آشنایی با عایق صدا در دیتاسنتر

 عایق صدا دیتاسنتر یکی از موارد مهمی است که در پروژهای اجرای دیتاسنتر و اتاق سرور از آن استفاده می شود، در این مقاله با گروه تحقیق و توسعه کارنو همراه باشید تا در مورد عایق صدا و انواع آن اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

هر یک از مصالح  عایق صوتی کاربرد مشخص خود را دارند و استفاده اشتباه از مصالح، منجر به هزینه اضافی و بی نتیجه بودن کار خواهد شد. برای نمومه فوم شانه تخم‌مرغی برای جلوگیری از انعکاس صدا استفاده می‌شود و در جذب صوت تأثیر بسزایی ندارد، یا بیشترین کاربرد فوم الاستمری در عایق حرارتی است که متاسفانه به‌عنوان عایق صوتی معرفی می‌شود. همچنین از الیاف معدنی ایرانی و بی کیفیت به‌عنوان الیاف فرانسوی و آلمانی نام برده می‌شود که در نهایت منجر به نتیجه نا مطلوب خواهد شد.

بهترین عایق صدا جهت دیتاسنتر چه عایقی است؟

با توجه به اینکه داخل دیتاسنتر از دستگاه‌های الکترونیکی بسیاری استفاده می‌شود که این دستگاه‌ها تولید صدا دارند و همچنین سیستم‌های تهویه هوا نیز دارای صدا می‌باشند پس بایست محیط دیتاسنتر را عایق صدا کنیم تا اتاق‌های مجاور دیتاسنتر از صدای دستگاه‌ها ایمن بمانند.

در ادامه مقاله به انواع عایق‌های صوتی اشاره می‌کنیم، اما چون هدف این مقاله معرفی عایق صدا مناسب محیط دیتاسنتر است در ابتدا درباره این مهم توضیحات لازم داده می‌شود.

بهترین و استانداردترین عایق صدا جهت دیوارهای مشترک عایق پشم سنگ است.

عموماً برای دیوارهای اتاق سرور از کناف FM دو لایه استفاده می‌کنند که در مقالات بعدی نیز در مورد کناف های مناسب جهت دیتاسنترها توضیح خواهیم داد اما به دلیل اینکه کناف عایق صدا نمی‌باشد و فاصله ای بین کناف وجود دارد این فاصله را با پشم سنگ جهت عایق صدا پر می‌کنیم.

حال سؤال این است که پشم سنگ باید دارای چه مشخصه‌هایی باشد؟

استاندارد عایق پشم سنگ جهت دیتاسنتر، پشم سنگ تخته ای 10 سانت فویلدار با دانسیته 80 است.

جهت بالا بردن کیفیت می‌توانیم به‌جای پشم سنگ 10 سانت، از دو لایه پشم سنگ تخته ای 5 سانت فویلدار با دانسیته 80 استفاده نماییم.

در نظر داشته باشید دانسیته، میزان تراکم پشم سنگ است و خیلی‌ها بر این تصور هستند که اگر مثلاً دانسیته 120 استفاده گردد عایق صدای بهتری خواهیم داشت در صورتی که این تصور غلط است و استاندارد مناسب جهت عایق صدا دیوارهای مشترک پشم سنگ با دانسیته 80 خواهد بود.

در ادامه مقاله با توضیحاتی درباره انواع عایق صدا با ما همراه باشید.

Acoustic Foam

این ماده که معمولاً Studio Foam نامیده می‌شود، دارای یک هرم متمایز است که در جذب صدا نقش بسیار مؤثری دارد. آن‌ها به‌ صورت پانل به دیوارها متصل می‌شوند و از سقف به‌عنوان سرپیچ آویزان شده یا به‌ عنوان تله هایی در گوشه‌ها می‌نشینند.

