آیا زمان آن رسیده است که هوشمندسازی مدیریت انرژی مرکز داده خود را افزایش دهید؟

مدیریت انرژی مرکز داده

بازار مراکز داده تحت فشار فزاینده‌ای برای برآورده کردن تقاضاهای رو به رشد مصرف کنندگان و در عین حال حفظ سرعت بالا و بهینه سازی کارایی‌ست. در پاسخ، اپراتورهای آینده نگر، صاحبان مراکز داده کالوکیشن، شروع به دیجیتالی کردن انرژی برق در فضاهای اتاق‎‌های سرور و هوشمندسازی مدیریت انرژی مرکز داده کرده‌اند.

راه های مختلفی برای دیجیتالی کردن مدیریت انرژی در مرکز داده وجود دارد. در قسمت اتاق برق، ارتقاء دیجیتالی را می‌توان در ورودی‌های سرویس، سوئیچ‌های انتقال، کانکتورها، تابلو برق، پانل‌ها و ترانسفورماتورها اعمال کرد. در این بخش، ابزار دقیق زیرساخت‌های برق، از جمله باسبار، واحدهای توزیع برق (PDU) پاور ماژول و منابع تغذیه بدون وقفه (UPS)، در حال حاضر رایج‌تر است. علاوه بر این، سیستم‌های توزیع هوشمند جدید برق، اندازه‌گیری سنسورهای الکتریکی هوشمند را برای ضبط داده‌های سیستم الکتریکی و همچنین مدیریت برق نرم‌افزار نظارت را برای تجزیه و تحلیل آن داده‌ها در زمان واقعی انجام می‌دهند.

مدیریت انرژی مرکز داده

انتخاب تجهیزات مناسب برای مراکز داده یکی از راهکارهای کنترل کارکرد صحیح و بهینه است. اما یکی از مهم ترین عوامل در عملکرد صحیح این تجهیزات وجود شرایط مناسب محیطی همچون دما، رطوبت و ولتاژ مناسب است. نکته قابل توجه دیگر، وضعیت امنیت و ایمنی اتاق سرور است که آن را در مقابل حریق، دستبرد و… حفظ نماید. عموماً بسیاری از حوادثی که در مراکزداده رخ می‌دهند قابل پیشگیری هستند و کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و عوامل محیطی مرکزداده در پیشگیری این حوادث تأثیر بسزایی دارد.

در همین راستا شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود، اقدام به طراحی و تولید سیستم‌ها و دستگاه مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر نموده است. این سیستم‌ها مجهز به سخت افزار صنعتی بوده و به طور خاص برای کنترل عوامل محیطی همچون دما، رطوبت، نشتی، دود، وضعیت درب رک‌ها و درب اتاق سرور، ولتاژ و جریان رک‌ها و upsها، تشخیص حضور و … طراحی و ساخته شده است و با ارسال فرامین مربوط با توجه به عوامل ذکر شده، اقدام به رفع و اطلاع رسانی به مسوول  خواهد نمود.

استانداردهای احداث مرکز داده

مزایای دیجیتالی شدن انرژی به آرامش خاطر تبدیل می‌شود

با هوشمندسازی عملیات سیستم الکتریکی مرکز داده خود، صاحبان مراکز داده و ارائه دهندگان هم موقعیت و مزایای تجاری قابل توجهی به دست می‌آورند. این شامل:

ایمنی افزایش می‌یابد

هنگامی که سیستم‌های الکتریکی مرکز داده به درستی پیکربندی، کارکرد و نگهداری نمی‌شوند، خطر خرابی پیش‌بینی نشده افزایش پیدا کرده، همچنین احتمال آسیب به تجهیزات کارخانه و آسیب به کارکنان در محل بیشتر می‌شود. دیجیتالی شدن سیستم‌های قدرت مرکز داده به بهینه‌سازی ایمنی برای افراد و دارایی‌ها و در عین حال بهبود قابلیت اطمینان و تداوم کسب و کار کمک می‌کند. به عنوان مثال، سنسورهای حرارتی با قرارگیری استراتژیک به طور مداوم افزایش غیرعادی دما را کنترل می‌کنند و قبل از اینکه جریان قوس الکتریکی و آتش سوزی تجهیزات را از بین ببرد یا به افراد آسیب برساند، به پرسنل در مورد هرگونه مشکل حرارتی هشدار می‌دهند.

موارد کمتر از خرابی

طبق گزارش موسسه Uptime ، بیش از 60٪ از خرابی‌های مرکز داده در کل منجر به حداقل 100000 دلار ضرر می‌شود (به طور قابل توجهی از 39٪ در سال 2019). علاوه بر این، سهم قطعی‌هایی که بیش از یک میلیون دلار هزینه دارند از 11 به 15 درصد در همان دوره افزایش یافته است. مؤسسه Uptime تأکید می‌کند که قطعی‌های مربوط به برق 43 درصد از قطعی‌های طبقه‌بندی شده مهم (که باعث خرابی و ضرر مالی می‌شوند) را تشکیل می‌دهند.

