مانیتورینگ اتاق سرور – ضرورتی روزمره

کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و مرکزهای نگهداری داده ها بسیار واجب می باشد و باید بسیار با دقت انجام گیرد چرا که شرایط مکانی بر اندازه ی شایستگی اطمینان و میزان عمر مفید سرورها، سوئیچ ها و روترها تاثیر بسزایی دارد. در این مقاله به بعضی از این واجبات اشاره میکنیم.

چگونگی مکان های نامناسب، عمر مفید عناصری که در آن نقش دارند را کاهش می دهد، شایستگی اعتماد را کم می کند و موجب می شود که به کارایی سیستم در دراز مدت شک کنند. در دنباله مطالب چندی از واجبات مربوطه را شرح می دهیم.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

قصد شما به وجود آوردن شرایط مکانی ثابت و بادوام است. سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی می تواند به شما کمک کند. مشکلی که به مراتب رخ می دهد نصب دستگاه تهویه هوا بزرگتر از سایزی است که به آن احتیاج دارید. علاوه بر اینکه نصب و اجرای آن هزینه های بالایی را بدنبال خواهد داشت بلکه زمانی که دستگاه را روشن می شود با تغییر سرعت دما و رطوبت مواجه می شود. در اکثر اوقات می بایست دستگاهی کوچکتر با کاربرد کمتر استفاده شود.

مانیتورینگ دما اتاق سرور

زمانی که تجهیزات کامپیوتری از دمای توصیه شده گرم تر می شوند موجب تسریع فرسودگی می شوند در کل، سیستم های کامپیوتری در شرایط خنک تر عملکرد بهتری دارند و طول عمر دستگاه را بیشتر می کنند. استفاده طولانی مدت از دستگاه ها در دمای بالا می تواند ضررهای جبران ناپذیری را بوجود بیاورد و همیشه با نقص های بزرگ و خطرناکی مشخص نمی شوند. عده ی کمی به این جریان اعتماد ندارند وبه مشکلات پیوسته ی تجهیزات در شرایط آب و هوایی توجه می کنند.

ماشین ها و سیستم هایی که در محیط های کوچک مانند خانه و یا دفتر کار استفاده می شوند و یا سرورهای تک، فن های داخلی و مکانیزم خنک کننده سیستم، جهت ثابت نگه داشتن در جه حرارت کافی است ولی تعداد کمی از مرکزهای نگهداری داده ها این امر را دنبال می کنند. بسیار از دستگاه مانند سرورهای مدرن، سوئیچ ها و روترها و… گرمای بسیار زیادی از خود ساتع می کنند و همه آنها به تاسیسات کوچک یک سیستم تهویه هوا و خنک کننده احتیاج دارند.

این نکته که شما به توانایی دستگاه برقتان که می تواند بار اضافه ی سیستم تهویه را متحمل شود اعتماد دارید را از یاد نبرید. فراموش نکنید که ماشین های جدید در مقایسه با ماشین های قدیمی سرعت و دمای بالاتری دارند پس اینکه سیستم خنک کننده شما در سال قبل به خوبی کار کرده دلیل نمی شود که امسال هم همان کارایی را داشت باشد. چنانچه موج گرمایی بوجود بیاید کارها به راحتی انجام نمی شوند.

چنانچه می بایست کسانی در اتاق سرور مشغول به کار شوند، درجه حرارت مطلوب ۲۰ درجه سانتی گراد(۶۸ درجه فارنهایت) را انتخاب کنید. این را در نظر بگیرید هر فردی با درجه ای از دما می تواند کار کند و این کاملا شخصی می باشد و ممکن است دمایی که انتخاب شده برای کسی مطلوب باشد ولی برای دیگری گرم یا سرد باشد. در اصل می بایست دمای اتاق سرور را بنا بر لازمه ی تجهیزات قرار داد نه افرادی که انجا مشغول به کارند.

چنانچه حضور افراد در اتاق سرور الزامی نمی باشد می توانید دما را پایین نگه دارید. نکته ی خطر ساز این است که زمانی که کسی در اتاق سرور کار میکند بدلیل پایین بودن دما، هوای اتاق سرد است پس اقدام به خاموشی می کند ولی زمانی که میخواهد برود از یاد میبرد که باید دوباره آن را روشن کند. تنها و اولین چیزی که همه از آن اطلاع دارند زمانی است که تجهیزات شروع به قرمز شدن می کنند.

تجهیزات تهویه هوا بسیار درهم می باشند و ممکن است خیلی ناگهانی از کار بیفتند. در بیشتر سازمان ها این بخش تحت کنترل کسانی است که در بخش کنترل فعالیت دارند و مدیران داده، آخرین کسانی هستند که اطلاع پیدا می کنند. مانیتورهای نظارت دمای پیشرفته دستگاه تهویه هوا درهم و از لحاظ قیمتی گران می باشد و به طور معمول زیر نظر کارکنان بخش داده نمی باشد.

