سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور کارنو

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور به منظور کنترل و مانیتورینگ یکپارچه اتاق سرور است که به طور مداوم شرایط محیطی را چک میکند و در حالت بهینه قرار می دهد.

در حال حاضر اتاق سرور یکی از مهم ترین بخش های یک سازمان محسوب می شود و بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، بیمارستان ها و دانشگاه ها به اتاق سرور نیاز دارند تا از برنامه های مهم فناوری اطلاعات (IT) پشتیبانی کنند. به همین دلیل فاکتور های دما و رطوبت و غیره در هر لحظه باید تحلیل و کنترل شود تا در صورت به وجود آمدن مشکل هشدار های لازم داده شود اما گاهی تنها به صدا در آمدن آژیر فایده ای ندارد و نیاز است که سیستم اقداماتی نیز انجام دهد و به طور مستقیم به مسئول مربوطه اطلاع دهد. پس نیاز به یک سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور احساس میشود. شرکت فراز شبکه کارنو با توجه به استاندارد ها و نیاز مشتریان، اقدام به تولید و طراحی یک سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ کرده با نام تجاری کارنولاجیک که قابلیت های فراوانی دارد. تیم مهندسین ما نیاز های شما را تجزیه و تحلیل کرده و کانولاجیک را برای پاسخگویی به نیازهای سازمان شما طراحی کرده است.

استاندارد سازی اتاق سرور,سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ,

گروه فنی و مهندسی کارنو دو تجهیز اختصاصی را به عنوان سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و مراکز داده طراحی و تولید نموده است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.
09124798432

استاندارد سازی اتاق سرور,سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ,

 

معرفی سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور شرکت کارنو:

همانطور که در قبل اشاره نمودیم شرکت فنی و مهندسی کارنو به طراحی سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور به نام کارنو لاجیک پرداخته است.

کارنو لاجیک یکی از محصولات بی‌نظیر شرکت فنی و مهندسی کارنو می‌باشد. شما با استفاده از این محصول می‌توانید از رخ دادن هرگونه حادثه‌ای که ممکن است خسارات مالی و جانی زیادی را رقم بزند، جلوگیری نمائید. این پکیج به عنوان پکیج مدیریت زیرساخت مرکز داده به حساب می‌آید.

شما با استفاده از KarnoLogic می‌توانید ایمنی اتاق سرور خود را دو چندان کنید.

این دستگاه چگونه افراد مسئول را در جریان تغییرات قرار می‌دهد:

زمانی که این دستگاه را خریداری و راه‌اندازی نمودید قادر خواهید بود که به سه روش از تغییرات اتاق سرور خود آگاه شوید. از جمله:

 • ارائه از طریق سامانه کنترل پیامکی.
 • ارائه از طریق اپلیکیشن مختص دستگاه که به صورت ios و اندروید در دسترس می‌باشند.
 • و ارائه از طریق اینترنت.

ویژگی‌های کارنو لاجیک:

با استفاده از کارنو لاجیک، قابلیت سفارشی سازی به مشتریان داده می‌شود و این خود به تنهایی مزیت بزرگی به حساب می‌آید.

سیستم مانیتورینگ کارنو لاجیک از قابلیت‌های زیادی برخوردار است. از جمله:

توان اکتیو، توان راکتیو، توان ظاهری، حرارت، جریان، درب رک، درب اتاق، سیستم ارتینگ، فرکانس، ولتاژ، ضریب قدرت، اعلام نشتی آب.

کنترل و مانیتورینگ آن نیز از قابلیت های: تردد، اگزست‌های خروجی، روشنایی رک، دوربین مدار بسته، وسیله‌های سرمایشی، روشنایی محیط، سیستم اعلام حریق، سیستمهای امنیتی و فن رک برخوردار است.

سیستم کنترل و مانیتورینگ رک:

شرکت کارنو علاوه بر تولید کارنو لاجیک موفق شده است تا در راستای هوشمند سازی اتاق سرور به طراحی، تولید و عرضه‌ی سیستم کنترل و مانیتورینگ رک نیز بپردازد.

این محصول در دو نوع تولید و طراحی گشته است. از جمله:

 • Smart Bitrack
 • Mini Smart Bitrack

توضیحات مربوط به این دو نوع محصول نیز در قسمت معرفی محصولات سایت موجود بوده و می‌توانید در صورت نیاز به آن بخش مراجعه نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمائید.

استاندارد سازی اتاق سرور,سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ,

گروه فنی و مهندسی کارنو دو تجهیز اختصاصی را به عنوان سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و مراکز داده طراحی و تولید نموده است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.
09124798432

استاندارد سازی اتاق سرور,سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ,

 

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور چه فاکتور هایی را باید مورد بررسی قرار دهد؟

