کارایی و پایداری مراکز داده

کارایی و پایداری مراکز داده

با رواج فناوری اطلاعات در تمام جنبه‌های فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی، دیتاسنترها به مصرف‌کنندگان اصلی انرژی تبدیل شده‌اند و هنوز هم در حال رشد هستند. در نتیجه، زیرساخت مرکز داده جهانی مسوول انتشار مقادیر زیادی از انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) است. با توجه به اینکه اکثر کسب و کارهای بزرگ نیاز به نشان دادن شفافیت و پیشرفت در گزارش‌های پایدار سالانه خود دارند، مراکز داده برای دستیابی به اهداف بی‌طرفی کربن تحت نظارت بیشتر قرار می‌گیرند. به طور فزاینده‌ای، اهداف بلندپروازانه ثابت و عملکرد قوی به پیش نیاز کسب و کار آنها تبدیل شده است. در این مقاله کارایی و پایداری مراکز داده بررسی می‌شود.

مانند هر عملیات حیاتی دیگر، دیتاسنترها در درجه اول، جهت مدیریت خطرات مختلف برای سنجیدن و کاهش هزینه‌ها، اقدامات حفاظتی خاصی انجام می‌دهند. پایداری زیست‌محیطی بعد جدیدی به اهداف این مراکز افزوده است. مقررات فعلی و آتی در مسایل محیط زیستی، می‌تواند برای اپراتورهای مرکز داده محدودیت‌هایی درباره محصولات کلیدی (مثلاً مبردهای قدیمی، انواع سوخت معدنی) یا هزینه‌های اضافی دیگر قرار دهد. مقررات و رویدادهای شدید و پیش‌بینی نشده آب و هوایی نیز ممکن است تغییرات فنی را که برای آن برنامه‌ریزی نشده اند، روی مراکز تحمیل کنند.

 

وضعیت جهانی کارایی و پایداری مراکز داده

طرح‌های سبز در دنیای مراکز داده

پس از کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد یا COP26، در پایان سال 2021، مهم است که سازمان‌ها به مساله پایداری بپردازند و ردپای کربن خود را کاهش دهند. مراکز داده مقدار زیادی انرژی و منابع مصرف می‌کنند و بنابراین بسیاری از سازمان‌ها -با هدف رسیدن به انتشار کربن خالص به صفر- به دنبال کاهش مصرفشان هستند.

با خواندن این مقاله می‌توانید ببینید که چگونه پایداری مرکز داده با طراحی و شیوه‌های صحیح بهبود می‌یابد، با جنبش‌های سبز فناوری اطلاعات و مشکلات فعلی در مورد سبزتر شدن آشنا شوید و یاد بگیرید که سازمان‌های بزرگ برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی چه می‌کنند.

منبع تامین انرژی مراکز داده

پایداری در طراحی مرکز داده

بسیاری از سازمان‌ها قصد دارند تا سال 2050 انتشار کربن خالص صفر داشته باشند، که مستلزم طراحی مراکز داده خود با توجه به صرفه جویی و بهره‌وری انرژی و منابع انرژی تجدیدپذیر است. سازمان‌هایی که امیدوارند مراکز داده خود را برای پایداری زیست محیطی طراحی یا ارتقا دهند، باید چند فاکتور طراحی را در نظر بگیرند که می‌تواند آنها را به سمت انتشار خالص مراکز داده به صفر برساند.

برای صرفه‌جویی در انرژی از محفظه هوا و خنک کننده مایع استفاده کنید و روی سخت افزار پردازش کامپیوتری پایدار، سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) و سیستم‌های خنک کننده سرمایه‌گذاری کنید. زیرساخت‌های توان و خنک کننده با راندمان بالا، مانند UPSهای بدون ترانسفورماتور، ماژولار، تجهیزات ولتاژ بالاتر یا خنک کننده غوطه‌وری کامل مایع را اجرا کنید. در صورت امکان، پیل‌های سوختی را برای تولید انرژی در محل پیاده‌سازی کنید یا بسوی منابع انرژی تجدیدپذیر پاک مانند خورشیدی و باد بروید.

 

محاسبات سبز

از روش‌های محاسبات سبز برای کاهش ردپای کربن مراکز داده و بهبود پایداری مرکز داده استفاده کنید. برای این کار مصرف برق پایه خود را در نظر داشته باشید و مصرف برق آینده را پیش‌بینی کنید. سرورهایی با اندازه مناسب به منظور جلوگیری از استفاده کم و اتلاف انرژی بکار ببرید و برای کاهش بار در سیستم‌های HVAC، دما را به دقت کنترل کنید. چیدمان مرکز داده را بر اساس مصرف انرژی و دما تنظیم مجدد کنید یا تجهیزات قدیمی را با انواع جدیدتر و کم مصرف‌تر جایگزین کنید.

