6 راه کاربردی برای افزایش بهره وری انرژی در مراکز داده

افزایش بهره‌ وری انرژی

اگرچه هیچ ترفند واحدی وجود ندارد که مدیران بتوانند از آن برای دستیابی به یک مرکز داده کارآمد استفاده کنند، چند مورد کوچک وجود دارد که می‌تواند مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برق مورد نیاز زیرساخت می‌تواند هزینه‌های عملیاتی را افزایش دهد. مدیران مراکز داده در صورتی که نیازهای برق برای CPU، ذخیره‌سازی و سیستم‌های خنک کننده را برطرف کنند، می‌توانند قبوض آب و برق خود را کاهش دهند و افزایش بهره وری انرژی در مراکز داده رخ خواهد داد.

قبوض آب و برق هزینه کمی برای مرکز داده نیست. به عنوان بخشی از فشار برای پرداختن به هزینه‌های فناوری اطلاعات، مدیران و سازمان‌های مرکز داده به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های انرژی مرکز داده و افزایش بهره‌ وری انرژی هستند.

 

راهکارهای افزایش بهره وری انرژی برای مدیران مراکز داده

از آنجایی که اجزای زیرساختی زیادی وجود دارد که از برق استفاده می‌کنند، مدیران گزینه‌های مختلفی برای افزایش بهره‌ وری انرژی مرکز داده دارند. برخی از این گزینه‌ها عبارتند از: تنظیم سرعت فن، سخت افزار ذخیره‌سازی، استفاده از زیرساخت ابری و حتی دمای کار. این تغییرات کوچک به طور جمعی می‌توانند مصرف برق مرکز داده را کاهش دهند و در نتیجه صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی داشته باشند.

علیرغم پتانسیل بسیار زیاد برای افزایش کارایی، مدیران باید قبل از دنبال کردن هر یک از تاکتیک‌های زیر برای کاهش مصرف برق مرکز داده، خطرات را مشخص کنند و از پشتیبانی اجرایی برخوردار شوند. بدون برنامه‌ریزی مناسب، زیرساخت‌های با چگالی بالا و بسیار کارآمد، می‌توانند یک مرکز داده را در عرض چند ثانیه نابود کند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با مشاوران و کارشناسان کارنو تماس بگیرید. طراحی زیرساخت مراکز داده‌ خود را به ما بسپارید.

021-88486300

051-37603760

خنک کننده مراکز داده

6 راه برای افزایش بهره وری انرژی در مراکز داده

1-از فن‌های با سرعت متغیر استفاده کنید

یکی از راه‌های کاهش مصرف انرژی در مرکز داده، سودبردن از فن‌های با سرعت متغیر است. تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف انرژی را می‌توان تا 20 درصد از طریق کاهش سرعت CPU فن، کاهش داد. به این ترتیب، سازمان‌ها باید از فن‌های با سرعت متغیر برای خنک کردن تجهیزات مرکز داده استفاده کنند. این فن‌ها فقط در هنگام کارکردن، انرژی مصرف می‌کنند و فقط با سرعت‌های مورد نیاز کار می‌کنند که بر اساس معیارهای پیچیده ترموستاتیک است. این فن‌ها در هنگام استفاده کم از CPU، سرعت خود را کاهش می‌دهند.

مراکز داده از فناوری‌هایی مانند سیستم‌های تهویه مطبوع کم مصرف و قفسه‌های تجهیزات با سیستم‌های خنک کننده برای مدیریت مصرف انرژی استفاده می‌کنند.

این نکته را فراموش نکنید که باید همیشه ویژگی‌های خنک‌کننده دستگاه‌های منبع تغذیه بدون وقفه خود را نیز بررسی کنید. برای این منظور می توان از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده کنید. (گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول و کف کاذب اتاق سرور می باشد.)

2- از خنک کننده مایع استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های کاهش مصرف انرژی -به‌ویژه برای سخت‌افزارهای با عملکرد بالا- استفاده از خنک‌کننده مایع برای CPUهاست. به جای فن‌هایی که هوا را روی یک “heat sink” می‌دمند، خنک کننده مایع مانند رادیاتور خودرو عمل می‌کند و از مایع برای دفع گرما استفاده می‌کند.

خنک کننده مایع به طور گسترده‌ای موثرتر از روش‌های خنک کننده مبتنی بر هوا در نظر گرفته می‌شود و بسته به کاربرد، ممکن است مزیت اضافی کاهش نویز داشته باشد. اگرچه پمپ‌های مورد استفاده برای خنک‌سازی مایع مقداری انرژی مصرف می‌کنند، واحدهای خنک‌کننده مایع بهCPU‌ها کمک می‌کنند خنک‌تر شوند؛ این کار می‌تواند به کاهش انرژی مورد نیاز برای خنک کردن مرکز داده کمک کند.

