4 ویژگی یک مرکز داده سطح بالا

مرکز داده سطح بالا

دیتاسنتر یک مکان فیزیکی‌ست که سازمان‌ها و شرکت‌ها، برای آماده‌سازی و تهیه داده‌ها و اطلاعات مهم خود از آن استفاده می‌کنند. طراحی مرکز داده مبتنی بر شبکه‌ای از منابع محاسباتی و ذخیره سازی‌ست که تحویل اطلاعات توسط آن امکانپذیر می‌شود. در این مقاله این سوال مطرح می‌شود که چه نوع زیرساخت و خدماتی را باید از یک مرکز داده سطح بالا انتظار داشته باشید؟

 

ویژگی‌هایی که هر مرکز داده سطح بالا باید داشته باشد

1- امنیت مطلوب

یکی از ملاحظات کلیدی برای هر کسب و کاری که قصد استفاده از مرکز داده را دارد، امنیت است. داده‌های شما باید از سرقت و از دست رفتن در امان باشند. از آنجایی که داده‌های حساس می‌توانند برای برخی فرصت‌طلبان بسیار ارزشمند باشند، این افراد در صورت یافتن راهی برای انجام این کار، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها خواهند داشت. همچنین احتمال از بین رفتن تصادفی داده‌ها در اثر آسیب سخت افزاری یا قطع برق وجود دارد. با در نظر گرفتن این عوامل، هر مرکز داده سطح بالایی باید اطمینان حاصل کند که سیستم‌های امنیتی خود را تا حد امکان محافظت کنند.

شروع بهتر

برای شروع، بهتر است گواهینامه مرکز داده را بررسی کنید تا از امنیت داده‌های خود، از جمله گواهینامه‌های HIPAA ،ISO و SSAE مطمئن شوید. یک مرکز داده ایمن آخرین اطلاعات حفاظت از اینترنت را برای داده‌ها، در برابر تهدیدات آنلاین و امنیت فیزیکی خود سایت ارائه می‌دهد.

حفاظت از اطلاعات شامل استفاده از آخرین فناوری‌های امنیتی مانند اسکنرهای بیومتریک، سیستم‌های نظارت پیچیده و سیستم‌های تشخیص حرکت می‌شود. درها و دروازه‌های امنیتی نیز باید نصب شوند و حتی باید به این نکته توجه شود که دیوارهای ساختمان تا چه اندازه به محافظت در برابر نفوذگران کمک می‌کنند.

در یک مرکز داده سطح بالا همچنین اطمینان حاصل می‌شود که همه داده‌ها از آسیب (فیزیکی) محافظت شده‌اند. سیستم‌های کنترل آب و هوایی باید برای کمک به جلوگیری از گرمای بیش از حد وجود داشته باشد و یک سیستم پشتیبان باید آماده باشد تا اطمینان حاصل شود که داده‌های شما دست نخورده، ایمن و در دسترس باقی می‌مانند.

یک تیم آموزش دیده از پرسنل امنیتی نیز باید با رعایت پروتکل‌های به خصوص برای اطمینان از عدم دسترسی افراد غیرمجاز، به محافظت از داده‌های شما کمک کند. هر فرد باید پیشینه خود را به طور کامل بررسی و مرکز داده باید فرهنگ کلی امنیت را القا کند.

مراکز داده در مقیاس بزرگ

2 – مکان ایده آل

مکانِ قرار گرفتن مرکز داده شما به دلایل مختلف اهمیت دارد. یکی از عواملی که باید در نظر گرفته شود، آب و هوای محلی و تعداد دفعات احتمال وقوع سیل و سایر بلایای طبیعی‌ست. به عنوان مثال، تأسیسات TRG در  “Houston” (شهری در تگزاس) قرار دارد که در آن مکان یک فصل طوفان وجود دارد. در این مدت، باد و بارندگی شدید خطر سیل، قطع برق و آسیب به زیرساخت‌ها را به همراه دارد. در شرایطی مانند این، یک مرکز داده سطح بالا باید آماده فاجعه باشد. این مرکز داده برای مقاومت و اجتناب از خطرات ناشی از شرایط آب و هوایی شدید ساخته شده است. این سازه دارای رتبه‌بندی محافظت در مقابل طوفان است و همچنین در موقعیتی قرار دارد که خطر سیل کم است.

