهن شما رخ دهد که چرا باید از یک محیط مناسب برای اتاق های سرور استفاده کنیم؟ در پاسخ گفته می شود که اگر شما کاربران یک اتاق سرور را با تجهیزات کامل راه اندازی کنید به راحتی می توانید پاسخ گوی تمام مشکلات مشتریان باشید. ولی بهتراست این محیط به گونه ای طراحی شود، که مشتریان بتوانند به راحتی و بدون هیچ دردسری به شما مراجعه کنند اگر برخلاف این موضوع پیش بروید مشتریان کمتر به دنبال حل مشکلات خود می روند یا اینکه از تعداد مشتریان کمتری برخوردار می شوید. خوب است که این شرایط را به عنوان یک نکته کلیدی بشناسید و از آن به خوبی بهره ببرید.

قدم سوم مربوط به انحصار کردن اتاق های سرور می باشد. کارکنان و مدیران در این بخش اتاق های سرور را از دیگر اتاق ها مجزا می کنند تا به راحتی سیستم ها قابل دسترسی نباشند، اما این قسمت فقط مختص افرادی می باشد که در بخش IT کار نمی کنند. به طور کلی هدف مجزا سازی اتاق های سرور برای محدود کردن و رمز نگاری کردن سیستم هایی به کار می رود که در این اتاق قرار گرفته اند.

قدم چهارم نوبت به کنترل کردن اتاق های سرور می رسد. دراین قسمت باید تمامی سیستم های کامپیوتری و تجهیزات مربوطه را حفظ کند.

عوامل موثر برای حفظ سیستم ها و تجهیزات به شرح زیر می باشد:

 • الکتریسته ساکن
 • اختلالات مغناطیسی
 • نویزهای برقی ( این نویزها توسط عملکرد های ترانسفورماتورها و چراغ های فلورسنت به وجود می آید)

یکی دیگر از راه های کنترل اتاق سرور به کار گیری پدهایی می باشد که در ورودی اتاق های سرور قرار می گیرند به طور کلی به آن ها پدهای استاتیک می گویند.
تمامی نکات ذیل برای کنترل کردن اتاق ها باید رعایت شود:

 • داشتن تهویه برای اتاق ها
 • تمیز نگه داشتن اتاق ها دربرابر گرد و غبار
 • درجه حرارت اتاق را کنترل کنیم
 • استفاده از فیلترهای مناسب برای تهویه اتاق ها

برای جلوگیری از مشکلات اتاق سرور تاکید می شود که نرم افزارها و سخت افزار های به کار رفته شده را کنترل کنید.

اتاق سرور,راه اندازی اتاق سرور,اتاق سرور,

انواع کابل های موجود برای راه اندازی اتاق سرور

 • کابل coaxial
 • کابل های زوجی بهم پیچیده twisted pair cable
 • کابل های فیبر نوری
 • کابل های ibm

هنگامی که کابل ها را در اتاق سرور نصب می کنید باید یکسری از نکات مربوطه را رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:
Attenuation: به منظور پایین آوردن قدرت سیگنال های درون کابل ها و افزایش طول کابل ها کاربرد دارد. که برحسب دی سی بل در ۱۰۰ feet اندازه گیری می شود.
Crosstalk: این پارامتر به منظور تداخل سیگنال ها به کار می رود، که برای جلوگیری کردن ازاین تداخل باید کابل های شبکه را با فاصله های متناسبی ایجاد کنند. این کابل ها باید نسبت به کابل های تلفن، موتورهای الکتریکی، لامپ های فلورسنت، کابل های برق به دور باشد.

 

راه اندازی اتاق سرور,اتاق سرور,راه اندازی اتاق سرور,

دانستن تعریف اتاق سرور قبل از راه اندازی اتاق سرور

توجه داشته باشید قبل از راه اندازی اتاق سرور حتما تعریف اتاق سرور را بدانید. اتاق سرور اتاقی است که سرور های رایانه ای و اجزای مرتبط با آن برای ارتباط با یکدیگر در آنجا قرار می گیرد.

اتاق سرور به عنوان بخشی از یک مرکز داده است که در آن چندین سرور فیزیکی و رک قرار گرفته است. پس می توان گفت که یک مرکز داده می تواند شامل چندین اتاق سرور باشد که هر کدام برای سرویس و خدمات جداگانه ای استفاده می شود.

اتاق سرور باید حتما دارای تهویه هوای مطلوبی باشد چرا که هنگام کار، سرورها دما از خود تولید میکنند و گرم شدن بیش از حد تجهیزات ممکن است خساراتی را ایجاد کند. آب و هوا یکی از عواملی است که در مصرف انرژی و تاثیرات محیطی اتاق سرور تاثیر می گذارد. بنابراین در زمان راه اندازی اتاق سرور به تهویه اتاق سرور نیز توجه داشته باشید.

در زمان راه اندازی اتاق سرور حتما برای مواقع ضروری برق اضطراری در نظر بگیرید. همانطور که می دانید اگر در اتاق سرور برق نباشد، انگار هیچ چیز نیست. همچنین باید مطمئن شوید که برق برای واحد ها به درستی توزیع شده است.

پاور ماژول به عنوان دستگاهی که برق را به تجهیزات می رساند باید دارای کیفیت بالایی باشد که مانع آسیب رسیدن به سرور ها و دیگر تجهیزات شود.

