مرکز داده سازمانی چیست؟

مراکز داده سازمانی

مراکز داده در قلب اقتصاد دیجیتال قرار دارند. هر کاری که ما به صورت آنلاین در حال انجام است، از فیلم‌هایی که تماشا می‌کنیم تا تراکنش‌هایی که انجام می‌دهیم، از این امکانات عبور می‌کند. با افزایش تصاعدی حجم داده‌هایی که ایجاد می‌کنیم، مراکز داده بخصوص مرکز داده سازمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025 تولید داده‌های جهانی به 181 زتابایت (حدود یک تریلیون گیگابایت) برسد. پردازش این داده‌ها در چنین مقیاس بزرگی با یک مرکز داده سنتی امکان پذیر نیست. برای همگام شدن با تقاضاهای در حال رشد، جهت پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها، شرکت‌های بیشتری در حال ساخت مراکز داده سازمانی خود هستند.

 

مرکز داده سازمانی چیست؟ و آیا ساختن آنها برای شرکت شما منطقی‌ست؟

این مقاله به ماهیت یک مرکز داده سازمانی، از جمله مزایا و معایب آن و اجزای تشکیل دهنده این امکانات می‌پردازد. ما همچنین به ابزارهایی که می‌توانید برای مدیریت زیرساخت‌های محاسباتی خود استفاده کنید، نگاه خواهیم کرد.

جابجایی سرور

مرکز داده سازمانی چیست؟

مرکز داده سازمانی، تسهیلاتی‌ست که یک سازمان برای پشتیبانی از نیازهای پردازش و ذخیره‌سازی داده خود ایجاد می‌کند و تجهیزات محاسباتی فیزیکی مانند سرورها، سیستم‌های شبکه و دستگاه‌های ذخیره‌سازی و همچنین زیرساخت‌های پشتیبانی مانند نیرو، خنک‌کننده و سیستم‌های نظارت بر محیط را در خود جای داده است.

سازمان‌ها می‌توانند مراکز داده سازمانی را در محل یا خارج از محل بسازند. هر گزینه دارای مزایا و معایب متمایز است. ساخت یک مرکز داده در محل به شما امکان دسترسی مستقیم به سرورهای خود و کنترل بیشتر را می‌دهد. اما بدون زیرساخت‌های فیزیکی مناسب، نمی‌توانید به طور موثر و ایمن یک مرکز داده را راه اندازی کنید.

بسیاری از شرکت‌ها مراکز داده خارج از محل را بر اساس عواملی مانند اتصال، قابلیت اطمینان و دسترسی به کاربران نهایی می‌سازند. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌ها مراکز داده را در آب و هوای سردتر می‌سازند تا در هزینه‌های انرژی صرفه جویی کنند. با این حال، هزینه‌های ساخت این تاسیسات باعث می‌شود که آنها از نظر مالی برای اکثر شرکت‌ها غیر قابل دوام باشند.

 

انواع دیگر مراکز داده عبارتند از:

مرکز داده هم محل (Colocation):

یک مرکز داده هم محل، یک مرکز داده است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد فضا را برای سرورها و سایر تجهیزات اجاره کنند. این سرورها بسیار مقیاس پذیر هستند، به این معنی که می‌توانند بر اساس ترافیک برنامه شما بزرگ یا کوچک شوند.

مراکز داده ترکیبی (Hybrid):

راه‌اندازی ابر ترکیبی از زیرساخت‌های داخلی و خدمات ابر خصوصی‌ست. به عنوان مثال، ممکن است داده‌های حساس را در سرورهای محلی ذخیره کنید، اما نیازهای پردازش خود را به یک ارائه دهنده ابری مانند خدمات وب آمازون (AWS) برون سپاری کنید.

مراکز داده لبه (Edge):

مرکز داده لبه یک مرکز داده کوچک‌تر است که در نزدیکی کاربران نهایی قرار می‌گیرد و به شرکت‌های بیشتری که دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) را به کار می‌گیرند در محاسبات لبه کمک می‌کنند. همچنین در کاهش تاخیر و افزایش سرعت کلی اثر دارند.

مراکز داده بزرگ مقیاس (Hyperscale):

مراکز داده هایپر مقیاس، مراکز داده‌ای‌ هستند که برای شرکت‌های بزرگی مانند اپل، آمازون و گوگل برای ارائه خدمات در سراسر جهان فعالیت می‌کنند. چیزی که این امکانات را متمایز می‌کند اندازه عظیم و مقیاس پذیری آنها برای پاسخگویی به نیازهای محاسباتی بالاست.

