آشنایی با اصول طراحی data center

مرکز داده

مراکز داده یا دیتاسنترها برای وب حیاتی هستند. آن‌ها میزبان تجهیزاتی هستند که اینترنت را حفظ می‌کند. دیتاسنترها دارای قفسه‌های سرور (رک)، تعداد زیادی کابل و طیف وسیعی از تجهیزات دیگر هستند. این تجهیزات اطلاعاتی را که در وب سایت‌ها و سایر پلتفرم‌های آنلاین پیدا می‌کنید، ذخیره می‌کنند. آن‌ها باید همیشه روشن بمانند و بدون هیچ مشکلی کار کنند؛ در غیر این صورت این سکوها غیرقابل دسترسی خواهند بود. مراکز داده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سرورها را تغذیه کرده تا در سطوح بهینه کار کنند. یک مرکز داده باید الزامات خاصی را برآورده کند تا کارآمد و قابل اعتماد تلقی شود. بنابراین، در زمان راه ‌اندازی یک دیتاسنتر باید به اصول طراحی data center توجه نمود.

اصول طراحی data center:

در این‌جا پنج عامل اساسی وجود دارد که در زمان طراحی دیتاسنتر باید به آن‌ها توجه نمائید. به یاد داشته باشید که طراحی مرکز داده‌ی خود را به تیمی حرفه‌ای و کاردان بسپارید، در غیر این‌صورت احتمال رخ دادن مشکل در شبکه بالا خواهد رفت. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با کارشناسان و متخصصین ما تماس گرفته و سؤالات خود را مطرح نمائید. همچنین می‌توانید اجرای پروژه‌ی مرکز داده‌ی خود را به ما بسپارید تا با رعایت اصول طراحی data center به شما کمک نمائیم تا صاحب یک مرکز داده‌ی کاملاً استاندارد شوید.

در ادامه با ما همراه باشید تا پنج عامل اساسی را که در زمان طراحی مرکز داده باید به آن توجه نمائید را توضیح دهیم.

برخورداری از سیستم UPS:

مراکز داده نسبت به برخی از کشورهای توسعه یافته از قدرت بیشتری استفاده می‌کنند. در مقیاس جهانی، مراکز داده و دیتاسنترها، سالانه بیش از 200 تراوات استفاده می‌کنند. آن‌ها برای فعال نگه داشتن سرورها و سایر تجهیزات ضروری به قدرت زیادی نیاز دارند و قطع برق منجر به خرابی‌های گران قیمت و آسیب به تجهیزات می‌شود.

مراکز داده بیشتر توان خود را از شبکه برق دریافت می‌کنند. بسیاری نیز به شیوه‌های انرژی سبز مانند: برداشت انرژی خورشیدی برای تکمیل تأمین از شبکه و کاهش تأثیر بر محیط زیست روی می‌آورند. همچنین ضروری است که هر مرکز داده یک سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) داشته باشد تا از قطع برق جلوگیری نماید.

*نکته۱: با پیچیده‌تر شدن سرورها و سایر تجهیزات، تقاضای برق برای مراکز توان عملیاتی به طور مداوم در حال افزایش است. به این ترتیب، مراکز داده باید ظرفیت منبع تغذیه‌ی خود را با تمرکز ویژه بر انرژی سبز افزایش دهند.

استفاده از خنک کننده در data center:

همه می‌دانیم که سرورها و سایر تجهیزات موجود در مراکز داده گرمای زیادی تولید می‌کنند. گرما نیز در تأسیسات جمع می‌شود و باید برای محافظت از تجهیزات دفع شود. در صورتی که از خنک کننده‌ها در مراکز داده استفاده نگردد، گرما به سرورها و سایر تجهیزات آسیب رسانده یا حتی می‌تواند باعث آتش‌سوزی گردد.

درنتیجه، در زمان طراحی دیتاسنتر، هر مرکز داده باید راه‌حل‌های خنک کننده‌ی کارآمد داشته باشد. راه حل‌های خنک کننده مختلفی وجود دارد و هر راه حلی با نیازهای متفاوتی همراه است.

اصول طراحی data center,طراحی و ساخت مراکز داده,اصول طراحی data center,

در نظر گرفتن امنیت در زمان طراحی دیتاسنتر:

امنیت سایبری موضوعی پرطرفدار در گذشته‌ی اخیر بوده است. با این حال، حتی پیشرفته‌ترین اقدامات امنیت سایبری، بدون امنیت در محل برای مراکز داده‌ای که وب را نگه می‌دارند بی فایده است.

رخنه در مرکز داده، داده‌های حساس را در معرض خطر قرار می‌دهد. به این ترتیب، هر مرکز داده باید در برابر تهدیدات فیزیکی محافظت گردد. اقدامات امنیتی توصیه شده می‌توانند شامل موارد زیر باشند. از جمله:

  • حصار محیطی با استفاده از سنسورهای حرکتی و دوربین.
  • سیستم‌های امنیتی بیومتریک.
  • مأموران امنیتی.

و غیره.

*نکته۲: به یاد داشته باشید که تنها پرسنل مجاز می‌توانند به مرکز داده دسترسی داشته باشند و تعداد پرسنل مجاز باید به حد ضروری کاهش یابد.