برای دریافت گواهینامه ردیف 4 دیتاسنتر در آمریکا، یک مرکز داده باید به طور کامل تاب و تحمل خطرات را داشته باشد. یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌ها در صورت وقوع فاجعه، حفظ (داده‌ها)ست. برای حل این موضوع، ژنراتورهای پشتیبان، سرورها و منبع تغذیه را به صورت استراتژیک در یک مکان جداگانه قرار می‌دهند و بنابراین محیطی را ایجاد می‌کنند که در آن هیچ نقطه‌ای برای مشکل و خرابی وجود ندارد.

 

3- زیرساخت شبکه

دسترسی سریع و مطمئن به داده‌های شما چیزی‌ست که هر مرکز داده سطح بالا باید بتواند ارائه دهد. هرگونه خرابی می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و مشتریان مرکز داده را کاهش دهد. (گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول‌های مناسب رک است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید).

یک مرکز داده سطح بالا زیرساخت شبکه‌ای را فراهم می‌کند که در آن دسترسی مطمئن به داده‌ها و پهنای باند با سرعت بالا در دانلود/آپلود فراهم می‌شود.

 

نمونه‌هایی از زیرساخت‌های شبکه عبارتند از:

Carrier Neutral

این مرکز داده، مستقل از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی‌ست و این بدان معنی‌ست که شما می‌توانید انتخاب کنید از کدام ISP استفاده کنید. این استقلال از ویژگی‌های یک مرکز داده سطح بالاست. این رویکرد به شما انعطاف پذیری و افزونگی بیشتری می‌دهد. این رقابت همچنین به رقابتی ماندن قیمت‌ها کمک می‌کند و همچنین تضمین می‌کند که ISPهای شما تلاش می‌کنند تا بهترین خدماتی را که می‌توانند ارائه دهند.

Blended Bandwidth

پهنای باند ترکیبی: پهنای باند ترکیبی به معنای استفاده ترکیبی از ISPهاست. این ترکیب انعطاف‌پذیری و همچنین افزونگی را در صورت بروز مشکل با یک ISP فراهم می‌کند.

Private Fiber Network

شبکه فیبر خصوصی: یک شبکه فیبر خصوصی به معنای داشتن اتصال فیبر نوری خصوصی‌ست که فقط سازمان شما به آن دسترسی دارد. چون تنها سازمانی که از اتصال استفاده می‌کند، بسیار امن خواهد بود و همچنین پهنای باند بالایی خواهد داشت. شبکه‌های فیبر خصوصی مقرون‌ به‌صرفه هستند و انعطاف‌پذیری دارند.

On-Ramps

به شما امکان اتصال مستقیم به یک ارائه دهنده فضای ابری می‌دهد. تعدادی از مزایا، از جمله بهبود عملکرد، امنیت بیشتر و ارتباط آسان‌تر با ارائه دهندگان ابر عمومی را همراه دارد.

دیتا سنتر

4- خدمات و تخصص با کیفیت بالا

داشتن زیرساخت مناسب عالی‌ست؛ اما چیز دیگری که یک مرکز داده سطح بالا باید بتواند ارائه دهد، اشتیاق برای ارائه یک تجربه خوب برای مشتری‌هاست. مرکز داده باید جهت همکاری با مشتریان و به دست آوردن بهترین اطلاعات تلاش کند. آنها باید تخصص لازم را برای اطمینان از دریافت خدمات با کیفیت بالا داشته باشند. به علاوه، یک مرکز داده سطح بالا باید مشتاق باشد که هر مشکلی را به محض بروز برطرف کند.

یک مرکز داده سطح بالا باید چیزی بیش از یک سرویس دهنده صرف باشد و گزینه ذخیره‌سازی برای داده‌های شما فراهم کند. همچنین باید یک شریک فناوری اطلاعات باشد تا نیازهای خود را برآورده کند و از رقبا جلوتر بماند. در این مقاله در مورد انتظاراتی که از یک مرکز داده سطح بالا باید داشته باشیم صحبت به میان آمد. با مقالات آینده در این وب سایت همراه ما باشید.