اجزای اصلی یک مرکز داده سازمانی چیست؟

مراکز داده سازمانی از سه جزء اصلی تشکیل شده است: محاسبات، ذخیره‌سازی و شبکه. اینها با هم کار می‌کنند تا قدرت پردازشی را که سازمان‌ها برای اجرای برنامه‌های کاربردی خود و ارائه خدمات دیجیتال نیاز دارند، ارائه دهند.

Compute

Compute سخت افزاری‌ست که حافظه و قدرت پردازشی که شرکت‌ها برای اجرای برنامه‌های خود به آن نیاز دارند را فراهم می‌کند. برخی از سازمان‌ها سرورهای هدفمندی را برای بارهای کاری فشرده مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مستقر می‌کنند.

ذخیره‌سازی (Storage)

مراکز داده سازمانی حجم زیادی از داده‌ها را تولید می‌کنند. ذخیره‌سازی به دستگاه‌ها و فناوری‌های نرم افزاری اطلاق می‌شود که مراکز داده به کار می‌گیرند. شامل:

  • هارد دیسک و درایوها
  • نرم افزار پشتیبان‌گیری و بازیابی
  • امکانات ذخیره‌سازی خارجی
  • شبکه‌های فضای ذخیره‌سازی (SAN) و ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS)

 

شبکه

مراکز داده سازمانی در انزوا و تنهایی کار نمی‌کنند. آنها برای آنلاین کردن سرورها به زیرساخت شبکه متکی هستند. این‌ها عبارتند از روت‌ها، سوئیچ ها، کابل‌ها و فایروال‌ها.

این سه مورد اصلی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا عملیات IT خود را مدیریت کرده و داده‌های مهم را ذخیره کنند. همچنین زیرساخت‌های حیاتی وجود دارد که از این مؤلفه‌ها پشتیبانی می‌کند. که شامل:

  • منابع برق بدون وقفه (UPS)
  • سنسورهای نظارت بر محیط زیست
  • سیستم‌های خنک کننده و تهویه
  • امنیت ساختمان
  • و ژنراتورهای پشتیبان است.

نظارت بر هر یک از این سیستم‌ها برای پایین نگه داشتن هزینه‌ها و اطمینان از زمان کار کلیدی‌ست. 25 درصد از سازمان‌ها گزارش می‌دهند که میانگین هزینه ساعتی خرابی غیرمنتظره بین 301000 تا 400000 دلار است.

 

میانگین هزینه یک ساعت از کار افتادگی در مرکز داده

با توجه به این ارقام، سازمان‌ها چندین لایه از سیستم‌های اضافی را در مراکز داده خود ایجاد می کنند. یکی از رایج ترین استانداردهای پذیرفته شده ANSI/TIA-942 است – یک سیستم رتبه‌بندی که قابلیت اطمینان یک مرکز داده را از ردیف 1 تا ردیف 4 را درجه‌بندی می‌کند.

مراکز داده سطح 1 برای اکثر مشاغل کوچک مناسب هستند، زیرا هزینه کمتری برای پیاده سازی دارند و سالانه 99.671٪ بهره‌برداری دارند.

اما شرکت‌ها با تقاضای پردازش بالاتر، مراکز داده 4 را انتخاب می‌کنند تا از حداقل خرابی اطمینان حاصل و داده‌ها را حفظ کند. این امکانات 99.995 درصد آپتایم دارند.

مرکز داده سطح بالا

مزایای یک مرکز داده سازمانی (Enterprise data centers) چیست؟

در حالی که ساخت مرکز داده سازمانی با هزینه‌های قابل توجهی همراه است، مزایای زیادی نسبت به رایانش ابری دارد.

کنترل کامل

یک محیط داخلی به سازمان‌ها دسترسی مستقیم به سرورهای خود و کنترل بیشتری بر زیرساخت آنها می‌دهد. شما می‌توانید سخت افزار اختصاصی را نصب کنید و برنامه‌هایی را که مختص سازمان شما هستند، اجرا کنید.

یک مرکز داده سازمانی همچنین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در داخل نگهداری کنند و کلیدهای رمزگذاری را حفظ کنند. به همین دلیل است که بسیاری از سازمان‌ها در انتقال به فضای ابری تردید دارند.

