سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور و تجهیزات الکترونیکی

سرورهایی که در شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به سرویس دهی مداوم و ۲۴ ساعته دارند و همچنین لازم است که مکانی با شرایط خاص و مراقبت های پیوسته از شاخص های محیطی ایجاد شود تا چنانچه به مشکلی برخوردید سریعا کارهای مربوطه برای روشن نگه داشتن سرور ها و تاسیات الکترونیکی انجام شود. البته باید این راهم در نظر گرفت که سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور حتما باید مورد استفاده قرار گیرد.
با استفاده از سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور می توان ابزار های کنترل و تاسیسات اتاق سرور را از راه های دور یا نزدیک مورد بررسی و مانیتورینگ قرار داد، حتی این امکان را هم به ما می دهد که اتفاقات پیش آمده را با زمان اتفاق، ثبت و ضبط کنیم و اطلاعات خود را در رابطه با چگونگی اتاق سرور و دیتاسنتر کامل تر کنیم.

کنترل دما

یکی از اصلی ترین و مهم ترین وظیفه های این سیستم نگه داشتن دمای مطلوب برای اتاق سرور است. به دلیل اینکه سرورهای زیادی در اتاق سرور وجود دارد و اتاق به حد کافی بزرگ نیست، حرارت اتاق بسیار زیاد می شود که می بایست برای جلوگیری و حفظ دما سیستم سرمایشی بسیار قوی ای در آنجا قرار داد. سنسورهای دما می بایست در چند نقطه از دیتا سنتر قرار گیرند تا وظایف خود را به درستی و به نحو احسنت انجام دهند. یکی از وظایف این سنسور ها مانیتورینگ دما در اتاق سرور می باشد، اگر که دمای اتاق سرور از اندازه استانداردش افزایش پیدا کند سنسورها از طریق آژیر، چراغ خطر، پیامک، تماس تلفنی و… به مسئولان مربوطه اطلاع رسانی می کنند و همچنین سیستم جانشین (مانند تهویه) را به صورت خودکار روشن می کند، بنابراین اتاق سرور به دمای مطلوبی خواهد رسید.

کنترل رطوبت

یکی از کاراکترهای مکانی اتاق سرور و دیتا سنتر، رطوبت محیط است. عموما سیستم سرمایشی اتاق سرور باعث خشک شدن هوا در اتاق سرور می شود و بخاطر پایین آمدن میزان رطوبت درصد خسارت وارده به تاسیسات الکترونیکی به دلیل الکتریسته موجود در فضا بالا می رود. از سوی دیگر اگر رطوبت اتاق سرور افزایش پیدا کند تا حد زیادی موجب زنگ زدی و یا اتصالات الکتریکی می شود.
مانیتورینگ اتاق سرور به غیر از بازرسی مداوم اندازه رطوبت، اگر که میزان آن از حد استاندارد بیشتر شود بجز فعال کردن هشدارهای مناسب، سیستم رطوبت ساز یا تهویه را به صورت خودکار فعال می کند و از این طریق رطوبت اتاق سرور را کنترل می کند.

اعلان حریق

اتاق های سرور به دلیل اینکه کنار تاسیسات ups که باتری از عناصر آن است، قرار دارند از جمله مکان هایی هستند که خطر آتش سوزی در آن جا وجود دارد.
برای فهمیدن آتش سوزی اتاق سرور نیاز مبرمی به وجود سنسورهای دود و حرارت می باشد که می تواند به غیر از تولید انواع مختلف هشدارها، به صورت اتوماتیک سیستم خاموشی را راه اندازی کند، در اتاق را باز کند، سیستم تهویه را خاموش کند وبقیه فرایند کنترلی را ادامه دهد.

سنسور برق اتاق سرور

زمانی که از این سنسورها استفاده می شود میتوان به قطع شدن برق اتاق سرور پی برد. عمدتا اتاق های سرور از سیستم برق اضطراری برخوردارند، اما با توجه به محدودیتی که در برق رسانی این سیستم هاست، بهتر است که مسئولان شبکه از قعطی برق اطلاع داشته باشند تا آماده سازی های لازم جهت قطعی ناگهانی سرورها را انجام دهند.

کنترل تردد اتاق سرور

بهتر است که برای وارد شدن به اتاق سرور و استفاده از آن به دلیل حساس بودن محیط و سیستم ها، مراقبت هایی در نظر گرفته شود و مانع از ورود اشخاص دیگر شد.
بکارگیری دستگاه های کارتخوان که قابلیت تشخیص هویت دارند(اثر انگشتی) موجب به وجود آمدن حد و حدودی برای افرادی که وارد اتاق سرور میشوند شده و اجازه ورود تنها برای افرادی که در سیستم اسمشان ثبت شده است صادر میشود و ورود و خروجشان به ثبت میرسد، این عمل باعث میشود که امنییت اتاق سرور افزایش پیدا کند، زمان خاص ورود و خروج، سطح دسترسی از فواید این دستگاه می باشد که به راحتی میتوان به حضور افراد در اتاق واقف بود.