از نظر مدیریت گسترده‌تر، سرمایه‌گذاری در امکانات هوشمند، استفاده از ابزارهای نظارتی مبتنی بر هوش مصنوعی را در نظر بگیرید. فناوری‌های سبز جدید یا آینده را بررسی کنید و از مشارکت با سایر سازمان‌های سبز برخوردار شوید.

هوشمند سازی اتاق سرور با پکیج کارنولاجیک قابل اجراست. این دستگاه هم در قالب فیزیکی رک مونت و هم در قالب فیزیکی تابلوئی قابل ارائه است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به صفحه معرفی محصول اسمارت بیت رک مراجعه کنید و یا با مشاوران گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.

شماره تماس:

021-88486300

051-37603760

ابتکارات پایدار فعلی در فناوری

کنفرانس COP26 در اکتبر و نوامبر 2021 انواع ابتکارات جهانی را برای مقابله با تغییرات آب و هوا و خطرات آب و هوایی معرفی کرد. در نتیجه، بسیاری از کسب و کارها قصد دارند پایداری را در اولویت قرار دهند. در سال 2022، سازمان‌ها باید چند اقدام کلیدی انجام دهند:

برای این منظور شما باید ابتدا، میزان انتشار کربن محدوده 1-3 خود را که شامل انتشار مستقیم از منابع تحت مالکیت و کنترل شده است، اندازه گیری کنید. انتشار غیر مستقیم کربن از طریق برق خریداری شده، گرمایش و سرمایش و سایر انتشارات غیر مستقیم، از جمله حمل و نقل را جهت کاهش مصرف انرژی را در اولویت قرار دهید و عواملی مانند نحوه میزبانی داده‌های یک سازمان و نوع منبع انرژی که برای راه اندازی تاسیسات خود استفاده می‌کنید را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کل سازمان از اهداف پایداری آگاه است.

کنفرانس COP26 در نوامبر 2021 در مورد برخی از خرابی‌ها و مشکلات پایداری فعلی صنعت فناوری اطلاعات گزارش داد. فروشندگان سخت افزار فناوری اطلاعات به جای بازیافت، نوسازی و استفاده مجدد از تجهیزات قدیمی بر فروش تجهیزات کم مصرف جدیدتر تمرکز کرده‌اند.

کاری که برخی کسب و کارها انجام می‌دهند

“Xero” از Net Zero Cloud Salesforce -که قبلاً Sustainability Cloud بود- برای اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و گزارش سطوح انتشار گازهای گلخانه‌ای خود استفاده می‌کند.

«بانک آمریکا» از کاهش انرژی، یکپارچه‌سازی فضا و شبکه ابزار سبز برای کاهش انتشار کربن مرکز داده خود استفاده می‌کند و با استفاده از مجازی‌سازی و ابر خصوصی، تعداد سیستم عامل‌ها را بر روی سرورهای خود ادغام کرده‌‌است.

«اشنایدر الکتریک» می‌خواهد با اجتناب از برنامه‌های سیلد که کربن بیشتری منتشر می‌کنند و با اجرای برنامه‌ای پیرامون کاهش بدهی فنی، کارایی را افزایش دهد.

“Advanced” روی یک ابزار گزارش‌دهی محیطی، اجتماعی و حاکمیتی سرمایه‌گذاری کرده‌است که سازمانش را قادر می‌سازد تا انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را اندازه‌گیری کند. “Advanced” همچنین از گزینه‌های کاری هیبریدی و انعطاف‌پذیر پشتیبانی می‌کند که باعث کاهش انتشار آلاینده‌های کارمندان در رفت و آمد می‌شود.

 

نتیجه

بخش دیتاسنتر در نحوه طراحی، ساخت و راه اندازی زیرساخت به شکاف فناوری رسیده است. اگر اپراتورها و مشتریان آنها به پیشرفت خود به سمت بی‌طرفی کربن ادامه دهند، تغییرات چشمگیرتری در این رابطه اتفاق خواهد افتاد.

نظرسنجی «تحقیقات 451» نشان می‌دهد که اپراتورهای مرکز داده در حال حاضر بر کارایی و پایداری تمرکز کرده‌اند، عمدتاً به این دلیل که عامل کلیدی در توانایی آنها برای ثبت نام مشتریان است و آنها انتظار دارند که اهمیت بیشتری پیدا کند. فشار مشتریان و همچنین تنظیم‌کننده‌ها و عموم مردم تنها زمانی افزایش می‌یابد که پیامدهای تغییرات آب و هوایی با گذشت زمان مشخص‌تر شود. اپراتورها همچنین تلاش‌های خود را به ویژه برای محافظت از انعطاف‌پذیری سایت‌های خود در برابر اثرات نامطلوب اقلیمی افزایش خواهند داد. در نهایت، پایداری نه تنها ظاهر خوب، بلکه کسب و کار خوبی نیز هست.