اتاق سرور,پارچه‌های آکوستیک,پانل‌های صوتی,

عایق صدا

عایق های صدا از پشم معدنی، پشم سنگ و فایبرگلاس ساخته ‌شده اند و متناسب با آن‌ها بین گل ‌میخ‌های دیوار طراحی شده ‌اند. این عایق ‌ها به‌ راحتی در بین ناودانی‌ها قرار می‌گیرند تا فضای هوایی را که می ‌تواند صدا را انتقال دهد، اشغال کنند.

پارچه‌های صوتی

پارچه‌های آکوستیک، ضخیم تر و سنگین تر از پارچه‌های دیگر هستند و در پرده‌های تئاتر، پرده‌های خاموشی و پتوهای استودیویی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

پوشش‌های صوتی

موادی مانند Mass Loaded Vinyl MLV ماده‌ هایی به ‌صورت لاستیکی متراکم هستند که در موقعیت‌های متفاوت، مانند عایق صوتی اتومبیل، ماشین‌آلات، لوازم‌خانگی و حتی به‌عنوان زیرانداز مورداستفاده قرار می‌گیرند. جرم مواد به‌عنوان یک مانع صوتی عمل خواهند کرد.

لایه زیرین کف

عایق صدا برای یک کف‌ پوش چوبی سخت یا یک کاشی نیازمند جدا کردن سطح کف بوده تا انتقال صدا کاهش یابد. چوب‌ نبه، نمد و پلیمرها معمولاً به‌عنوان مواد زیر لایه استفاده می‌ شوند.

امواج صوتی به‌جای انعکاس سروصدا، جذب این نوع مواد شده و باعث بهبود، نرم شدن پژواک خواهند شد تا صدای اتاق بهتر شود.

یکی از مواد مفید پارچه ‌هایی هستند که برای پرده‌ های آکوستیک سنگین و پتو مورد استفاده قرار می ‌گیرند. محبوب‌ ترین آن کف آکوستیک است، ماده‌ای ویژه با ساختار سلول و تراکم خاص برای منحرف کردن، رطوبت و جذب صداهای ناخواسته. معمولاً در استودیوها، تئاترها و مراکز تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1. فوم صوتی (گوه‌های Studiofoam Auralex)

بهترین استفاده برای بهبود صدا در اتاق‌های کوچک تا متوسط، مانند استودیوهای ضبط، اتاق‌های کنترل هیئت ‌مدیره و حتی سینماهای خانگی، استفاده از این فوم‌ ها است.

فوم جذب صوتی Auralex Acoustics Studiofoam Wedgies، 2 “x 12” x 12 ، 24 پانل، زغال

NRC: 0.8

اندازه: 12 “x12” x2

درجه آتش‌سوزی کلاس B

رنگ‌های زغال بورگوندی

Auralex یک مارک فوم صوتی کاملاً شناخته شده است که دارای ده‌ ها شکل و اندازه بوده و مناسب برای نوازندگان، هنرمندان ضبط، پادکست‌ ها و دوستداران سینمای خانگی می باشد. Studiofoam محبوب‌ ترین محصول آن‌ها است و گوه‌ های 2 اینچ بهترین فروش را دارند. آن ‌ها همچنین تله‌های بأس کشنده LENRD را برای گوشه‌های شما ایجاد می ‌کنند.

2. فوم جاذب صدا (کاشی‌های صوتی حرفه‌ای استودیو)

این فوم بهترین استفاده به‌عنوان جایگزین برای پانل‌های Auralex است. آن‌ها چندین رنگ جذاب را برای جدا شدن از زغالی که در هر اتاق عالی به نظر می‌رسد، ارائه می‌دهند.

NRC: 0.65

اندازه: 12 “x12” x2

رنگ‌ها: زغالی با آبی، قرمز، مایل به قرمز و بنفش

گوه‌ های Pro Studio در ایالات‌ متحده آمریکا از کف صوتی باکیفیت بالا ساخته‌ شده‌اند. گوه ‌ها را می‌توان روی دیوارهایی که بازتاب صدا در آن مشکل دارد یا به‌ عنوان کاشی‌ های سقفی برای برش دادن پژواک و طنین‌اندازه‌ ها نصب کرد. فوم Pro Studio هیچ مقایسه‌ ای با کف ارزان‌ قیمت جعبه تخم ‌مرغ ندارد.