نقطه های گرم موجود در اتاق سرور ممکن است خطر ساز شوند. معمولا گرما در پشت رک ها و کنار ماشین های بزرگتر تولید می شود. بعضی وقت ها طراحی و چینش سطح پایین تجهیزات این معنا را می رساند که گرمای خارج شده از یک بخش مستقیما از ورودی بخش دیگر استفاده می کند. جای دادن سنسورهای درجه حرارت در مکان های مختلف دست شما را برای فهمیدن مکانی ک مشکل رخ داده باز می کند.

اختلاف دما و نقاط گرم در اتاق سرور

سنجش مغایرت دما در اتاق سرور( اختلاف دما خیلی بالا و پایین) از اهمیت خاصی برخوردارست. چینش سطح پایین تجهیزات، جریان هوای پایین این معنی را می رساند که گرمای خارج شده از یک بخش مستقیما از ورودی بخش دیگر استفاده می کند، که موجب می شود تا دستگاه ها، خنک کننده موثرکمتری را بگیرند. چنانچه سنسوری را در ۰٫۶ متری زمین(۲ فوتی) و دیگری را در ۱٫۵ متری سطح زمین(۵ فوتی) جای دهید، این توانایی را دارید که اختلاف دما را محاسبه کنید. چنانچه اختلاف دما از ۱۰ درجه فارنهایت(۲۲٫۱۲ – درجه سانتی گراد) بیشتر باشد می بایست بیشتر به افزایش جریان هوا و یا ابزار خنک کننده توجه کنید.
جای دادن سنسورهای درجه حرارت در مکان های مختلف دست شما را برای فهمیدن مکانی ک مشکل رخ داده باز می کند. غیر از این، اگر زمانی سنسوری کارایی خود را از دست بدهد یا صدمه ای به آن وارد شود، سنسور های دیگر به عنوان حامی شروع بکار می کنند. نقطه های گرم موجود در اتاق سرور می تواند مشکل ساز باشد. معمولا گرما پشت رک ها و یا کنار ماشین های بزرگتر تولید می شود و چنانچه از میان برداشته نشود می تواند تاریخ مشکلات را جلوتر بیاورد.

رطوبت استاندارد اتاق سرور

کامپیوترها توانایی کار کردن در محیط بزرگ رطوبتی را دارند. مطلبی که باید به آن خیلی توجه کنیم این است که تمام تلاش خود را در راستای جلوگیری از سرعت تغییرات رطوبتی و تغییرات بزرگ بکار گیریم و از شرایط مکانی که ممکن است در آن تقطیر صورت گیرد دوری کنیم. نظارت و کنترل رطوبتی که فصل به فصل عوض می شود بسیار راحت تر از تغییر رطوبت ساعتی است.
تقطیر عموما به عنوان یک دشمن شناخته شده است، هر عاملی که موجب قرار گرفتن رطوبت روی تجهیزات شود دیر یا زود وسایل را دچار صدمه میکند، یا دچار زنگ زدگی می شود و یا آب وارد ابزاری اصلی و مهم می رود. همین امر باعث شده که در دفترچه راهنما محیط عاری از تقطیر را پیشنهاد کرده اند.

جهت آسایش و اسودگی کار برای کارکنان رطوبت نسبی می بایست چیزی حدود ۴۵% تا۶۰% باشد. چنانچه محیط خیلی خشک باشد گرد و خاک حاصله افزایش می یابد اگر هم خیلی مرطوب باش موجب شرجی شدن هوا می شود و کار کردن در آنجا را سخت می کند.
فراموش نکنید که امکان دارد خرابی تجهیزات تهویه هوا به نشت آب هم برسد. ممکن است جای دادن سرورها زیر دستگاه تهویه هوا فکر بسیار خوبی نباشد؟

نتیجه گیری

تنها به دلیل اینکه لپ تاپ شما در اتاق گرم به درستی به کارش ادامه می دهد دلیل نمی شود که این کارایی را در اتاقی پر از سرور هم داشته باشد.
گرمای بالاتر از حد معمول، عمر مفید تجهیزات را کم می کند و در مواقعی که بیش از حد گرم می شود باعث از کار افتادگی شدید دستگاه می شود که زمانی که پای آن گذاشته اید و هزینه ای که برای آن کرده اید را از بین می برد. شما می بایست دستگاه تهویه هوا و یا خنک کننده را در محل نصب کنید. بر دما نظارت داشته باشید. بهتر است که سیستم کنترل جدایی را بر روی دستگاه تهویه هوا قرار دهید. این از عقل به دور است که به کسانی که در بخش مدیریت تجهیزات کار میکنند اعتماد کنید که شما را از خامو شدن تهویه هوا باخبر کنند