افزایش دید

یکی دیگر از مزایای یک مرکز داده اختصاصی سازمانی، دیده شدن آن است. شرکت‌ها می‌توانند ابزارهای نظارتی گسترده‌ای را نصب کنند و معیارها را در زمان واقعی با نرم‌افزار مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) ردیابی کنند.

ردیابی استفاده از منابع در طول زمان می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا نیازهای آینده را برآورد کنند و بدانند چه زمانی تجهیزات جدید را برای مقیاس‌بندی عملیات خود خریداری کنند.

تضمین انطباق

سازمان‌هایی که اطلاعات حساس را مدیریت می‌کنند باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند. برای مثال، شرکت‌هایی که اطلاعات سلامتی بیمار را ذخیره می‌کنند باید طبق قانون مسوولیت‌پذیری بیمه سلامت (HIPAA) چندین حفاظت داشته باشند.

با نگه‌داشتن همه چیز در داخل، شرکت‌ها می‌توانند از سازگاری سرورهایشان اطمینان حاصل کنند و اسنادی را برای اثبات آن ارائه کنند. شرکت‌هایی که اطلاعات حساس را ذخیره می‌کنند همچنان می‌توانند از ارائه‌دهندگان ابری استفاده کنند، اما آنها باید از تمام دستورات نظارتی پیروی کنند.

افزایش امنیت

یکی دیگر از مزایای مرکز داده سازمانی افزایش امنیت سازمان و داده ها است. مراکز داده با در نظر گرفتن امنیت طراحی شده اند. آنها اقدامات امنیتی فیزیکی و دیجیتالی قوی برای محافظت از داده های شما در برابر سرقت، دسترسی غیرمجاز و بلایای طبیعی دارند.

قابلیت اطمینان بیشتر

مراکز داده طوری طراحی شده اند که قابل اعتماد و کارآمد باشند. آنها دارای منابع تغذیه اضافی و ژنراتورهای پشتیبان هستند تا در صورت قطع برق طبیعی، داده های شما را ایمن نگه دارند. آنها همچنین دارای کنترل های سختگیرانه محیطی برای محافظت از تجهیزات شما در برابر گرد و غبار، رطوبت و دمای شدید هستند.

بهره وری بیشتر

یک مرکز داده می تواند به چندین روش به بهبود بهره وری شرکت شما کمک کند. ابتدا، با ذخیره اطلاعات شما در خارج از سایت، فضای اداری را آزاد می کند. دوم، دسترسی 24 ساعته به داده های خود را در اختیار شما قرار می دهد، بنابراین می توانید هر زمان و هر کجا که بخواهید کار کنید. و سوم، با دانستن اینکه اطلاعات شما امن و مطمئن هستند، به شما آرامش می دهد، بنابراین می توانید بدون نگرانی در مورد از دست دادن فایل های مهم، روی کار خود تمرکز کنید.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی

مراکز داده فضا و منابع لازم برای ذخیره حجم زیادی از داده ها را دارند. آنها همچنین دارای زیرساختی برای افزایش سریع و آسان ظرفیت ذخیره سازی بدون به خطر انداختن امنیت یا عملکرد می باشند.

سازگاری نرم افزار

حتی در حالی که بیشتر کشورهای جهان از فناوری مدرن استفاده می‌کنند، حرکت به سمت ابر می‌تواند برای شرکت‌هایی که هنوز به نرم افزار قدیمی متکی هستند مشکل ساز باشد. مراکز داده سازمانی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که به اجرای سیستم‌های قدیمی که ممکن است در جاهای دیگر پشتیبانی نشوند ادامه دهند.

 

نتیجه

مراکز داده سازمانی برای شرکت‌هایی ایده‌آل هستند که در صنایع بسیار تحت نظارت فعالیت می‌کنند و نیازهای شدید پردازش داده‌ها دارند. اما با توجه به سرمایه مورد نیاز برای ساخت این تاسیسات، یک سازمان باید مطمئن باشد که چنین سرمایه گذاری در بلندمدت قابل اجرا خواهد بود.

شما میتوانید برای مشاوره در زمینه اجرای دیتاستر و استاندارد سازی دیتاسنتر با گروه فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید.

شماره تماس:

021-88486300

051-37603760

همچنین گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده انواع پاور ماژول و کف کاذب اتاق سرور و سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور است.