بیشتر افراد از پنل های فوم آکوستیک Pro Studio برای جذب صدا در مصارف خانگی و حرفه ‌ای استفاده می‌کنند. رنگ‌های روشن جذب صدا و از بین بردن صدا، اتاق‌های تئاتر، اتاق‌های بازی، غرفه‌های صوتی و استودیوها را زنده می‌کند.

بسته‌بندی فشرده نشده است! برخلاف مارک‌های دیگر این کف از بسته‌بندی خلأ highly بسیار فشرده تاب نمی‌یابد و آسیب نمی‌بیند و همچنین شامل کف صوتی، دستورالعمل نصب و برگه داده است.

کنترل آکوستیک اتاق امواج ایستاده و پژواک در اتاق‌های کوچک تا متوسط را کاهش می‌دهد. NRC 0.65

ساخت آمریکا بوده 12 بسته 12 فوت مربع را پوشش می‌دهد و هر کاشی 1 فوت مربع کف گوه صوتی ممتاز باضخامت 2 اینچ است. بازدارنده آتش: بولتن فنی CA 117 و ASTM E84 کلاس A

3. پانل‌های صوتی (صوتی ATS)

بهترین کاربرد پانل‌های صوتی برای اتاق‌هایی که ظاهر گوه و هرم نامطلوب دارند پرکاربرد است. صفحات قاب‌ دار چوبی بیشتر از یک صفحه جذب صدا به دکوراسیون یا قاب عکس بزرگ شباهت دارند.

برای اتاق‌هایی که کف آن را ازنظر بصری برش نمی‌دهند، پانل‌های صوتی ‌ای برای پر کردن خلأ وجود دارند. پانل‌های ATS با پشم معدنی Roxul ABF و یک قاب جامد چوبی ساخته‌شده‌اند.

تنها چیزی که باقی مانده این است که آن‌ها را با سخت ‌افزار موجود به دیوار آویزان کنید. توجه به این نکته ضروری است که پنل های ATS Acoustic به‌ صورت تک پنل فروخته می‌شوند، اما برای صرفه ‌جویی در هزینه حمل‌ و نقل، همیشه می‌توان چندین صفحه را همزمان خریداری کرد.

NRC: 1.0

اندازه: 24 “x48” x2

رنگ‌ها: بژ، سیاه، بورگوندی، عاجی

4.پرده‌های صوتی (پرده خاموشی حرارتی مدینه فاضله)

بهترین استفادهٔ پرده‌های خاموشی برای کاهش صدای وارد شده یا خارج شدن از پنجره‌ها و درها هستند. از آن‌ها در اتاق‌خواب، سینمای خانگی، مهدکودک یا هرجایی که کمی آرامش لازم است می‌توان استفاده نمود.

یک پرده صوتی معمولی از پارچه‌های باکیفیت، سنگین و مخمل خواب‌ دار ترکیبی از مواد عایق صدا مانند وینیل پر از جرم برای کاهش صدا و کاهش اکو استفاده می‌ شود. درحالی ‌که این پرده‌ها معمولاً محصولاتی با سفارش ویژه هستند.

با نصب پرده‌های صوتی می‌توان صدای صنعتی را کنترل کرد. این پرده‌ ها از لایه‌ های فایبرگلاس لحافی یا سنگ و پشم سنگ ساخته‌ شده‌اند که روی وینیل پر از جرم قرار گرفته‌ اند. این پرده‌ ها از اکثر موارد سفت ‌و سخت هستند و روی قاب‌ها آویزان می‌ شوند تا بتوانند قطعه ‌ای از تجهیزات یا ناحیه‌ ای پر سروصدا را احاطه کنند.

