9 شاخص‌ کلیدی عملکرد (KPI) در مراکز داده برتر

شاخص‌ کلیدی عملکرد

بهره‌وری در صنعت مرکز داده اولویت اصلی‌ست. نیاز به بهینه‌سازی سیستم‌ها در مراکز داده بسیار مهم است. اپراتورها به دنبال فناوری‌هایی هستند که زمان کارکرد تسهیلات آنها را به حداکثر برساند. هدف بهبود ظرفیت و عملکرد کل مرکز داده است. در عین حال باید هزینه‌های عملیاتی و مصرف منابع را در نظر بگیرید و به شاخص‌ کلیدی عملکرد توجه لازم راداشته باشید.

 

چگونه اپراتورها می‌توانند کارایی را بهبود بخشند؟

بخش مهم بهینه‌سازی، ردیابی عملکرد و مصرف سیستم‌هاست. این کار شامل سیستم‌های نظارتی، تجهیزات و شاخص‌های کلیدی عملکرد یا “KPI) “Key Performance Indicator) مرکز داده است. داده‌های زیادی در این نوع تسهیلات تولید می‌شود. ردیابی همه چیز یک کار دلهره آور خواهد بود و فقط به ناکارآمدی منجر می‌شود. از این رو، اپراتورها باید آنهایی را که بیشترین اهمیت را دارند پیدا و انتخاب کنند.

اپراتورها از شاخص‌ کلیدی عملکرد برای اطمینان از برآورده شدن اهداف تجاری استفاده می‌کنند. در این مقاله، ما 9 شاخص کلیدی عملکرد در  مراکز داده برتر را که برای بهبود کارایی تسهیلات خود باید مراقب آنها باشید را گردآوری کردیم.

ارزیابی دارایی‌ها یا تجهیزات شما در پایش KPI مرکز داده حیاتی‌ست. بررسی سن تجهیزات به شما کمک می‌کند تا بفهمید سخت افزار چقدر قدیمی‌ست و آیا نیاز به تعویض یا نگهداری دارد. تاریخ‌های مهمی مانند خرید، نصب و مدت قرارداد را در نظر بگیرید. این اطلاعات به عنوان طول عمر تجهیزات شما عمل می‌کند. موجودی، یکی از جنبه‌های کلیدی نظارت بر دارایی‌های تاسیسات شماست، همچنین پیگیری استقرار تجهیزات شما ضروری‌ست.

ذخیره سازی دیجیتالی داده‌ها

 9 شاخص کلیدی عملکرد در  مراکز داده برتر

ظرفیت KPI

ظرفیت به منابعی مانند سرمایش، شبکه، نیرو و فضا اشاره دارد. این منابع برای پاسخگویی به نیازهای تسهیلات استفاده می‌شود. مدیریت ظرفیت مرکز داده شما برای افزایش آپتایم (مدت زمانی که یک وسیله کارمی‌کند) و بهینه‌سازی سیستم‌ها حیاتی‌ست. مدیریت ضعیف ظرفیت می‌تواند منجر به هزینه‌های عملیاتی گران، خرابی و از دست دادن سود شود.

یک نرم افزار DCIM برای اندازه‌گیری ظرفیت مرکز داده استفاده می‌شود. از طریق یک DCIM، اپراتورها با اطلاعات دقیق و قابل اعتماد هدایت خواهند شد. دانستن اطلاعات صحیح در مورد ظرفیت مرکز داده برای بهینه سازی سیستم شما بسیار مهم است. یک DCIM همچنین گزارش‌های بی‌درنگ درباره تأسیسات شما ارائه می‌کند. فضای موجود، توان بالقوه و بودجه و ظرفیت وزن، همچنین اطلاعات دیگری مانند پورت‌های برق و تعداد اقلام رک را به شما نشان می‌دهد.

قبل از اجرای تغییرات، ظرفیت مرکز داده خود را شبیه سازی کنید. برای تعیین اینکه چگونه تغییرات بر ظرفیت تأسیسات شما تأثیر می‌گذارد، «تحلیل‌ها» را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند تا از فضا و تجهیزات استفاده کنید و از طراحی ناکارآمد جلوگیری کنید. دستور دولت ایالات متحده در مورد بهینه‌سازی مرکز داده (DCOI) را در نظر بگیرید.

DCOI به مراکز داده اشاره دارد که دارای اندازه‌گیری توان کمتر یا مساوی 1.5 (PUE) و سیستم‌عامل‌های کاملا مجازی‌سازی شده 4:1 باشند. مطمئن شوید که امکانات شما با این الزامات DCOI مطابقت دارد.