مقیاس پذیری:

وب، روز‌به‌روز بزرگتر و بزرگتر می‌شود، بنابراین، تقاضا برای مراکز داده و راه‌اندازی دیتاسنتر به طور مداوم در حال افزایش است. مراکز داده‌ی موجود برای سرویس‌دهی، به زودی به پلتفرم‌های آنلاین بیشتری نیاز خواهند داشت. این مسئله به معنای در اختیار گرفتن سرورها و سایر تجهیزات بیشتر است. به این ترتیب، در زمان طراحی و ساخت مراکز داده باید مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری در نظر گرفته شود. بنابراین، هر مرکز داده باید هر زمان که لازم باشد آماده‌ی پذیرش ارتقاء باشد.

انتخاب مکانی استاندارد، جهت راه‌اندازی مرکز داده:

یک مرکز داده همچنین به یک محیط خارجی مناسب نیاز دارد. بنابراین، منطقه‌ی انتخابی باید عاری از هرگونه خطر باشد. برای انتخاب مکان ایده ‌آل عوامل مختلفی وجود دارد. هنگام بررسی مکان‌های بالقوه‌ی ایده آل، عوامل زیر را از لیست خود بررسی نمائید. از جمله:

  • بدون خطرات زمین شناسی زمینه‌ای.
  • نزدیکی به یک منبع برق قابل اعتماد.
  • نزدیکی به مشتریان محلی.
  • الگوهای آب و هوایی مطلوب.

و غیره.

عوامل دیگر عبارتند از: توسعه زیرساخت، حمل و نقل و هر چیز دیگری که ممکن است بر data center تأثیر بگذارد.

همچنین، تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوایی و کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور که مرکز داده جدید در آن قرار دارد بسیار مهم است. این امر به تعیین مناسب‌ترین اقدامات خنک‌کننده، از جمله: واحدهای خنک‌کننده با آب، تبرید مکانیکی، تهویه‌ی مطبوع، خنک‌کننده‌ی طبیعی هوا، خنک‌کننده غیرمستقیم هوا، خنک‌کننده آدیاباتیک و غیره کمک می‌کند.

طراحی و ساخت مراکز داده,اصول طراحی data center,طراحی و ساخت مراکز داده,

چه سطحی از مرکز داده مورد نیاز است؟

سطح ردیف مرکز داده، نیازمندی‌های افزونگی و مسیرهای توزیع توان مرکز داده را تعیین می‌کند. برای یک مرکز داده Tier 2، استفاده از افزونگی منبع تغذیه و تجهیزات خنک کننده معماری “N+1” کافی است. با این حال، برای تأسیسات مرکز داده Tier3، معمولاً شامل افزونگی تجهیزات خنک‌کننده «N+1»، افزونگی توان 2N منبع تغذیه دوگانه و رک‌های توزیع برق دوگانه‌ مستقل است. بنابراین، درک سطح مرکز داده می‌تواند طراحی افزونگی مورد نیاز را تعیین نماید.

میانگین چگالی توان هر رک:

در زمان اصول طراحی data center باید به میانگین چگالی توان هر رک نیز توجه نمود.

لازم به ذکر است که هنگام طراحی، ظرفیت توان یک مرکز داده باید بر اساس چگالی توان متوسط ​​باشد نه حداکثر توان نامی که بسیار مهم است. میانگین چگالی توان رک ضرب در تعداد رک‌ها حداکثر بار IT مرکز داده است. سپس، قدرت سیستم منبع تغذیه مرکز داده، سیستم خنک کننده و امکاناتی مانند: سوئیچ‌ها و تجهیزات ذخیره سازی را اضافه کنید.

چند قفسه و ابعاد مورد نیاز است؟

در زمان اجرای اتاق سرور باید از این موضوع آگاه باشید که مرکز داده‌ی مورد نظر به چه تعداد قفسه‌ی رک و با چه ابعادی نیاز دارد.

تعداد رک‌ها، فضای مورد نیاز مرکز داده را تعیین می‌کند. به عنوان مثال: اندازه‌ی یک رک سنتی IT، 600×1000 میلی‌متر (عرض x عمق) است و یک اتاق سرور با فضای 100 متر مربع می‌تواند، حدود 50 قفسه رک را در خود جای دهد. البته، رک‌ها سایزهای دیگری نیز دارند و با دانستن اندازه‌ی رک و تعداد رک‌ها به راحتی می‌توان فضای مورد نیاز مرکز داده را تخمین زد.

سخن آخر:

درواقع راه‌اندازی مرکز داده از ابتدا کار آسانی نیست. استفاده از خدمات مرکز داده ارزان‌تر و کارآمدتر است. جایی که تمام کارهای سنگین به متخصصان واگذار می‌شود. اما، بهتر است که برای طراحی و اجرا و راه اندازی دیتاسنتر و کف کاذب اتاق سرور همین الآن با کارشناسان و متخصصان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید تا پس از دریافت مشاوره‌های لازم، در صورت نیاز، پروژه‌ی خود را به این شرکت متخصص در حوزه‌ی ‌IT بسپارید.

امید است که از این مقاله لذت برده باشید. ما در به‌روزرسانی‌های آینده اطلاعات بیشتری را در مورد اصول طراحی data center در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید. شما می‌توانید نظرات، انتقادات و سؤالات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.