یکی از راه‌هایی که سیستم‌های توزیع برق هوشمند به این موضوع رسیدگی می‌کنند، امکان مدیریت دقیق‌تر ظرفیت توان مرکز داده است. این رویکرد به اپراتورهای مرکز داده کمک می‌کند تا مشخص کنند که آیا دارایی‌های الکتریکی کم‌استفاده هستند یا بیش از حد استفاده می‌شوند. اگر کمتر از آن استفاده شود،بنابراین دارایی‌های الکتریکی نشان دهنده هزینه‌های غرق شده‌ای‌ست که بازگشت سرمایه را فراهم نمی‌کند. اگر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، اضافه بار مدار می‌تواند منجر به خرابی غیرقابل پیش‌بینی شود.

گزارش انطباق بهتر

مزیت دیگر یک سیستم توزیع برق  وانرژی هوشمند، توانایی مستندسازی و نشان دادن انطباق با استانداردهای کیفیت برق صنعتی مانند IEEE 519) دستورالعمل سیستم برای تعیین محدودیت در اعوجاج ولتاژ و جریان) است.

این نرم افزار هوشمند عملکرد سیستم الکتریکی را ردیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا حوادث برق در مرکز داده شدید یا جزئی بوده است. این نرم‌افزار آن حوادث را طبقه‌بندی کرده و گزارش‌هایی را تولید می‌کند که می‌تواند برای رسیدگی به درخواست‌های تنظیم‌کننده‌ها و شرکت‌های برق در مورد اعوجاج شکل موج و انتشار هارمونیک‌های مضر، مورد استفاده قرار گیرد. چنین بینش‌هایی به صاحبان مرکز داده اجازه می‌دهد تا از زیان و هزینه‌های اضافی غیر ضروری اجتناب کنند و ایمنی کارکنان مرکز داده را بهبود بخشند.

راندمان بالاتر

ابزار دقیق مانیتورینگ سیستم‌های الکتریکی مرکز داده به صاحبان مراکز داده و ارائه‌دهندگان کالوکیشن اجازه می‌دهد تا PUE) یک معیار استاندارد صنعتی برای اندازه‌گیری کارایی مرکز داده) را برای هر بازه زمانی معین، از جمله ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه نظارت کنند. در نتیجه، مدیران کالوکیشن می‌توانند عملکرد سیستم خنک‌کننده و نیرو را تنظیم کنند تا بازده کلی سیستم بالاتر برود. دستگاه‌هایی مانندPDU های رک اندازه‌گیری شده همچنین امکان مدیریت محیطی از راه دور قفسه‌ها در سطح مدار را جهت افزایش کارایی فراهم می‌کند. علاوه بر این، قابلیت جداسازی مشکلات احتمالی در یک مدار به این معنی‌ست که اپراتورها می‌توانند به آلارم‌ها واکنش نشان دهند و به سرعت و به طور موثر عیب یابی کنند.

مراکز داده سنتی و مدرن

بهبود پایداری

کارکرد یک مرکز داده انرژی‌بر است. نسبت به یک ساختمان اداری معمولی به توان و سطح سرمایش بالاتری نیاز دارد. مراکز داده به‌عنوان یکی از سریع‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی در حال رشد، اکنون مورد هدف تنظیم‌کننده‌ها، سهامداران و مستاجرانش قرار گرفته‌اند تا انتشار کربن را ثبت و کنترل کنند. کاهش آلایندگی کربنی در الویت کاری مراکز داده قرار گرفته است.

با جمع‌آوری داده‌های دقیق و مرتبط از کنتورهای هوشمند به کمک سیستم هوشمندسازی اتاق سرور اسمارت بیت رک و کارنو لاجیک شرکت فراز شبکه کارنو، مراکز داده، پایه و اساس یک برنامه مدیریت انرژی موثر را ایجاد می‌کنند.

در مراکز داده بزرگ دنیا، کنتورهای مدرن جمع آوری داده، مصرف انرژی از راه دور و خودکار را تسهیل می‌کنند و با استفاده از شبکه‌های سایت موجود و فناوری‌های بی‌سیم، داده‌های انرژی ادغام شده و از طریق ابزارهای مبتنی بر وب با کاربران به اشتراک گذاشته می‌شوند. این فرآیند جمع‌آوری داده‌ها درباره مصرف انرژی، تقاضای بار و کیفیت توان را ساده می‌کند که همه این‌ها روی هزینه‌های انرژی و کنترل انتشار CO2 نیز تأثیر می‌گذارند.

 

آیا علاقه‌مند به کشف اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت هوشمند انرژی هستید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه مدیریت هوشمند انرژی می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم الکتریکی مرکز داده، کاهش زمان خرابی و صرفه جویی در هزینه‌ها کمک کند، با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

021-88486300

051-37603760