100٪ پلی‌استرست پرده‌ای BLACKOUT است که این مجموعه شامل 2 صفحه با ابعاد 52 اینچ عرض و 84 اینچ طول است که مساحت آن 104 در 84 اینچ بوده. 7 حلقه پشت در هر پانل و 2 پشت‌ بند همسان گنجانده شده است.

هر دو نوع جیب حلقه ‌ای و میله‌ ای در هر صفحه با قطر داخلی 1.6 اینچ نصب را آسان کرده است.

HEM-STITCH، همان مواد پشتی، لبه بالا و پایین به عرض 4 اینچ و لبه کناری به عرض 1 اینچ، ظاهر آن را زیباتر کرده است.

طراحی بالایی حرارتی آن باعث می‌شود تا نه‌ تنها ازنظر انرژی صرفه ‌جویی به عمل آید بلکه تا 99 درصد از نور را نیز مسدود خواهد کرد و تقریباً 60 درصد از سروصدای بیرون از ورود به اتاق را فیلتر می نماید.

عایق پشم سنگ,عایق صدا,عایق صدا دیتاسنتر,

5. پشم معدنی (Rockwool Rockboard)

عایق پشم معدنی در برابر آتش مقاوم است و همچنین برای عایق صوتی و برای عایق حرارتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پشم معدنی و فایبرگلاس متداول‌ ترین مواد هستند. این یک روش نسبتاً آسان و مقرون‌ به ‌صرفه برای بهبود عایق صدا در یک اتاق است.

NRC: بسته به ضخامت 0.8-1.1

اندازه‌ها: 24 “x 48″ x 2 -4” ضخامت

تراکم: 8 پوند / فوت ^ 3

Rockwool Rockboard

این محصول نیز دارای عایق‌بندی فوق‌العاده‌ای است که برای بهبود عایق صوتی خانه‌ها و ساختمان‌ها مناسب خواهد بود. پشم معدنی یک ماده طبیعی است و حتی می ‌توان برای نصب آن امتیاز LEED را کسب کرد. شکل آن سفت‌ و سخت بوده و برش آن آسان است این عایق تا 2150 درجه فارنهایت در برابر رطوبت و آتش مقاومت دارد. یکی دیگر از کاربردهای Rockwool ساخت پانل‌های صوتی و تله‌های بأس است.

Rockwool Safe’N’Sound

یک عایقی عالی با عملکردی بالا است، ایدئال برای عایق کردن و دیوارها و سقف‌ها و نرم و انعطاف‌پذیر است این عایق به‌ راحتی محفظه ‌ها را در حفره ‌های استاندارد دیواره گل‌ میخ قرار می‌ دهد. برخلاف سایر انواع عایق‌های صدا، Safe’N’Sound به‌ صورت آنلاین در دسترس نخواهد بود.

عایق پشم معدنی در 8 پوند در واحد چگالی.

عالی به‌عنوان عایق صوتی یا به‌عنوان یک ماده عایق صدا

مقرون ‌به ‌صرفه و بسیار بالا NRC، بهتر از Owens Corning 703

دفع آب، آب‌گریز، درجه آتش‌سوزی کلاس A

تخته‌های سخت، مناسب برای ساخت پانل‌های صوتی و تله‌های بأس

6. فایبرگلاس ضد صدا (Owens Corning 703)

از تخته‌های فایبرگلاس اوونس کورنینگ 703 معمولاً برای ساخت پانل‌های صوتی برای استودیوهای خانگی، ساختمان‌های تجاری، کلیساها و تئاترها استفاده می‌شود.

NRC: 1.0 با سرعت 300 کیلوهرتز شروع می‌شود

اندازه‌ها: 24 “x 48” x 2 ضخامت

تراکم: 3 پوند / فوت ^ 3

تخته‌های فایبرگلاس 703 برای تعدیل صدای با فرکانس بالا در سینماهای خانگی، اتاق‌های ضبط و هر مکان دیگری که باید آکوستیک بهبود یابد بسیار مناسب است. 705 صفحه در فرکانس‌های پایین مورد نیاز برای دام بأس بهتر کار می‌کنند.