3-دما را بالا ببرید

راه دیگر برای دستیابی به یک مرکز داده کارآمد، ارزیابی مجدد دمای بهینه مرکز داده است. در گذشته، مراکز داده همیشه باید خنک نگه داشته می‌شدند تا سخت افزار محاسباتی به درستی کار کنند. اخیراً، فروشندگان تجهیزات سیستم‌هایی را طراحی کرده اند که می‌توانند در دماهای بالاتر کار کنند. به گفته تامین کنندگان زیرساخت مرکز داده، سرورهای مدرن می‌توانند تا 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتی گراد) عملکرد خوبی داشته باشند. با این حال، برخی از مراکز داده سرورهایی دارند که نزدیک به 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتی گراد) گرما تولید می‌کنند.

اگر  دمای محیط چند درجه افزایش پیدا کند، مصرف برق سیستم خنک‌کننده فورا کاهش می‌یابد، بدون اینکه تأثیری بر عملکرد سرور داشته باشد.  با این سیستم نیازی یه سرمایه‌گذاری‌‎های اضافی نیست، اگرچه نظارت نزدیک دما و سرور و همچنین یک برنامه آزمایشی – برای جلوگیری از غافلگیری‌ توصیه می‌شود.

مدیران نباید به طور تصادفی دمای مرکز داده را افزایش دهند. دستورالعمل‌های “ASHRAE” استانداردهای عملیاتی توصیه شده را برای کنترل مصرف انرژی، دما و رطوبت ارائه می‌دهد.

4- از درایوهای بزرگ‌تر و کندتر استفاده کنید

استفاده از درایوهای بزرگتر و کندتر می‌تواند کمک کننده باشد، اما این کار نباید برای فرآیندهای تراکنش با تقاضای بالا مانند پایگاه‌های داده مالی یا سیستم‌های حیاتی 24 ساعته انجام شود.

اگر ادمین‌ها درصدی از فایل‌های کمتر استفاده شده را در سطح ذخیره‌سازی پایین‌تری ذخیره سازند، می‌توانند واحدهای سریع‌تر را با درایوهای کم مصرف جایگزین کنند. به نوبه خود، درایوهای کم حجم‌تر، انرژی کمتری نیاز دارند و گرمای کم‌تری ایجاد می‌کنند. این کار ممکن است که تعهد گرانی باشد؛ اما از آنجایی که برای بیشتر سازمان‌ها هر سه ماه یک بار فضای ذخیره‌سازی بیشتری ایجاد می‌کنند، سرمایه گذاری ارزشمندی محسوب خواهد شد.

سازمان‌ها همچنین باید از پروفایل‌های مدیریت انرژی (OS) استفاده ‌کنند تا هارد دیسک‌ها را زمانی که استفاده نمی‌شوند در حالت آماده بکار (standby) قرار دهد. این امر باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر هارد دیسک می‌شود.

تبادل حرارت در مراکز داده

5- به SSDها بروید

سازمان‌ها همچنین باید جایگزین هارد دیسک‌ها را با SSD در جایی که عملی‌ست در نظر بگیرند. SSDها معمولاً انرژی بسیار کمتری نسبت به هارد دیسک مصرف می‌کنند و تعداد بیشتری (IOPS) را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، SSDهای سازمانی سامسونگ در حالت فعال تنها 1.25 وات و در حالت بیکار 0.3 وات انرژی مصرف می‌کنند. این تقریباً یک چهارم توان مصرفی یک هارد دیسک SAS با سرعت 15000 دور در دقیقه است که در هر درایو حدود 6 وات برق مصرف می‌کند. به علاوه، SSDها هیچ قطعه متحرکی ندارند، به این معنی که گرمای کمتری نسبت به هارد دیسک تولید می‌کنند.

6- از خدمات برابر استفاده کنید

اگرچه انتقال بارهای کاری IT به یک ارائه دهنده فضای ابری یا هم‌لوکیشن، مصرف انرژی را به سایت میزبان منتقل می‌کند؛ بسیاری از سازمان‌ها اذعان دارند که فروشندگان بزرگ در استفاده از هر کیلووات انرژی، بیشترین بهره را می‌برند. ارائه دهندگان خدمات میزبانی شده اغلب بر تامین بالاترین توان انرژی با هزینه کمتر برای مشتریان خود تمرکز می‌کنند.