اهمیت اثربخشی مصرف انرژی (PUE) در یک مرکز داده

هنگام اجرای یک دیتاسنتر باید زمان تضمین شده، امنیت یا حتی مشتریان آن را در نظر بگیرید. اما معیار دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید: اثربخشی مصرف انرژی یا (Power usage effectiveness). در این مقاله، توضیح خواهیم داد که (PUE) چیست، چرا  مدیران مرکز داده باید به آن اهمیت دهند و اپراتورهای مرکز داده برای ارتقای بهتر آن چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

 

اثربخشی مصرف برق در دیتاسنتر چیست؟

اثربخشی مصرف انرژی (PUE) میزان کارآمدی یک مرکز داده را اندازه گیری می‌کند. به طور خاص، (PUE) میزان کل مصرف برق تجهیزات IT را اندازه گیری می‌کند که آن را “IT power needs” می‌نامیم و شامل انرژی مورد استفاده در:

  • ذخیره‌سازی، پردازش، مسیریابی و مدیریت داده‌ها،
  • عملکرد سرورها، شبکه‌ها و سایر تجهیزات محاسبات،
  • تجهیزات در محل (مانند ایستگاه‌های کاری نظارت و اداری و غیره)،
  • سیستم‌های گرمایش، سرمایش و کنترل محیطی‌ست.

 

پیدایش PUE

(PUE) توسط اعضای «گرین گرید»، یک گروه صنعتی با تمرکز بر بهره‌وری انرژی در مرکز داده، ایجاد شد. طبق نظرسنجی سالانه «مرکز داده جهانی موسسه Uptime 2021″ ،«PUE” و مصرف برق از جمله روش‌های پایداری برتر هستند که ردیابی می‌شوند. یک استاندارد مشابه که توسط «گرین گرید» به رسمیت شناخته شده است، بهره‌وری زیرساخت مرکز داده یا “DCiE” است.

 

PUE چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه اثربخشی مصرف برق طبق فرمول: «کل توان تاسیسات/انرژی تجهیزات فناوری اطلاعات = PUE» است. مجموع توان تاسیسات، میزان برق مورد استفاده تاسیسات است که شامل تمام سخت افزار مرکز داده، اجزای تحویل برق، سیستم‌های خنک کننده و سیستم‌های روشنایی می‌شود. انرژی تجهیزات فناوری اطلاعات به مقدار انرژی اطلاق می‌شود که برای تامین نیروی تجهیزات ذخیره‌سازی در شبکه و همچنین تجهیزات کنترلی مانند مانیتورها و ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود. در حقیقت، نتیجه این فرمول عددی بین 1 تا 3 خواهد بود. هرچه این عدد کمتر باشد، PUE بهتر و بدان معناست که مصرف انرژی مرکز داده بسیار کارآمد است.

مرکزداده

چرا این محاسبه اهمیت دارد؟

زیرا دیتاسنترها انرژی زیادی مصرف می‌کنند. سرورها، دستگاه‌ها و تجهیزات جانبی نه تنها به برق، بلکه به شرایط دما و رطوبت خاص و سیستم‌های خنک‌کننده نیز نیاز دارند. که می توان از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده کرد. اپراتورهای مرکز داده نشان می‌دهند که چگونه ساختمان و تجهیزات خود را مدیریت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجرای دیتاسنتر و اتاق سرور و سیستم خنک سازی آن با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

 

PUE  خوب چیست؟

آیا استاندارد طلایی برای (PUE) وجود دارد؟ نه واقعا. در حالی که رهبران فناوری مانند گوگل و مایکروسافت می‌توانند اعداد بسیار نزدیک به 1 را برای (اثربخشی مصرف انرژی) مدیریت کنند، اغلب در شرکت‌های کوچک‌تر امکان پذیر نیست.

مهم‌تر از آن، (اندازه) تنها عامل در (PUE) نیست. برخی از موارد، به طور کامل خارج از کنترل مرکز داده هستند. نمونه بارز آب و هواست. دیتاسنترها باید گرما و رطوبت ساختمان خود را به دقت کنترل کنند. در غیر این صورت، تجهیزات ممکن است بیش از حد گرم شود، خراب شود یا حتی از کار بیفتد. بنابراین یک مرکز داده در آب و هوای سردتر و خشک‌تر می‌تواند (PUE) کمتری نسبت به مرکز داده در آب و هوای گرم و مرطوب داشته باشد.

