فناوری‌ نوظهور مراکز داده پیش ساخته

مراکز داده پیش ساخته

توسعه سریع اقتصاد دیجیتال در جهان امروز، ناشی از ظهور فناوری‌های مختلف مانند محاسبات ابری، کلان داده، اینترنت اشیا، اینترنت موبایل و خدمات استریم است. به همین دلیل، دیتاسنترها نیاز دارند تا خود را ارتقا دهند و بتوانند نیازهای تکنولوژیکی در حال تحول را برآورده سازند. مراکز داده پیش ساخته مدولار، در طول سال‌ها به طیف وسیعی از بخش‌ها خدمات رسانی کرده‌اند. این بخش‌ها شامل خودروسازی، دفاع، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش بوده است.

 

خدمات ابرمقیاس شرکت مایکروسافت

افزایش این نوع مراکز داده را می‌توان به خدمات ابرمقیاس شرکت مایکروسافت نسبت داد که شروع به سرمایه‌گذاری در فضای دیتاسنترهای پیش ساخته کرده است. در سال 2020، مایکروسافت، “Azure Space” را معرفی کرد که به عنوان یک مرکز داده قابل حمل، درون جعبه ای مخصوص و محکم ساخته شده بود. بدیهی‌ست که دیتاسنترهای پیش ساخته یک فناوری اثبات شده است که برای بیش از یک دهه در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته.

تحرک و مقیاس پذیری مراکز داده پیش ساخته

مدیریت زیرساخت مراکز داده قدیمی‌تر، در برخی از عملکردها دچار نقصان شده اند؛ این یکی از دلایلی‌ست که مرکزداده پیش ساخته، توجه‌ها را به خود جلب کرده است. به علاوه، تحرک و مقیاس پذیری مرکز داده پیش ساخته مدولار، از عواملی ست که بازار را هدایت می‌کند.

کاربران می‌توانند مراکز داده خود را به جای تخریب و بازسازی با کمک این فناوری به سایت جدید، منتقل کنند. همچنین بسیاری از سازمان‌هایی که مقیاس پذیری را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خود می‌دانند، می‌توانند ماژول‌ها را به راحتی تعویض یا جایگزین کنند.

دیتا سنتر

مرکز داده پیش ساخته برای استفاده نظامی

دیتاسنترهای پیش ساخته مدولار به سرعت در بین سازمان‌ها محبوبیت پیدا کردند. انعطاف پذیری بی‌نظیر یک مرکز داده پیش ساخته، آن را برای محیطی مانند اردوگاه‌های نظامی مناسب کرده است. بخش دفاع با فناوری پیشرفته‌ رشد می‌کند، برای نیروهای مسلح در سراسر جهان ضروری‌ست که ذخیره‌سازی داده‌ها و قدرت محاسباتی قابل اعتماد را تا حد امکان در نزدیکی خط مقدم داشته باشند.

مراکز داده “multi-ISO”

جدیدترین مراکز داده “multi-ISO” را می‌توان در چند ماه ساخت. این مراکز داده به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا به نرم افزار DCIM، توزیع برق، رک‌ها و سیستم‌های امنیتی مجهز شوند. مراکز داده “multi-ISO” قبل از خروج از کارخانه و قبل از استقرار در هر نقطه از جهان کاملاً آزمایش شده اند.

یک مرکز داده پیش ساخته را می‌توان برای محیط‌های نظامی و به حد کافی مقاوم ایجاد کرد. به همین دلیل، ارتش‌ها در جهان سال‌هاست که از دیتاسنترهای پیش ساخته استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان اقدامات مختلفی را برای اطمینان از ایمن بودن و ضد ضربه بودن آنها انجام داد. مرکز داده پیش ساخته باید دارای امکانات اطلاعات محفظه حساس (SCIF) در خط مقدم باشند تا بتوانند از نظارت الکترونیکی برخوردار شوند و از خروج اطلاعات حساس نظامی و امنیتی جلوگیری کنند. حتی برخی سازندگان ادعا می‌کنند که واحدهای آنها توانایی مقاومت در برابر سلاح‌های گرم کوچک را هم دارند.

