سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

اتاق سرور یکی از اصلی ترین عضو هر سازمان می باشد. هر گونه مشکلی که در این سیستم ها رخ دهد باعث خسارت های فراوانی برای سازمان می شود. یکی از راه های بهتر کار کردن و بدون نقص بودن سیستم مانیتورینگ، استفاده از تجهیزات بهینه و کاربردی متناسب با اتاق سرور است. کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور از اصلی ترین وظایف مسولین اتاق سرور می باشد.
برای بهتر کارکردن تجهیزات، محیط دما، رطوبت، و ولتاژ مناسب از جمله عوامل ضروری و حیاتی میباشد. حوادثی که در اتاق های سرور رخ می دهد قابل پیشگیری می باشد. اما در عین حال باید از وضعیت ایمن بودن اتاق ها در مقابل حوادثی از قبیل حریق و آتش سوزی و دستبرد مطمئن شد. شرکت شلر با داشتن متخصصان فنی و ماهر، سیستم مانیتورینگ اتاق سرور را طراحی کرده اند. سیستم های مانیتورینگ اتاق سرور دارای قطعات سخت افزاری فوق العاده دقیق مانیتورنگ صنعتی میباشند، و به صورت منحصر به فرد برای کنترل کردن شرایطی مانند: دما، رطوبت، ولتاژ برق، دود و …. توسط افرادی که در آن محیط مشغول هستند، نظارت می شود.
این نظارت به وسیله یک نرم افزار مرکزی پیشرفته که توسط تیم نرم افزاری شرکت به صورت انحصاری طراحی و برنامه نویسی شده است انجام میشود. واین قابلیت را دارند که پارامترهای سیستم را تنظیم و گزارش گیری کنند. این گزارش گیری به صورت تکی و یا مجموعه ای از چندین سیستم دریک شبکه به طور همزمان به عمل می آید. با توجه به مسائلی که مطرح شده است، باید به این نکته توجه کرد که هیچ محدودیتی در سفارشی سازی و عملکرد بهینه مشخصات فنی سیستم مانیتورینگ وجود نداشته و طبق نیاز مشتری تغییرات را انجام می دهند.
سیستم مانیتورینگ، تمامی اطلاعاتی که برای کنترل و نظارت بر محیط را از نظر نفوذ، رطوبت، گاز و دود، قطع ولتاژ و… همچنین هشدار های مشخص شده را از قبل برای شما ارسال می کند. این کار از طریق ارسال اخطار به نرم افزاری، مرکزی توسط پیامک، ایمیل انجام میشود. یا با فعال کردن زنگ هشدار و یا در صورت بحرانی شدن صورت میگیرد، به عنوان مثال اگر دما افزایش پیدا کند سیستم تهویه فعال شود. با توجه به در نظر گرفتن نیاز مورد نظر می توان برای تامین سطح امنیت بیشتر از سیستم های کنترل تردد و یا دوربین مدار بسته استفاده شود. شرکت شلر به طور کامل میتواند که در این نیاز های مهم یاری بدهد.

در سیستم مانیتورینگ اتاق سرور، سخت افزاری پیشرفته، مدرن و هوشمند به کار رفته است، که آزادانه قابلیت انعطاف پذیری را دارد، و به صورت یک اپراطور مجازی با نظارت ۲۴ ساعته و هوشمند، تمامی اتفاقاتی که در محیط اتاق رخ می دهد را علاوه بر اینکه در حافظه خود ذخیره می کند، بلکه به بانک اطلاعاتی نرم افزار مرکزی نیز می فرستد.
این سخت افزار، مسلما از پورت ورودی و خروجی پشتیبانی میکند، به طوری که پورت های ورودی به سنسورهای مختلفی از جمله دما، رطوبت، ولتاژ، گاز و دود، وضعیت درب به صورت آنالوگ و دیجیتال متصل می شوند، در پورت های خروجی برای اتصال به رایانه از پورت های RS485 یا USB یا LAN استفاده می شود، که دستورات درخواست شده را صادر می کند.
نکته ی قابل توجهی که این سیستم را از دیگر سیستم هایی که در بازار وجود دارد متمایز کرده، نمایشگری است که در این دستگاه پیاده سازی شده، و این امکان را فراهم میکند که بدون نیاز به نرم افزار مرکزی، به اطلاعاتی که نیاز دارد دسترسی پیدا کند و خیلی راحت می توان بر روی نمایشگر، آن را نمایش داد. فرمت این سیستم بسیار چشمگیر میباشد، به طوری که برنامه ای تحت پوشش خود دارد که میتواند بطور کاملا مجزا از طریق نرم افزار مرکزی و شبکه، در قالب پیامک، هشدارها، وضعیت سیستم را به شماره ای که از قبل به این سیستم داده شده بفرستد، و کاربر را در جریان امور قرار بدهد. و همانظور که آگاهیم بخش GSM به طور سخت افزاری در دستگاه اجرا میشود.

