آینده مراکز داده: روندها و نمای کلی صنعت

مراکز داده آینده

همه‌گیری جهانی بیماری کویید 19 مجموعه جدیدی از چالش‌ها را برای جهانیان به ارمغان آورده است و آینده مراکز داده را دچار تحول کرده است. کارکنان شرکت‌ها و دانش آموزان مدارس را مجبور کرد از راه دور کار کنند و در نتیجه نیاز به فضای مجازی پر سرعت را تا حد زیادی افزایش یافت.

همچنین نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات برای مراکز داده بسیار چالش برانگیز شده است. طبق آمار statista.com، کل داده‌های ایجاد شده، ضبط شده، کپی شده و مصرف شده در جهان در طول سال 2021، 79 زتابایت تخمین زده می‌شود. افزایش تقاضا به طور کلی، بیشتر ناشی از رشد اینترنت اشیا است.

همه‌گیری کرونا بر نقش مهم مراکز داده و تضمین عملکرد شرکت‌های فناوری اطلاعات و حتی بر زندگی روزمره کاربران عادی تاثیر گذاشته است. حال سوال این است که آیا آنچه پیش روی ماست، توسعه مراکز داده را سرعت می‌بخشد یا خیر؟

 

 مراکز داده آینده چگونه خواهند بود؟

مراکز داده آینده چه قابلیت‌هایی باید داشته باشد و چه سناریوهایی را باید انجام دهد؟ تقاضاهای کاری جدید، مانند اینترنت اشیا، دستگاه‌های هوشمند، امنیت داده‌ها و مقررات، چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی را ایجاد می‌کنند. در زیر برخی از ویژگی‌های ضروری مراکز داده آینده آورده شده است.

تغییر مراکز داده در استفاده از فضای ابری، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا بسیاری از پیچیدگی‌های مربوط به فضاسازی مرکز داده را مدیریت کنند. با این حال، این مساله چالش‌های دیگری را برای شرکت‌ها ایجاد کرده است. برای مثال ممکن است مراکز داده، در این شرایط فعلا از چندین ارائه‌دهنده فضای ابری استفاده کنند ولی همچنان راه‌حل‌های داخلی قبلی را برای میزبانی برنامه‌های قدیمی یا برای موارد استفاده خاص، مانند محاسبات لبه یا امنیت بالای شبکه، حفظ یا پیاده‌سازی ‌کنند.

 

زیرساخت مرکز داده

ایده اساسی نحوه ارائه خدمات یک مرکز داده و حتی تعریف آن، به سرعت در حال تغییر است؛ همانطور نیز انتظارات توسعه دهندگانی که در حال ساخت برنامه‌های کاربردی آینده هستند، تغییر می‌کند.

آینده مراکز داده: قابل انعطاف بودن

مراکز داده جدید باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند تا محیط‌های مختلف را در خود جای دهند. ارائه دهندگان فضای ابری عمومی بخش مرکزی و مهم این آینده مراکز داده خواهند بود. البته راه‌اندازی سرویس‌های ابری در ابتدا می‌تواند گران‌تر از راه‌اندازی مراکز داده محلی باشد.

محیط‌های با امنیت بالا مانند دولت‌ها، مؤسسات مالی و بهداشتی چند نمونه از صنایعی هستند که در آنها ایمنی اطلاعات اهمیت دارد. در حالی که ارائه دهندگان ابری ممکن است بتوانند بسیاری از الزامات امنیتی را برآورده کنند، انطباق اماکن دولتی ممکن است غیرممکن باشد. هزینه‌های شبکه و ذخیره‌سازی می‌تواند به طرز شگفت‌آوری با وجود فضای ابری عمومی بالا باشد و زیرساخت‌های داخلی را اقتصادی‌تر کند.

مراکز داده سنتی و مدرن

اتوماسیون

همانطور که گفته شد یکی از اثرات همه‌گیری جهانی کووید 19، تغییر روش کار به سمت آنلاین بود. در حالی که به موازات آن، تعداد کارکنان حضوری در محل به طور قابل توجهی در بسیاری از کشورها کاهش یافت. یکی از راه‌هایی که مراکز داده آینده با چنین مسائلی برخورد خواهند کرد، خودکارسازی کامل یا جزئی، برای تطبیق راه‌حل‌های هوش مصنوعی و اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) است.

محاسبات لبه (edge computing)

محاسبات لبه اجازه می‌دهد تا داده‌ها نزدیک به منبع پردازش شوند و تاخیر را کاهش می‌دهد. این محاسبات احتمالاً منجر به توسعه مراکز داده تلفن همراه می‌شود که به راحتی می‌تواند در نزدیکی رویدادهای ورزشی بزرگ، کنسرت‌ها و غیره مستقر شوند. این راه حل همچنین می‌تواند مشکلات اتصال به دیتاسنتر را در مناطق دورافتاده از بین ببرد.