پاور ماژول های کارنو طبق استاندارد های CEE7 , DIN49440 و IEC320 C-13 طراحی و تولید شده اند و بهترین نمونه پاور ماژول موجود در بازار هستند.

زمان راه اندازی، باید به استاندارد سازی دیتاسنتر و سیم هایی که در اتاق سرور وجود دارند نیز توجه کنید.

به هم ریختگی سیم ها میتواند منجر به حادثه شود. باید مسیر مناسبی را برای سیم ها و اتصالات مشخص کنید تا کابل ها و سیم ها بدون خطر قطعی و کشیده شدن و کنده شدن به کار خود ادامه دهند.

چرا راه اندازی اتاق سرور و امنیت آن مهم است؟

پس از راه اندازی اتاق سرور برای ایمن نگه داشتن اتاق سرور باید اقداماتی انجام شود. امروزه اقدامات امنیتی برا اتاق سرور ها بسیار ضروری است. شرکت هایی که سرور ها را در سازمان و محل شرکت نگه داری می کنند باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند. چرا که از بین رفتن اطلاعات و یا نقض اطلاعات می تواند خسارات جبران ناپذیری را به سازمان وارد کند.

نقشه آسیب پذیری:

نقشه برداری از مشخصات اتاق سرور خود و ترتیب رک های سرور  و تجهیزات قرار گرفته در اتاق سرور می تواند به شناسایی نقاط ضعف احتمالی کمک کند. این امر به ویژه در تعیین محل قرارگیری دوربین ها و سنسورها بسیار مهم است.

بدون نقشه اتاق، به راحتی نقاط کور اتاق از دست می رود و یا احتمال اینکه امکانات امنیتی در مکان هایی که ارزش آن بسیار زیاد نیست قرار گیرد زیاد است. ارزیابی ریسک خوب همچنین می تواند آسیب پذیری های مربوط به زیرساخت ها را نشان دهد.

به عنوان مثال، کسی می تواند با بارگذاری بیش از یک مدار یا برش یک سیم، اقدامات امنیتی اتاق سرور را خاموش کند؟ شناختن این آسیب پذیری ها اولین قدم برای تقویت امنیت است.

قفل کردن در ها:

این نکته بسیار واضح است، اما نصب دستگاه های قفل و کنترل دسترسی در هر نقطه ورود یک گام مهم برای تأمین امنیت اتاق سرور یا مرکز داده است. در حالت ایده آل، پروتکل های دسترسی می توانند تأیید هویت چند عاملی داشته باشد. احراز هویت دو عاملی که شامل اسکن بیومتریک به نوعی (مانند تشخیص صوتی یا اسکن اثر انگشت) می شود به طور فزاینده ای رایج می شود، این امر سرقت و کپی کردن اعتبارنامه دسترسی را برای افراد سودجو دشوارتر می کند.

بعضی از امکانات امنیتی، با کنترل دسترسی از راه دور هم امکان پذیر است و نیاز به تأیید مجدد حتی پرسنل مجاز توسط کارمندان امنیتی می باشد.

دوربین های امنیتی

همانطور که گفته شد، پس از راه اندازی اتاق سرور، باید در زمینه امنیت آن اقداماتی صورت بگیرد. یکی از این اقدامات، نصب دوربین های امنیتی در محل می باشد.

همانطور که می دانید داده های اختصاصی و تجهیزات IT بسیار با ارزشی در اتاق سرور وجود دارد. بنابراین هر اتفاقی که در اتاق سرور رخ دهد، به طور بالقوه بر کسب و کار شرکت تاثیر می گذارد.

در صورتیکه وقایع و کلیه اتفاق ها ازطریق دوربین ها ثبت شود، مسئولین امنیتی مرکز داده می توانند مشکلات را راحت تر تشخیص دهند و در نتیجه راحت تر به رفع آن بپردازند.

دوربین ها را می توان به سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور متصل کرد تا در صورت لزوم نظارت و کنترل لازم بر روی محیط اعمال شود. این کار باعث می شود که مسئول، زمان زیادی را برای بررسی فیلم ها بگذارد. همچنین در صورتیکه افراد غیر مجاز وارد اتاق سرور شوند و امنیت را نقض کنند، سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور از طریق دوربین ها اطلاعات را دریافت و به مسئولین مربوطه اعلام می کند.

سنسور های حرکت

یکی دیگر از سنسور های امنیتی که در اتاق سرور نصب می شود، سنسور های حرکتی هستند. این سنسور ها به گونه ای پیکر بندی می شوند که اگر دسترسی غیر مجاز به اتاق سرور رخ دهد، هشدار به صدا در آید.

این سنسور ها همچنین می توانند داده های امنیتی ارزشمندی را ثبت کنند که بعد ها سازمان با در نظر گرفتن این داده ها و آنالیز آن ها، راه و روش خود را بهینه سازی کنند و یا از نقض امنیتی جلوگیری کنند.

سنسور های باز شدن درب اتاق سرور یکی دیگر از اقدامات ساده امنیتی پس از راه اندازی اتاق سرور است که در صورت باز شدن غیر مجاز درب، هشدار لازم ارسال می شود. این سنسور ها حتی می توانند تعداد دسترسی افراد به اتاق سرور در طی یک روز را ارائه دهند. همه ی این داده ها می توانند در بهبود کارایی و امنیت اتاق سرور کمک کنند.