کنترل دسترسی به رک

استفاده از دستگاه های کارتخوان روی رک ها و مجهز کردن آن به قفل برقی مطلوب مانع باز شدن درب رک از سوی اشخاص غیرحقیقی می شوید.
نصب دستگاه های کارتخوان بهترین گزینه برای رک هایی است که در محیط های عمومی قراردارند.
با این کار نه تنها مانع باز شدن درب رک از سوی افراد متفرقه میشوید بلکه امنیت رک را نیز افزایش میدهید و چناچه درب رک به طور غیرمجاز باز شود هشدارهای لازم ارسال می شود، حتی میتوان از کسی که از رک استفاده کرده و زمان وقوع اتفاق اطلاع یافت.

ارتباط از طریق موبایل

با بکارگیری واحد GSM میتوان از راه پیام کوتاه و تماس تلفنی به دستاورد های زیر رسید:
• اطلاع از اتقافات: زمانی که اتفاقی مثل بالا رفتن دما، قطعی برق، آتش سوزی، ورود غیرمجاز و… بیافتد به شماره های ثبت شده پیامکی با مضمون مربوطه ارسال می شود.
• بررسی از فواصل دور: اشخاص مجاز میتوانند با فرستادن پیامکی با محتوای “دما” از دمای فعلی و یا هر کارکتر دیگری باخبر شوند.
• فرستادن اوامر: میتواند به راحتی با یک تماس تلفنی و یا پیامک اتاق سرور را تحت کنترل داشه باشید. به طور مثال: باز بودن درب، فعالسازی و خاموشی سیستم تهویه، فعال و غیرفعال کردن سرورها و…

پنل نمایشگر

با بکارگیری نمایشگ رنگی تاچ اسکرین، نه تنها میتوانید چگونگی عملکرد سرورها را ببینید، تنظیمات را اجرا کنید و اتاق سرور را تحت کنترل داشته باشید بلکه میتوانید اوامر متفاوتی را برای اجرا به سیستم ارسال کنید. محدودیتی در تعداد نصب نمایشگر وجود ندارد و شما میتوانید در هر مکان و هر تعدادی آن را نصب کنید و نگران این نباشید که بدون رایانه نمیتوان دسترسی پیدا کرد چرا که این محصول به شما اجازه می دهد که درهرجایی که هستید به مانیتورینگ و بررسی چگونگی عملکرد اتاق سرور بپردازید.

کنترل کولر گازی

با بکارگیری ماژول مادون قرمز میتوان تمام کولرهای گازی، اسپیلت ها و باقی سیستم های سرمایشی اتاق را تحت نظر داشت.
از این روش سیستم می تواند به صورت خودکار بر پایه زمانبندی و یا دمای مکان کولرها را فعال یا غیرفعال کند.
کنترل سیستم های سرمایشی از طریق نرم افزار، پیام کوتاه، پنل نمایشگر و… امکان پذیر می باشد.

نرم افزار

  • سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی : با استفاده از نرم افزار میتوان از چگونگی عملکرد اتاق سرور و سنسورها در هر زمان و مکانی باخبر شد.
  • اعمال تنظیمات: اجرای تنظیمات سیستم مثل دمای مطلوب اتاق سرور، رطوبت مطلوب اتاق سرور، قفل کردن درب، امنیت اتاق سرور و…
  • فرستادن اوامر: ابزارها و تاسیسات اتاق سرور مثل سیستم سرمایشی، تهویه، درب اتاق سرور، روشنایی و… را کنترل میکند.
  • گزارش گیری: گرفتن اطلاعات از اتفاقات اتاق سرور در بازه زمانی خاص و یا بر پایه کاراکترهای ویژه و دیدن ورود به اتاق سرور و دستیابی به رک ها

سیستم یکپارچه و هوشمند اتاق سرور

ابزاری که در بالا به آنها اشاره شد براساس نیاز های کلی مجموعه در یک سیستم یکپارچه نصب میشوند، با این کار نه تنها هزینه ها را تا حد زیادی کاهش میدهید بلکه موجب دستیابی به سیستمی هوشمند می شوید که علاوه بر هشدارهایی که در بروز مشکلات ارسال میکند، خود سیستم هم به طور خودکار سیستم را تحت کنترل میگیرد تا مانع از خسارتهای مالی و زیان هایی که با خارج شدن از سیستم دچار میشود، شود.