الیاف شیشه فایبرگلاس به‌جای رول دارای تخته و اسلب است و می‌تواند در مکان‌ها و برنامه‌های مختلف ازجمله ساخت پانل‌های صوتی در استودیوهای خانگی، تئاترها و ساختمان‌های تجاری مورداستفاده قرار گیرد. این ماده عایق صدا در کاهش صدای ورودی یا خروجی اتاق بسیار مؤثر است و همچنین صوت داخلی را بهبود می‌بخشد. انواع مختلفی وجود دارد که می‌توانید باضخامت، تراکم و مقاومت متفاوت از بین آن‌ها انتخاب نمایید. به‌عنوان‌مثال 703 صفحه برای کاهش صداهایی که فرکانس بالا دارند بهترین است درحالی‌که 705 صفحه بیشتر برای صداهای بأس با فرکانس پایین مناسب هستند.

مزیت‌های این نوع عایق بسیار است ازجمله:

  • مناسب برای دامنه‌های مختلف فرکانس
  • دارای ضخامت‌های مختلف
  • برش آسان

معایبت آن نیز به ترتیب زیر است:

  • به‌عنوان یک ماده تحریک‌کننده شناخته می‌شود
  • هنگام دست زدن باید از تجهیزات محافظ استفاده شود

7. وینیل Mass Loaded (Dynamat Xtreme)

رول‌های MLV مانند Dynamat Xtreme و Noico می‌توانند برای ضد صدا بودن اتومبیل‌ها، ماشین‌آلات و لوازم‌خانگی استفاده شوند. صدای جاده را کاهش می ‌دهد، لرزش و جغجغه را می ‌کشد، عملکرد استریوی پیشرفته را افزایش می‌ دهد.

دینامات باید مستقیماً روی بدنه فلزی وسیله نقلیه نصب شده و پس از کنار هم قرار دادن تریم ماشین کاملاً مخفی شود. لایه پشتی آلومینیوم نیز گرما را منعکس کرده و ماشین را خنک نگه می ‌دارد.

تشک Noico Sound Deadening یک گزینه عالی برای دینامات است. ضخامت آن 0.080 اینچ و دارای آستر برجسته آلومینیومی می باشد. نقش برجسته به‌عنوان یک شاخص بصری در مورد این است که آیا ورق هنگام صاف شدن صاف نصب ‌شده است و چین‌ و چروک ایجاد نمی‌کند.

8. طبقه زیرین (Roberts Super Felt)

از زیرسازی باکیفیت برای کاهش انتقال صدا از چوب‌های سخت و مهندسی شده استفاده می‌شود.

اندازه: 360 فوت مربع

ضخامت: 4 میلی‌متر

رتبه‌بندی STC: 66

رتبه IIC: 67

زیرانداز Roberts Super Felt یک گزینه عالی برای ضد سروصدا بودن کف است.

رول مواد دارای یک نوارچسب در یک‌طرف است، شما به‌راحتی و با همپوشانی 1-3 / 4 می‌توانید آن را روی کف زیرین قرار دهید. در این مورد یک مانع بخار داخلی وجود دارد که همین امر موجب شده است جذب رطوبت صورت نگرفته و نمد بو نگیرد.

Roberts Super Felt محصولی عالی برای ارتقا کیفیت و کاهش صدا در کف جدید است.

9. کانال انعطاف‌پذیر

کانال‌های انعطاف‌ پذیر ریل‌ های ورق فلزی هستند که به‌ طور خاص طراحی شده‌اند و در سراسر گل ‌میخ‌های دیوارها و تیرچه‌های سقف نصب می‌شوند. آن‌ها روی عایق صدا قرار می‌ گیرند و دیوار خشک نه به گل‌ میخ‌ها بلکه مستقیماً به کانال‌های انعطاف‌پذیر متصل می‌شود. مطالعات نشان داده است که تجربه معمول در صورت نصب صحیح در سقف یا دیوار حداکثر 5 سطح STC است.