محاسبات لبه نقش بزرگی در توسعه مراکز داده آینده خواهد داشت. همانطور که افراد بیشتری از راه حل‌های هوشمند استفاده می‌کنند، نه تنها در شرکت‌ها بلکه در خانه‌های شخصی، تقاضا برای محاسبات لبه و همچنین تقاضا برای دستگاه‌های محاسباتی افزایش خواهد داشت. این امر به نوبه خود مراکز داده را تغییر خواهد داد؛ زیرا تمرکززدایی از عملیات محاسباتی، تأثیر مستقیمی بر نوع مرکز داده‌ لبه یا آینده خواهیم داشت.

طبق آمار statista.com، ارزش بازار جهانی خانه‌های هوشمند تا سال 2022 به 53.45 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. همچنین با درنظر گرفتن رابطه بین محاسبات لبه با شبکه پرسرعت 5 گیگ، این روش محاسبات جایگزینی برای مراکز داده کلاسیک خواهند بود که امکان توسعه سریع‌تر برنامه‌های مرتبط با هوش مصنوعی یا اینترنت اشیا را فراهم می‌کند.

مراکز محاسبات لبه، یک راه حل برای سرعت بخشیدن به مرکز داده و کمک به کاربر نهایی هستند. این مراکز یک روند در حال توسعه بوده است، اما مراکز داده به طور فزاینده‌ای در حال گسترش بسوی مدل‌های توزیع شده هستند که در آن ارتباطات متقابل بین منابع هم قدرت و هم سرعت هدایت می‌شوند، تجربه کلی بهتری را برای کاربر نهایی ایجاد می‌کند و تأخیر را کاهش می‌دهد.

ایجاد مراکز محاسباتی لبه، با چالش‌هایی همراه است. از آنجایی که محاسبات لبه به سرعت عادی می‌شود، در شاخص کلیدی عملکرد (KPI) تأخیرها کمتر می‌شود. تأخیر کمتر، امری مهم و کلیدی‌ست و به طور خاص، استفاده از برنامه‌های کاربردی (DCI) برای رسیدن به استانداردهای جدید ضروری و همچنین اتصالات اترنت بخش حیاتی این تغییر و رشد هستند

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

پایداری

همانطور که امروزه کسب و کارها بیشتر باید از تغییرات اقتصادی و تجاری آگاه شوند و از آنها خواسته می‌شود تا سریع عمل کنند؛ مراکز داده نیز باید خود را با تغییرات دنیای جدید وفق دهند.

طبق گفته مجله “Science 5″، مراکز داده مسئول 1٪ از کل مصرف انرژی در جهان هستند. با این حال، حجم کاری مراکز داده بین سال‌های 2010 تا 2020، 6 برابر شده است، در حالی که خوشبختانه سطح مصرف انرژی متناسب با این اعداد افزایش پیدا نکرد. این نشان‌دهنده پیشرفت‌های فناوری مرکز داده در قالب فناوری‌های جدید (CPU) و همچنین راه‌حل‌های ذخیره‌سازی کارآمدتر مانند Non-Volatile Memory Express (NVMe) است.

دوستدار محیط زیست

با این حال، مراکز داده در آینده بیشتر دوستدار محیط زیست خواهند بود. تقاضا برای ذخیره سازی داده‌ها مطمئناً هیچگاه کاهش نخواهد یافت، اما مراکز داده در حال گسترش و بهبود استفاده از فشرده‌سازی داده‌ها، حذف مجدد و سایر روش‌های افزایش کارایی خواهند بود.

یک عامل اضافی این است که خنک سازی مراکز داده مدرن با سیستم‌های مایع یا به اصطلاح غیرفعال انجام می‌شود. خنک کننده هوا که تا به امروز استفاده شده است، منابع انرژی زیادی را مصرف می‌کند. از طرف دیگر خنک کننده مایع کاهش سریع دما و مصرف انرژی را ممکن می‌سازد و اغلب به عنوان یک چرخه اکولوژیکی بسته تنظیم می‌شود. سیستم‎های خنک شونده با آخرین تکنولوژی در آینده به طور قابل توجهی غالب خواهد بود.

 

برترین‌ها در آینده مراکز داده

مراکز داده آینده با کارایی بهتر در حال طراحی و جانمایی هستند. نمونه خوبی از اینها گوگل، فیس بوک و آمازون هستند که زمینی را در کشور سوئد برای ایجاد مراکز داده خریداری کرده اند، زیرا در مناطق خنک‌تر، منابع کمتری برای خنک نگهداری سرورها مورد نیاز است.

مایکروسافت نیز با پروژه “Natick” خود که در مورد گزینه‌های استقرار دیتاسنترهای زیر دریا تحقیق می‌کند، مسیر کاملاً غیرعادی‌تر، اما بسیار امیدوارکننده‌تری را در پیش گرفته است. به گفته مایکروسافت، حداقل سرورهای مرکز داده زیر آب Naticks با 864 سرور و 27.6 پتابایت دیسک (تقریباً 27.6 میلیون گیگابایت)، خطر خرابی یک هشتم نسبت به گروه کنترل زمینی را نشان دادند این مراکز با استفاده از آب دریا به عنوان خنک کننده یک پیروزی زیست محیطی زیستی بدست خواهند آورد.

کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو جهت مشاوره و تجهیز دیتاسنتر در خدمت شما هستند. این شرکت همچنین تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، پاور ماژول و کف کاذب اتاق سرور است.

021-88486300

051-37603760