آشنایی با چند مورد از اشتباهات در اتاق سرور

اتاق های سرور مکان های بسیار مهمی هستند که در آن از داده ها و اطلاعات محافظت می شود، بنابراین باید طبق استانداردهای جهانی راه اندازی شوند، تا درصد بروز خطرات در این محیط به طور چشم گیری کاهش یابد، اما در اتاق های سرور در صورت رعایت نکردن مواردی، احتمال بروز خطر وجود خواهد داشت؛ که می تواند فاجعه ی سنگینی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم، به بروز خطرات پنهانی که ممکن است، فضای دیتاسنتر را مختل کنند، اشاره نماییم؛ و به اشتباهات اتاق سرور بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

عدم کنترل دمای دیتاسنتر

آِیا می دانید دمای اتاق سرور باید چند درجه باشد؟ دمای در نظر گرفته شده برای اتاق CR بین 18 الی 21 درجه سانتی گراد است. بنابراین کم یا زیاد بودن دما از اندازه ی تعیین شده، باعث بروز حوادث در اتاق سرور می شود. برای جلوگیری از بالا رفتن دمای اتاق سرور باید از دستگاه های تهویه ی هوا که با استانداردهای روز مطابقت دارند و مخصوص اتاق دیتاسنتر می باشند، استفاده نمود.

در صورت استفاده از سیستم های  تهویه ی نامناسب، سرورها بیش از حد گرم خواهند شد و عملکرد شبکه نیز مختل می شود، به علاوه نباید از بررسی و نظارت، سیستم های تهویه هوا غافل شد. در این بررسی ها می توان به معایب تجهیزات پی برد و قبل از ایجاد اتفاقات زیان بار، از ایجاد آن جلوگیری کرد. با این تفاسیر عدم کنترل دمای دیتاسنتر خود عاملی برای فراهم ساختن شرایط ناایمن و خطرناک خواهد بود.

عدم کنترل رطوبت هوا

رطوبت استاندارد اتاق سرور چه میزان است؟ رطوبت استاندارد اتاق سرور 40 تا 55 درصد می باشد. همانند عدم کنترل دما در اتاق سرور، کنترل نکردن رطوبت نیز یکی از مواردی خواهد بود که می تواند زمینه ی خطر را در اتاق های سرور به وجود آورد. اگر در اتاق دیتاسنتر، رطوبت هوا بالا باشد موجب ایجاد تراکم درون سخت افزارها خواهد شد و همین امر عمر دستگاه ها و تجهیزات را کاهش داده و باعث پوسیدگی می شود.

بالا بودن رطوبت مضراتی دیگری را به همراه دارد من جمله: ایجاد قارچ ها در دریچه های حرارت. اما در صورت کم بودن رطوبت از حد نرمال و مشخص شده ی خود، موجب آسیب پذیری چرخ دنده ها در مقابل بار الکتریسیته ی ساکن می شود. البته وجود سنسورها و رطوبت سنج ها، در حفظ تعادل رطوبت در اتاق سرور بسیار موثر هستند. شرکت فنی و مهندسی کارنو جهت کنترل دما و رطوبت رک و همچنین کنترل دما و رطوبت اتاق سرور دستگاهی به نام مینی اسمارت بیت رک تولید نموده است که این نیاز را رفع می نماید.

ایجاد ضربه به تجهیزات

یکی دیگر از عوامل خطر در اتاق های سرور، وارد شدن ضربات به تجهیزات اتاق سرور است. به وجود آمدن ارتعاشات موجب اختلال در هارد درایوها می شود؛ به همین علت است که تراشه های مدار از جای خود بیرون می آیند. در راه اندازی دیتاسنتر باید ساختار به گونه ای باشد که از تردد های غیرضروری جلوگیری کرد زیرا، تردد خود به تنهایی موجب ایجاد ارتعاشات می گردد. یکی از روش هایی که می توان متوجه ی لرزش ها شد، و مسئولان مربوطه را آگاه کرد استفاده از سنسورهای لرزشی است.

عدم برق در دیتاسنتر

نبود برق در اتاق های سرور بدترین اتفاق ممکن خواهد بود. ساختار دیتاسنتر به گونه ای می باشد، که از بروز هر گونه قطع جریان الکتریکی جلوگیری شود. اما این سیستم نیز همانند موارد دیگر گفته شده، نیازمند دقت و بررسی دوره ای می باشد. بررسی اتاق برق، ژنراتورها، UPS ها به صورت دوره ای بسیار ضروری و حائز اهمیت است. نبود برق عملکرد شبکه و سرور را مختل می سازد.

یکی از روش ها کاربردی برای جلوگیری از نوسنات برقی، فراهم کردن منبع تغذیه اضطراری یو پی اس است؛ تا از سرورها، کلیدهای برقی و دستگاه های شبکه ای در برابر اختلاتی که ممکن است به وجود آید، محافظت شود.

اتاق سرور,اشتباهات اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

تردد های بی جا در محیط دیتاسنتر

بله، تردد نیز به خودی خود همانطور که در قبل اشاره شد، موجبات خطر در دیتاسنتر را فراهم می نماید. در زمان عبور و تردد افراد مربوطه و غیر مربوطه، این احتمال وجود دارد که سرورها آسیب ببینند.

برای جلوگیری از بروز آسیب، ساختار اتاق سرور نباید به صورت Door to Door باشد. منظور این است که نباید داخل اتاق سرور اتاق دیگری ایجاد شود تا افراد مجبور شوند، برای رفتن به اتاق دیگر از داخل فضای دیتاسنتر عبور کنند. همچنین فقط افراد مسئول و مرتبط اجازه ی ورود به دیتاسنتر را خواهند داشت.

عدم زیرساخت در دیتا سنتر

در این مورد نیز ایجاد خطر به طور حتم افزایش پیدا خواهد کرد. تصور کنید که زیرساختی برای فضای دیتاسنتر فراهم نباشد، در این صورت مسئولان مربوطه نمی توانند از تغییراتی که در فضای دیتاسنتر رخ می دهد آگاهی یابند. در صورتی که با استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می توان در هر کجا و در هر زمانی متوجه ی تغییرات در اتاق سرور شد، و قبل از بروز خطر از به وجود آمدن آن جلوگیری به عمل آورد.

 

در ادامه ی مقالات بعدی، به عوامل دیگر، که میتواند زمینه ی خطر را برای دیتاسنتر فراهم کند، اشاره خواهیم کرد. گروه فنی و مهندسی کارنو با در نظر گرفتن کلیه مشکلات و خطرات احتمالی رک و اتاق سرور و دیگر مراکز حساس و همچنین اهمیت کنترل تمام المانهای داخل اتاق سرور و دیگر مراکز حساس، دستگاه هایی را به نام اسمارت بیت رک و کارنو لاجیک طراحی و تولید نموده است.

شما می توانید از گروه فنی و مهندسی کارنو  اطلاعات بیشتری را کسب کرده و مشاوره ی خود را در زمینه ی کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور دریافت نمایید.