این چیدمان ممکن است عجیب به نظر بیاید، اما در عمل همانند انواع ضربه‌ گیر صدا عمل می‌کنند. به‌ جای اینکه صدا از طریق مونتاژ استاندارد دیواره سفت‌ و سخت انتقال یابد، توسط کانال‌های انعطاف‌ پذیر جذب و هدایت می‌شوند. کانال‌های صوتی انعطاف ‌پذیر اصلی ‌ترین راه جداسازی دیوارهای خشک از ساختارهای داخلی ساختمان‌ ها هستند. این سیستم همچنین می‌تواند با آویزهای صوتی یا واشر نصب شود که باعث کاهش بیشتر لرزش خواهد شد.

کانال‌های صوتی انعطاف ‌پذیر نوارهایی از فلز یا الوار هستند که بر روی دیوارها نصب می‌شوند تا بتوان عایق صوتی داخل دیوارها را در جای خود محکم نگه داشت، درحالی‌که بستری را فراهم کرده که می‌ توان تمام سیستم ‌های تکمیل را به آن متصل نمود. پیچ‌ ها می ‌توانند از طریق چندین سوراخ یا شکاف موجود در این کانال‌ها برای اطمینان از پیچ راحت‌ تر، نصب آن‌ ها را آسان کنند. هر صدایی که عبور کند اساساً در برابر کانال‌های صوتی انعطاف ‌پذیر مرتعش می ‌شود و بنابراین از اتاق جدا خواهد شد.

اتاق سرور,پارچه‌های آکوستیک,پانل‌های صوتی,

انتقال صدا از اتاق در حین ساخت را نیز کاهش می ‌دهد.

این محصول به‌جای چسباندن به گل‌ میخ‌ها، برای آویختن دیوار خشک استفاده می‌شود.

RC-8 از استیل 25 گیج ساخته شده است.

اطلاعات نصب ارائه شده است.

لایه دیوار خشک را از ساختار گل‌ میخ پشتیبانی جدا می‌کند تا انتقال صدا از طریق دیواره‌ها کاهش یابد.

عملکرد RC-8 را می‌توان با استفاده از لایه‌های دوتایی با ضخامت ‌های مختلف دیوار خشک با یک لایه Auralex SheetBlok

برای بهترین انزوای صدا، Auralex توصیه کرد.

10. گچ‌ بری ضد صدا

گچ‌ بری ضد صدا مانند ورق آستروئید است. این ترکیب چندین لایه از تخته گچ و لایه‌های مواد مانند فولاد، برای افزایش جرم و تراکم آن و درنتیجه مسدود کردن صدا است. این افزایش جرم و تراکم می‌تواند در هنگام عایق ‌بندی صدا در اتاق یا دیوارهای عایق صوتی، درجه‌بندی STC را تا حد زیادی بهبود ببخشد. گرچه دیوار گچ ضد صدا گران‌ تر است اما اگر یک نسخه بالقوه برای ارتقا عملکرد را در نظر بگیرید، ارزش سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

11. پنجره ضد صدا

این پنجره‌های مخصوص طراحی شده از چند صفحه شیشه‌ ای ضخیم ساخته ‌شده‌اند، معمولاً لایه ‌ای از هوا یا گاز بی ‌اثر در آن گیر افتاده است تا از نشت امواج صوتی در فضای داخلی جلوگیری کند.

پنجره‌های ضد صدا اغلب در بالای پنجره موجود نصب می‌شوند و با استفاده از قاب‌های فنردار در مسیرها قرارمی گیرند. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می‌ کنید، کاهش صداهای بیرون منتقل شده به محل زندگی یا محل کار شما می‌تواند چشمگیر باشد و به ‌راحتی هزینه آن‌ها را توجیه کند.