امکانات و مزایای سیستم مانیتورینگ اتاق سرور :

 • مانیتورینگ و کنترل دما( ثبت و ارسال دما، تعیین حد بالا و پائین آن جهت اعلام اخطار و روشن و خاموش نمودن فن و کولر ).
 • مانیتورینگ و کنترل رطوبت( ثبت و ارسال میزان رطوبت، مشخص نمودن حد بالا و پائین آن جهت اعلام اخطار و صدور فرمان ).
 • مانیتورینگ ولتاژ برق ورودی اتاق سرور به صورت تک فاز و سه فاز( ثبت و ارسال مقادیر ولتاژ، تعیین حد بالا و پائین آن جهت اعلام اخطار و قطع برق اصلی ).
 • مانیتورینگ ولتاژ خروجی UPS به صورت تک فاز و سه فاز ( ثبت و ارسال مقادیر ولتاژ، تعیین حد بالا و پائین آن جهت اعلام اخطار و قطع برق خروجی UPS).
 • مانیتورینگ دود و گاز ( ثبت و ارسال وجود گاز و دود جهت اعلام اخطار ).
 • مانیتورینگ وضعیت درب اتاق سرور ( ثبت و ارسال وضعیت باز و بسته بودن درب اتاق سرور و اعلام اخطار ) مجهز به LCD 128*64 Pixel.
 • تشخیص حضور افراد در ساعات غیرمجاز و اعلام اخطار.
 • مجهز به پنج خروجی قابل برنامه ریزی و تخصیص هر یک از آن خروجی ها به هر ورودی براساس نیاز مشتری.
 • مجهز به سیستم محاسبه زمان و تاریخ خودکار داخلی(RTC)، با قابلیت کارکرد و محاسبه تا ۱۰ سال بدون نیاز به برق بوسیله باطری داخلی.
 • قابلیت بروزرسانی نرم افزار دستگاه از راه دور و از طریق شبکه.
 • دارای نرم افزار مرکزی تحت شبکه با قابلیت نمایش اطلاعات به صورت برخط (Online).
 • دارای حافظه داخلی جهت ثبت کلیه وقایع و گزارش ها، مستقل از نرم افزار مرکزی با حداقل زمان تناوب یک ثانیه.
 • قابلیت ارسال کلیه گزارش ها به نرم افزار مرکزی براساس زمان های از پیش تعیین شده و یا درخواست آنی کاربر.
 • قابلیت کنترل دسترسی در سه سطح مانیتورینگ، کنترل و مدیریت.
 • قابلیت فعال یا غیر فعال کردن یک سنسور در سیستم.
 • امکان فعال یا غیر فعال کردن قابلیت ارسال پیامک برای هر کدام از سنسورهای موجود.
 • امکان فعال یا غیر فعال کردن آژیر برای هر کدام از سنسورهای موجود.
 • امکان رسم و نمایش نمودارهای دما، رطوبت، ولتاژ و… در بازه های مختلف زمانی.
 • نمایش آیکون سنسورها به رنگ های مختلف در وضعیت های خطر، هشدار و حالت عادی مجهز به GSM Modem سخت افزاری (جهت دریافت وضعیت کلی سیستم، و ارسال و دریافت فرامین از طریق پیامک (SMS) به چند شماره تلفن همراه، مستقل از نرم افزار مرکزی، شبکه و سرور).
 • قابلیت استفاده از چندین سیستم در یک شبکه واحد به طور همزمان.

برخی از عناصر تاثیرگذار محیطی و امنیتی بر اتاق سرور و اماکن خاص:

 • دما و رطوبت.
 • ولتاژ و جریان برق شهری و ups ها(برق پشتیبان).
 • گرد و غبار.
 • گاز و دود.
 • نشست آب.
 • کنترل تردد،تشخیص حضور و ضعیت درب ها.

چرا کنترل دما و رطوبت عامل محیطی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد؟

با توجه به استاندارهایی که تعریف شده اند، برای کارکردن صحیح تجهیزات الکترونیکی دمای اتاق از ۳۰ درجه نباید بیشتر باشد.
بنابراین هنگامی که دما افزایش پیدا میکند راندمان تجهیزات کاهش یافته و آسیب های زیادی را به دنبال دارد.
هنگامی که رطوبت محیط افزایش پیدا میکند تجهیزات الکترونیکی دچار خردگی میشوند و یکی از عواملی که موجب تخریب اجزای الکترونیکی میشود الکتریسیته ساکن میباشد.
چرا ups و کنترل ولتاژ و جریان برق عامل الکترونیکی تاثیر گذار بر اتاق سرور میباشد؟
نواساناتی که به وجود می آیند بدون شک به تمامی تجهیزات الکترونیکی آسیب وارد میکنند. بنابراین مطلع شدن از میزان ولتاژ به وجود آمده یک امر ضروری و مهم میباشد. نوسانات برق علاوه بر خساراتی که به تجهیزات وارد میکنند.
باعث از بین رفتن یا مختل شدن بخش قابل توجهی از فعالیت هایی است که وابسته به اطلاعات میباشند. شما میتوانید با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر‌ از خسارات احتمالی جلوگیری کنید، و از نوع خرابی احتمالی قطعات با خبر شوید.
هنگامی که برق در تجهیزات اتاق سرور به طور ناگهانی قطع میشود، در تجهیزاتی نظیر: روتر ها و سوییچ ها و سرور ها اختلال به وجود می آید که بر روی فعالیت آنها تاثیر میگذارد. لذا وجود ups یک امر ضروری در اتاق سرور است.
همواره باید وضعیت ups در اتاق سرور، مانیتورینگ و کنترل لازمه انجام شود و این امر خیلی ضروری است. با مطلع شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی ups، و میزان زمانی که باقی مانده است با هدف استفاده از ups میتواند کمک چشم گیری به ادمین اتاق سرور بکند.

چرا گرد و غبار عامل محیطی بر اتاق سرور می باشد؟

گرد و غباری که در طول زمان بر روی مدارات الکترونیکی مینشیند، هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه را بین قسمت های نزدیک به هم که بر روی برد قرار گرفته اند را به وجود می آورد. به طور مثال: مانند لایه ای حرارتی عمل میکنند، که میتواند باعث افزایش دما و کاهش سرعت پردازش و عمر تجهیزات شود. بخشی از آلاینده های هوا مثل گاز هایی که به اکسید گوگرد و ازت شبیه میباشند باعث خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای در مدارات میشوند. چون به صورت ترکیبات گوگرد هستند.
چرا اعلام نشت آب عامل محیطی عامل محیطی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد؟
کار کرد سیستم های برودتی و سیستم های کولینگ باعث ایجاد قطرات آب می شود و در بعضی شرایط این موارد ایجاد شده، به آب وابسته است پس نتیجه می گیریم که با نشت آب، برق گرفتگی و آتش سوزی به وجود می آید.
چرا کنترل تردد وضعیت درب ها عامل امنیتی تاثیر گذار بر اتاق سرور میباشد؟
از آنجایی که اطلاعات در سازمان خیلی مهم میباشد کنترل تردد در اتاق سرور ها نیز اهمیت ویژه ای دارد. از لحاظ امنیتی کنترل ورود و خروج افراد خیلی مهم است. جدا از بحث امنیتی، تردد بیش از حد در اتاق سرور و باز و بسته کردن زیاد درب اتاق سرور باعث تغییر هوای درون اتاق سرور میشود که این عامل به تجهیزات درون اتاق آسیب میرساند. روشن گذاشتن سیستم روشنایی، هزینه بالایی به دنبال دارد و باعث کاهش کارایی سیستم کولینگ میشود.