برای نظارت بر ظرفیت مرکز داده خود چه کاری باید انجام دهید:

  • برنامه‌ریزی ظرفیت برق به صورت خودکار،
  • بررسی مقدار اقلام،
  • بررسی هر واحد رک،
  • استفاده از برنامه DCIM،
  • حفظ و نگهداری داده‌های شامل دارایی و ظرفیت دقیق مرکز داده،
  • انجام تجزیه و تحلیل به سبک what-if،
  • تغییر شاخص‌ کلیدی عملکرد.

به طور معمول، مراکز داده سرورهای خود را سالانه تا 30٪ تغییر می‌دهند. سرورهایی که برای بیش از پنج سال کار می‌کنند، به احتمال زیاد خرابی دارند و کارکرد آنها گران است زیرا 200٪ هزینه بیشتری نسبت به سرورهای جدید نیاز دارند. از این رو، جایگزینی سرورهای قدیمی کارآمدتر از نگهداری آنهاست. هنگام اعمال تغییرات در تسهیلات خود، تمام اطلاعات مربوط به درخواست‌های تغییر را یادداشت کنید. همه سفارشات کاری و انواع تغییرات مورد نیاز نیست. برای حفظ کارایی، حرکات را ساده کنید و برنامه خود را برای پیاده سازی در تاسیسات خود اضافه کنید.

همچنین به مدت زمان تغییرات در تاسیسات خود توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که فرآیند تغییری که می‌خواهید پیاده سازی کنید، می‌تواند در مدت زمان معقولی انجام شود. زمان در همه عملیات ضروری‌ست. اطمینان حاصل کنید که هر تغییری به خرابی تاسیسات شما کمک نمی‌کند.

دیتا سنتر

اتصالات و شاخص‌ کلیدی عملکرد

فضای خود را عاقلانه بچینید و بدانید کدام منطقه برای رک‌ها مناسب است. مکان کابینت رک برای استفاده مناسب از پورت‌های داده و برق رایگان مهم است. ردیابی ظرفیت پورت فیزیکی در سطح کابینت، به شما این امکان را می‌دهد که تجهیزات جدید را تدارک ببینید. همچنین به شما امکان می‌دهد منابع شبکه را به حداکثر برسانید و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهید.

اپراتورها باید ظرفیت اتصال را تا سطح پورت بدانند. اتصالات چندگانه، افزونگی و محافظت از امکانات شما را فراهم می‌کند. تعداد پورت‌های متصل و آزاد را برای هر کانکتور بررسی کنید و ببینید که چه تعداد منبع تغذیه به هر یک از تجهیزات وصل شده است. DCIM به شما در نظارت بر پورت‌ها و اتصال کمک می‌کند، همچنین مهم است که نیازهای برق و استفاده از تجهیزات مرکز داده خود را ردیابی کنید.

سیستم‌های خنک کننده در تاسیسات مرکز داده حیاتی هستند. حذف گرما و حفظ دمای مناسب جزو اولویت‌های اصلی‌ست. اما یک اشتباه رایج اپراتورهای مرکز داده نظارت بر دما در سطح اتاق است. دمای مرکز داده باید در سطح رک کنترل شود تا از عملکرد در دماهای ناامن جلوگیری شود. اطمینان حاصل کنید که مرکز شما مطابق با استانداردهای “ASHRAE” کار می‌کند.

نقاط داغ به ناکارآمدی و هزینه‌های عملیاتی بالا کمک می‌کند. آنها همچنین می‌توانند به تجهیزات آسیب برسانند و منجر به خرابی شوند. نقاط داغ را با گنجاندن طرح‌های محفظه و کف‌های کاذب در تأسیسات خود کاهش دهید. واحدهای CRAC خود را نظارت کنید و سرورهای با چگالی بالا را در سرتاسر مرکز داده چیدمان کنید. کارایی جریان هوا نیز در خنک‌سازی مرکز داده حیاتی‌ست. اطمینان حاصل کنید که جریان هوای تأسیسات شما از مسیر هوای درست عبور می‌کند. این امر مصرف برق شما را بهینه می‌کند و هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد.

KPI در مورد هزینه

هزینه‌های مرکز داده

همانطور که می‌دانیم، مراکز داده مقادیر زیادی از منابع را مصرف می‌کنند. به ویژه مراکز داده بیشترین مصرف انرژی و آب را دارند. مصرف انرژی می‌تواند 50 درصد از کل هزینه‌های عملیاتی در مراکز داده را تشکیل دهد. مصرف برق خود را توسط سیستم‌ها و برنامه‌های مختلف نظارت کنید. انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد که برای کاهش مصرف برق برای هر سیستم یک برنامه سفارشی تهیه کنید. هزینه‌ها نیز برای مشتریانی که از تسهیلات کولوکیشن استفاده می‌کنند، نگران کننده است. این مشتریان می‌خواهند ارزش پول خود را در خدمات هم نشینی به دست آورند. با کاهش هزینه‌های عملیاتی، اپراتورها همچنین می‌توانند هزینه‌های خدمات مشتری را کاهش دهند.