12.آویزهای صوتی (پایه)

گیره‌های عایق صدا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان جدا شدن اتصال بین دیوارها و سقف از گل‌ میخ‌های قاب و تیرچه ‌ها را فراهم می‌ کنند. این کلیپس های جدا شده از لاستیک و فولاد برای کنترل صدا استفاده می‌ شوند و برای کاهش ارتعاشات از طریق یک سازه طراحی شده‌ اند. موارد استفاده آن در کاربردهای دیوار، سقف و کف برای درمان سروصدای هوا و ضرب خواهد بود.

عایق پشم سنگ,عایق صدا,عایق صدا دیتاسنتر,

13.عایق حفره سلول باز

این ماده معمولاً در حفره‌ها نصب می‌ شود و از پشم سنگ، پشم معدنی یا فایبرگلاس ساخته شده است. QuietFibre نمونه‌ ای از پشم سنگ است. آن‌ها به ‌گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که به‌ راحتی بین گل ‌میخ‌های دیواری، سقف و کف قرار بگیرند و از اصل جذب صدا استفاده می‌کنند. با این کار آن‌ها به ‌طور مؤثر فضای هوایی را که معمولاً در این مناطق یافت می‌شود، بسته می‌کنند و بنابراین انتقال صدا با حضور آن‌ها مانع یا به‌ طور قابل ‌توجهی کاهش می‌یابد.

در حقیقت، هزاران ماده عایق صدا وجود دارد که می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد تا در مصارف مختلف مورداستفاده قرار بگیرد. برخی از آن‌ها مناسب یا مؤثرتر از سایرین هستند که بستگی زیادی به نوع سروصدا ایجاد شده، منبع سروصدا، ساختار ساختمان، ساخت دیوار و سایر عوامل کلیدی دیگر دارد. برای درک مواد عایق صدا و نحوه عملکرد آن‌ها ذکر این نکته مهم است که صدا نوعی انرژی است. صدا از یک منبع حرکت می ‌کند و در طی مسافتی که طی می ‌کند هر زمان که به هوا و هر جسم در مسیر خود برخورد کند باعث ایجاد لرزش می‌شود. این امواج صوتی سپس به گوش گیرنده می ‌رسند و مغز را تحریک می‌کنند. مواد عایق صدا برای کاهش فشار صدا ایجاد شده از منبع به گیرنده کار می‌کنند. قبل از کاوش در مواد عایق صدا، توصیه می‌شود ابتدا تفاوت‌های اصلی بین جذب صدا و عایق صدا را درک کنید. تصور غلط رایج این است که تصور می‌کنید جذب صدا همان عایق صدا بودن است. درواقع آن‌ها یکی نیستند. جذب صدا یکی از عناصر ضد صدا بوده و به دو روش مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اولاً، به‌عنوان بخشی از یک سیستم عایق صدا، به‌عنوان ماده‌ای که به‌ طور ثابت در ساختاری مانند حفره‌های ایجاد شده در دیواره گل ‌میخ اضافه می ‌شود که می‌ تواند صدا را طنین ‌انداز کند و افزودن جذب صدا از این امر جلوگیری می نماید. ثانیاً هنگامی ‌که مواد جاذب صدا به سطح دیوار یا سقف اضافه می‌شوند، امواج صوتی را جذب کرده و از طنین و بازسازی صدا به داخل اتاق می‌کاهد.

با این کار، صوت یک اتاق را که کالیبراسیون صوتی نامیده می‌شود، بهبود می یابد.

به‌عنوان‌مثال، یک رستوران پر سروصدا با سطوح سخت و معمولی که تحت تأثیر طراحی صنعتی غذاخوری‌های امروزی قرار دارد، می‌تواند صدای قاشق چنگال غذاخوری را ایجاد نماید.

امیدوارم که این توضیحات کاملاً واضح باشد، اما به‌ طور خلاصه، مواد جذب‌ کننده صدا از طنین‌انداز و طنین انداختن امواج صوتی در یک فضا یا اتاق می‌ کاهند. مواد ضدعفونی صدا از عبور امواج صوتی به داخل یا خارج از اتاق نیز جلوگیری خواهد کرد.