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور باید تمامی جوانب مرتبط با عملکرد و امنیت اتاق سرور را بررسی کند و برای هر یک از آن‌ها یک سیستم مناسب برای مدیریت و کنترل ارائه دهد. به عنوان مثال، سیستم خنک کننده باید قابلیت کنترل دما و رطوبت را داشته باشد تا از افزایش دما و رطوبت جلوگیری شود. همچنین باید قابلیت تشخیص خطا و اعلام آن به مدیران را داشته باشد. این اعلام خطر می تواند با آژیر، پیامک و یا از طریق پنل اطلاع رسانی شود.
سیستم کابل کشی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که از هرگونه خطری برای تجهیزات و شبکه جلوگیری کند. همچنین باید قابلیت تعویض و تغییر کابل‌ها را داشته باشد. سیستم نگهداری تجهیزات باید قابلیت تشخیص خطا را داشته باشد.
سیستم نظارت و کنترل دما و رطوبت باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند دما و رطوبت را به صورت مداوم نظارت کند و در صورت نیاز به تنظیم آن‌ها اقدام کند.
سیستم پشتیبانی و بازیابی اطلاعات باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که از از دست رفتن اطلاعات جلوگیری کند. همچنین باید قابلیت بازیابی سریع اطلاعات را داشته باشد.
سیستم امنیتی و ضد حریق باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که از هرگونه حمله و حادثه ناگوار جلوگیری کند. همچنین باید قابلیت تشخیص حملات و اعلام آن به مدیران را داشته باشد.
سیستم نصب و نگهداری آسان باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که نصب و تعویض تجهیزات و کابل‌ها به راحتی انجام شود.
سیستم پشتیبانی از تجهیزات پردازشی و شبکه باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که هرگونه خطری برای تجهیزات و شبکه جلوگیری کند. همچنین باید قابلیت تعویض و ارتقاء تجهیزات را نیز داشته باشد.
به طور کلی، سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که تمامی جوانب مرتبط با عملکرد و امنیت اتاق سرور را پوشش دهد و قابلیت کنترل و مدیریت آن‌ها را فراهم کند.

فاکتورها و شرایطی که در اتاق سرور باید مورد بررسی قرار گیرد تا استاندارد سازی دیتاسنتر و اتاق سرور انجام شود:

 • تهویه هوا
 • دما
 • رطوبت
 • خنک کننده
 • تجهیزات اضطراری برق
 • ورود و خروج افراد
 • نشت آب
 • ولتاژ و جریان
 • وضعیت درب های رک
 • آتش
 • آب
 • گرد و غبار

استاندارد سازی اتاق سرور,سیستم هوشمند کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل و مانیتورینگ,

چرا به سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور نیاز است؟

با توجه به آماری که در بررسی مراکز داده و اتاق سرور ها به دست آمده (بیش از 170 مرکز داده با بیش از 70 هزار متر مربع فضا بررسی شده است) نشان می دهد که اگر مدیریت اتاق سرور از طریق سیستم های کنترل و مانیتورینگ انجام شود و کارکنان در این زمینه آموزش ببینند، از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری خواهد شد.

به طور کلی آسیب های وارد شده بر اتاق سرور به این صورت دسته بندی می شوند:

 • آسیب از طریق برق 32%
 • آسیب از طریق انفورماتیک 21%
 • آسیب از طریق آتش سوزی 11%
 • آسیب از طریق حمله 9%
 • آسیب از طریق المان های محیطی 8%
 • آسیب به روش گرما و تهویه 3%
 • و غیره

در بررسی مراکز داده و اتاق سرور که آسیب های جبران ناپذیری به آنها وارد شده، آماری به دست آمده که اهمیت استفاده از سیستم های کنترل و مانیتورینگ و سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور مشخص شده است:

93 درصد از سازمان هایی که اتاق سرورشان دچار مشکل شده و آسیب دیده است تا 5 سال کسب و کارشان را تا میزان قابل توجهی از دست دادند.

43 درصد از کسب و کار ها پس از آسیب اتاق سرورشان نتوانستند فعالیت خود را آغاز کنند.

در نظر داشته باشید که آسیب ها فقط برای اتاق سرور های کوچک و یا بزرگ نیست.

مصرف انرژی تا 39 درصد به مدت 5 سال افزایش پیدا کرد که دلیل آن افزایش بیش از حد دما و کاهش کارایی تجهیزات بوده است.

دما بیش از حد به عنوان اولین عامل غیر فعال شدن سرور ها شناخته شده است.

خطا در سیستم تهویه باعث افزایش دما خواهد شد.

رفع ایرادات و مشکلات اتاق سرور بین نصف روز تا 3 روز طول کشیده است.

بسیاری از مشکلاتی که در اتاق سرور رخ می دهد قابل پیشگیری هستند و کنترل و مانیتورینگ محیط اتاق از طریق سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند.

به طور کلی لایه های فیزیکی امنیت اتاق سرور به 5 دسته تقسیم می شود:

 • سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور
 • سیستم کنترل دسترسی
 • سیستم دوربین مدار بسته
 • سیستم اعلام حریق
 • سیستم خنک کننده و تهویه هوا

 

سخن آخر:

همانطور که گفته شد اتاق سرور از اهمیت بسیار وافری برخوردار است؛ از همین جهت هوشمند سازی اتاق سرور باید در تمامی مراکز داده انجام شوند؛ در غیر اینصورت باید منتظر آسیب‌های مخرب و زیان باری برای مراکز داده‌ی خود باشید.

بنابراین اگر قصد دارید که با استفاده از سیستمی هوشمند در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی، اتاق سرور خود را مدیریت کرده و از تغییرات آن آگاه شوید از خرید سیستمهای کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور امتناع نورزید. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید کارنو لاجیک، اسمارت بیت رک یا مینی اسمارت بیت رک با پشتیبانان گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.

در انتها لطفا ما را از نظرات ارزشمند خود آگاه ساخته و منتظر مقالات و بروزرسانی‌های بعدی ما باشید.