KPI و کارایی

اثربخشی مصرف برق (PUE) یک معیار مهم برای کارایی در مراکز داده است. سازمان‌ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی باید کمتر از 1.5 تا 1.2 PUE داشته باشند PUE تأسیسات خود را در طول زمان پیگیری کنید تا ببینید آیا استراتژی‌های بهینه‌سازی شما واقعاً مؤثر هستند یا خیر. اطمینان حاصل کنید که مطابق با استانداردهای “ASHRAE” برای به حداکثر رساندن بهره‌وری انرژی کار می‌کنید. سنسورهای محیطی تجهیزات کلیدی برای انجام این کار هستند. شرکت فراز شبکه کارنو طیف گسترده‌ای از مانیتورهای مرکز داده را برای تمام نیازهای شما ارائه می‌دهد. از سنسورهای محیطی برای نظارت بر دما، رطوبت و قدرت تاسیسات خود استفاده کنید.

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتا سنتر شرکت فراز شبکه کارنو تحت عنوان کارنولاجیک، جهت مدیریت زیرساخت (DCIM) و هوشمند سازی اتاق سرورها و دیتاسنترها طراحی و تولید شده است. این سیستم قابلیت کنترل و مانیتورینگ تمامی المان‌های محیطی (دما، رطوبت، نقطه شبنم، اعلام حریق، نشتی آب و…) و الکتریکال (ولتاژ، جریان، توان مصرفی، توان اهمی و…) یک اتاق سرور یا دیتاسنتر را داراست.

برق و KPI

منابع انرژی به طور فزاینده‌ای کمیاب می‌شوند. اپراتورهای مرکز داده باید به وضوح درک کنند که چقدر انرژی در تاسیسات آنها مصرف می‌شود. مصرف برق خود را کنترل کنید تا دریابید که در کجا می‌توان بهره وری انرژی را بهبود بخشید. مطمئن شوید که سیستم مانیتورینگ شما می‌تواند هشدارها و اعلان‌ها را در زمان واقعی ارسال کند. از سیستم نظارت شاخص‌ کلیدی عملکرد مرکز داده استفاده کنید که می‌تواند روند مصرف را در طول زمان پیش‌بینی کند. سیستم‌های مانیتورینگ همچنین به اپراتورها اجازه می‌دهد تا آسیب‌ها و مشکلات موجود در تاسیسات را به حداقل برسانند. اپراتورها می‌توانند از یک تهدید بالقوه مطلع شوند. آن‌ها می‌توانند فوراً روی مسائل قبل از اینکه تأثیر عمده‌ای بر کل عملیات وارد کنند، اقدام کنند.

علاوه بر این، داشتن یک پشتیبان برق قابل اعتماد برای به حداقل رساندن زمان خرابی نیز ضروری‌ست. اطمینان حاصل کنید که مرکز شما دارای تجهیزات و سیستم‌های اضافی مناسب است. کابینت‌های مرکز داده مدرن به شدت با فناوری تشنه قدرت بسته‌بندی شده‌اند. اپراتورها برای ارائه مقادیر فزاینده برق به این دستگاه‌ها تحت فشار هستند. یک راه حل افزونگی برق برای تضمین اینکه برق همیشه در دسترس تجهیزات IT است وجود دارد و این زمان از کار افتادگی به حداقل می‌رسد. برای دستیابی به انطباق 100٪ در تسهیلات خود، شاهد افزونگی خرابی برق کابینت خود باشید.

شاخص‌ کلیدی عملکرد و فضا

رشد و بهینه‌سازی مرکز داده نیاز به برنامه‌ریزی هوشمندانه ظرفیت فضای آن دارد. فضای کابینتی خود را با واحدهای رک باز و واحدهای رک بسته بررسی کنید. این به شما ایده‌ای از کارایی فضای شما و فضای موجود برای تجهیزات جدید می‌دهد. برای اندازه‌گیری ظرفیت فضای باقیمانده، از کار انداختن را در تأسیسات خود برنامه‌ریزی کنید.

نتیجه

KPI مرکز داده برابر با کارایی‌ست. این معیارها برای بررسی و اندازه گیری عملکرد مرکز داده استفاده می‌شود. مهم‌ترین KPIها شامل دارایی، ظرفیت، تغییر، اتصال و خنک کننده است. همچنین شامل هزینه، کارایی، قدرت و فضا می‌شود. همه این موارد KPI مرکز داده برای اطمینان از اینکه امکانات شما بهترین عملکرد را دارد، حیاتی هستند. نظارت بخشی ضروری از عملیات مرکز داده است. اطمینان حاصل کنید که مرکز داده شما مجهز به بهترین دستگاه نظارت مجهز است.