برای تعیین نوع اثربخشی مصرف انرژی که می‌توانید از یک مرکز داده محلی انتظار داشته باشید، خوب است بدانید که سایر مراکز داده یا شرکت‌های هم‌محل در منطقه می‌توانند (PUE) را برای شما مدیریت کنند.

 

چرا باید به PUE اهمیت دهید؟

بنابراین، چرا باید اثربخشی مصرف انرژی دیتاسنتر را اندازه‌گیری کنید؟

دلیل اول این است که، در واقع، یک مرکز داده با امتیاز (PUE) بالا و (در نتیجه کارایی کمتر)، منابع انرژی را هدر می‌دهد، اجرای آن گران‌تر است و این هزینه‌ها به شما منتقل می‌شود.

دلیل دوم این است که کاهش (PUE) از نظر زیست محیطی اهمیت دارد. سازندگان تجهیزات کامپیوتری سخت کار کرده‌اند تا ماشین‌ها و قطعات کارآمدتری طراحی کنند که مصرف انرژی را کاهش دهند. مدیران برتر جهان نیز در تمام صنایع علاقه خود را به حمایت از شیوه‌های سازگار با محیط زیست نشان داده‌اند.

مرکزداده

مراکز داده برای بهبود PUE چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

بهبود بهره وری مصرف انرژی مرکز داده آنقدرها که فکر می‌کنید، بدون مانع نیست. تعداد سرورها و پیکربندی آنها – حتی نوع کابینت سرور انتخاب شده – می‌تواند به شدت بر مصرف انرژی تأثیر بگذارد. کاهش مصرف برق سرور با استفاده از تجهیزات کارآمد انرژی، کابل‌کشی مناسب و پیکربندی‌های شبکه و استفاده از مجازی‌سازی در صورت امکان می‌تواند تقاضای انرژی را کاهش دهد. اما این تنها بخشی از واقعیت امر است.

حفظ دما، سطح رطوبت و جریان هوا صحیح نیز می‌تواند بر امتیازات PUE تأثیر بگذارد. دیتاسنترها باید دریابند که چگونه هوای سرد را به سرورها برسانند و هوای گرم تولید شده را حذف کنند. این بدان معناست که نه تنها به نحوه مدیریت جریان هوا، بلکه به محل فیزیکی و مکان سرورها نیز توجه کنید.

با استفاده از تکنیکی به نام «خنک کردن هوای رایگان» (حرکت هوای گرم به بیرون از ساختمان و جایگزینی آن با هوای خنک‌تر)، دیتاسنترها می‌توانند بار کاری سیستم خنک کننده را کاهش دهند و میزان قابل توجهی در مصرف انرژی و (پول) صرفه جویی کنند.

آیا کاری وجود دارد که می‌توانید برای ارتقای اثربخشی مصرف برق انجام دهید؟ به طور مستقیم خیر؛ اما می‌توانید استفاده خود را از خدمات مرکز داده بهینه کنید تا بیش از آنچه واقعاً نیاز دارید مصرف نکنید. این کار نه تنها به مرکز داده کمک می‌کند تا کارایی خود را حفظ کند، بلکه می‌تواند به بودجه شما نیز کمک کند.

 

نتیجه

زیرساخت مرکز داده و قدرت پردازش درون آن به انرژی زیادی نیاز دارد و مراکز داده ای که به طور موثر کار نمی کنند، انرژی بیشتری مصرف خواهند کرد. نظارت بر معیارهایی مانند PUE برای ارزیابی عملکرد دیتاسنتر شما مفید است. سازمان‌ها و مدیران مراکز داده می‌توانند از این معیار یک بار برای اندازه گیری کارایی مرکز داده خود و سپس برای اندازه گیری تأثیر هرگونه تغییر ایجاد شده در مرکز داده استفاده کنند. این کار به کاهش مصرف برق و هزینه‌های انرژی کمک می‌کند.

شما می‌توانید با کمک و راهنمایی کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو زیرساخت مرکز داده‌ خود را کامل کنید. امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید.