چرا سرورها در دیتاسنترها نگهداری می شوند

چرا سرورها در دیتاسنترها نگهداری می شوند

چرا سرورها در دیتاسنترها نگهداری می شوند؟

این سوال ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است. به همین علت واحد تحقیق و توسعه کارنو در این مقاله به توضیح اهمیت سرورها و ویژگی هایی که اتاق های سرور باید از آن برخوردار باشند، می پردازد تا در نهایت به این نتیجه دست یابیم که چرا سرورها درون مراکز داده نگهداری می شوند؟ امیدواریم که محتوای پیش رو اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

اکنون در ادامه با ما همراه باشید.

چرا سرورها از اهمیت برخوردار هستند؟

امروزه شاهد گسترش کسب و کارهای زیادی هستیم و تمامی کسب و کارهایی که در حوزه های متفاوت به فعالیت می پردازند از داده هایی برخوردار هستند. از همین جهت اکثر شرکت ها به دنبال استفاده کردن از سرورهایی هستند که از منابع متفاوتی برخوردار باشند.

البته لازم به ذکر است که بدانید، سرورها از نظر سخت افزاری دارای قدرت بسیار بالایی هستند و راس ارتباطی شبکه محسوب می شوند.

در حال حاضر از سرورها برای سیستم سرویس دهنده جهت مدیریت، کنترل و میزبانی استفاده می گردد. حتی سرورها چنین قابلیتی را دارند که بتوان به عنوان میزبانی یک یا چندین سایت از آن ها استفاده نمود.

در نهایت می توان گفت سرورها از اهمیت وافری برخوردار هستند؛ از این جهت باید در مکانی نگهداری شوند که آن مکان از هر جهت ایزوله بوده و بتوانیم سرورها را در آن نگهداری نمائیم. در نتیجه بهترین مکان برای نگهداری از سروها، دیتاسنترها یا اتاق های سرورمی باشند.

اکنون در ادامه به توضیح اتاق سرور و ویژگی های مربوط به آن می پردازیم.

اتاق سرور چیست,تجهیزات شبکه,تجهیزات ضد حریق,

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور مکانی برای نگهداری تجهیزات شبکه می باشد که از سطح امنیتی بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. تجهیزاتی که درون اتاق سرورها نگهداری می شوند شامل: سرورها، فایروال ها، استوریج ها و غیره هستند.

اگر اتاق سرورها با توجه به استانداردهای موجود همانند: استاندارد ISMS راه اندازی شوند، این امرموجب کاهش هزینه های نگهداری شده و از خراب شدن تجهیزات شبکه نیز جلوگیری خواهد شد؛ پس در نتیجه می توان گفت اتاق سرور مکان مهمی بوده و باید طراحی آن با دقت صورت گیرد و استانداردهای مربوطه در آن رعایت شود.

اتاق سرور باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟

همانطور که گفته شد به علت میزان اهمیت داده ها، سرورها باید در اتاق های سرور نگهداری شوند. پس در نتیجه این اتاق ها باید دارای ویژگی هایی باشند. در ادامه به توضیح چند مورد از این ویژگی ها می پردازیم.

درب ورودی دیتاسنتر

یکی از مواردی که در راه اندازی دیتاسنترها باید رعایت شود، درب ورودی دیتاسنتر است. طراحی فضای مراکز داده نباید به گونه ای باشد که بستر ورود و خروج افراد به سادگی محیا شود. حتی ورود افراد مسئول و مربوطه نیز باید طبق شرایط و ضوابط خاصی صورت گیرد. بهتر این است که از تکنولوژی های روز استفاده کرده و درب هایی را به کار گیرید که از میزان امنیت بالایی برخوردار هستند.

چرا سرورها در دیتاسنترها نگهداری می شوند,مراکز داده,اتاق سرور چیست,

سیستم های کنترل ورود و خروج

هر چه قدر درب های دیتاسنتر از امنیت بالایی برخوردار باشند، باز هم وجود یک اتاق مانیتورینگ برای اتاق سرور الزامی خواهد بود. اینگونه افراد مسئول می توانند، ورود و خروج افراد را مورد بررسی قرار داده و سطح امنیت مراکز داده را ارتقاء دهند. در نهایت یک مرکز داده باید حتما از دوربین های مداربسته برخوردارباشند و این دوربین ها باید به گونه ای کار شوند که نقطه ی کوری در مقابل آن ها وجود نداشته باشد و بتوان به واسطه ی این دوربین ها تمامی فضای اتاق سرور را مورد بررسی قرار داد.

جریان هوای سرور

جریان هوا در دیتاسنتر نکته ای است که باید آن را در نظر بگیرید. سرورها به این علت که مدام در حال فعالیت هستند باید به صورت خنک نگهداری شوند درغیر این صورت سرورها با مشکل رو به رو خواهند شد. از همین جهت تمامی مراکز داده باید از جریان هوای مناسبی برخوردار باشند. یکی از مواردی که می تواند موجب اختلالات در سرورها شود وارد شدن رطوبت به فضای دیتاسنتر است؛ اما اگر هوای سرد و خشک در فضای اتاق سرورها جریان یابد، هرگز آسیبی به سرورها وارد نخواهد شد.

کنترل دمای اتاق سرور

یکی دیگر از مواردی که باید در فضای اتاق سرور آن را کنترل نمود دمای اتاق سرور می باشد. همانطور که می دانید بخاطر وجود تجهیزات شبکه در درون مراکز داده، دمای فضای دیتاسنتر نیز افزایش می یابد و این افزایش دما باعث آسیب رساندن به تجهیزات خواهد شد. در نهایت برای جلوگیری از افزایش دما، در دیتاسنترها تجهیزات دماسنجی نصب می شود که می توان دمای اتاق را به صورت دینامیکی کنترل نمود. همچنین به کار گیری سیستم های هشدار دما منجر خواهند شد تا افراد مسئول از این افزایش دما آگاه شده و برای کاهش آن اقداماتی را انجام دهند.

حفظ نکات ایمنی در برابر آتش سوزی

در اتاق سرورها باید از وجود مواد آتش زا جلوگیری کرد، همچنین تجهیزاتی که در این فضا مورد استفاده قرار می گیرند باید در مقابل باردار شدن نسبت به الکتریسته ی ساکن مقاومت لازم را داشته باشند. به عنوان مثال در مراکز داده باید از رنگ های ضد حریق استفاده نمود و یا به اجرا و نصب کف کاذب هایی پرداخت که از خاصیت آنتی استاتیک برخوردار باشند. البته این ها چند مورد از مثال هایی بود که برای درک بهتر مفهوم آورده شد.

علاوه بر رعایت موارد گفته شده تجهیزات ضد حریق نیز باید در این مکان ها وجود داشته باشند. البته به این نکته دقت نمائید که چون منشاء آتش سوزی در این مکان ها برقی می باشد، پس در نتیجه باید از تجهیزات ضد حریق مناسب همچون: کپسول پودر خشک، هوابندها وغیره استفاده نمائید.

سیستم های روشنایی

سیستم های روشنایی در مراکز داده مهم می باشند و در پیاده سازی اتاق سرور ها باید سیستم های روشنایی را به درستی به کار برد. می توان این سیستم ها ی روشنایی را به گونه ای طراحی نمود که در صورت عدم حضور افراد به طور خودکارخاموش شوند.

تامین انرژی مناسب

یکی دیگر از مواردی که در راه اندازی اتاق سرور باید به آن دقت نمود، تامین انرژی مناسب می باشد. همانطور که می دانید تجهیزات شبکه میزان مصرفی برق بالایی دارند. سرورها نیز باید به صورت 24 ساعته فعالیت کنند و به هیچ عنوان از کار نیوفتند. از همین جهت باید از دستگاه های UPS و ژنراتورها استفاده نمود تا در شرایط اضطراری برق مورد نیاز تامین گردد.

سخن آخر

تمامی موارد گفته شده در این مقاله باید در اتاق های سرور رعایت شوند؛ البته ما به تمامی استانداردها و ویژگی های اتاق سرور اشاره نکرده و فقط به توضیح چند مورد از آن ها پرداختیم. پس در نهایت می توان گفت چون مراکز داده از تمامی جهات از استانداردهای لازم برخوردار می باشند و سطح امنیت در آن ها بسیار بالا است، سرورها درون این اتاق ها نگهداری می شوند.

در نهایت اگر قصد دارید تا از سرورهای خود نگهداری کرده و فضای امنی را برای سرورهایتان به وجود آورید می توانید با پشتیبانان گروه فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید.

همچنین ما در آینده مقالات بیشتری را ارائه خواهیم داد تا در گسترش اطلاعات به شما کمکی کرده باشیم؛ پس منتظر مقالات آینده ی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود آگاه سازید.