ذخیره سازی دیجیتالی داده‌ها

مراکز داده پیش ساخته برای مراکز مراقبت‌های بهداشتی

بهداشت و درمان یکی از صنایعی‌ست که مدت‌هاست از مراکز داده پیش ساخته استفاده می‌کند. این امر در زمان همه‌گیری کرونا ویروس مشهودتر شد. در آن زمان شرکت‌های داروسازی در حال رقابت برای فرموله کردن، تولید و توزیع واکسن کووید-19 بودند و زمان بسیار محدودی داشتند. توسعه دهندگان واکسن نمی‌توانستند سال‌ها منتظر یک مرکز داده باشند.؛ بنابراین، از دیتاسنترهای پیش ساخته موجود استفاده کردند.

در مقایسه با تاسیسات سنتی که 12 تا 24 ماه طول می‌کشد ساخته شود، دیتاسنترهای پیش ساخته، تنها کمتر از هشت ماه، آماده بهره‌برداری هستند. جالب توجه است که بدانید، مراکز داده در مقیاس بزرگ “Hyperscale” نیز از دیتاسنترهای پیش ساخته استفاده می‌کنند.

 

انقلاب ساخت و ساز از طریق مرکز داده پیش ساخته

مرکز داده پیش ساخته مدولار، یک راه حل استاندارد با یکپارچه سازی از پیش مهندسی شده است. این مراکز واحدی پیش ساخته‌اند که دارای استقلال عملکرد، قابلیت تعویض و ترکیب هستند و زیرساخت کارخانه یا شرکت اصلی را تشکیل می‌دهند.
یکی از نمونه‌های یک مرکز داده پیش ساخته مدولار در کانتینرهایی مستقر می‌شود و به راحتی قابل حرکت است. مرکز داده پیش ساخته، استقرار سریع، قابل ارتقا، قابل تغییر و متحرک را ارائه می‌دهد. مرکز داده پیش ساخته مدولار بدون محدودیت‌های زیست محیطی، استقرار در سایت‌های نظامی، کشتی‌های تحقیقاتی اقیانوس پیما، اکتشاف سنگ معدن، و بازیابی بلایای طبیعی، در هر کجا نصب می‌شوند. آنها مراکز داده‌ای قدرتمندتر نسبت به مراکز داده قدیمی هستند که هزینه‌های ساخت و ساز کمتر از نصف گذشته را دارند.

مراکز داده کانتینری

مرکز داده کانتینری چیست؟ مرکز داده کانتینری یک کانتینر حمل و نقل است که برای قرار دادن تجهیزات فناوری اطلاعات راه اندازی شده است. کانتینر ممکن است به گونه‌ای پیکربندی شود که ترکیبی از سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی، تجهیزات شبکه، منابع تغذیه بدون وقفه، ژنراتورها و تجهیزات خنک‌کننده را در خود جای دهد.

مراکز داده کانتینری معمول‌ترین نوع مرکز داده مدولار پیش ساخته هستند که در صورت حذف کانتینر یا پناهگاه مرکز داده، می‌توان آنها را در دیتاسنتر بزرگتری جاسازی کرد. مراکز داده پیش ساخته این ظرفیت را دارند که عملکردهای اتاق برق، اتاق خنک کننده و اتاق سرور یک مرکز داده قدیمی را در یک واحد ترکیب کنند. این کار با عملکرد مراکز داده قدیمی که در ابتدای طرح ساخت و ساز، منطقه‌بندی می‌شدند، متفاوت است. از این طریق، طراحی و فضا به حداکثر می‌رسد.

با استفاده بیشتر جهانی از خدمات آنلاین، رشد محاسبات لبه و افزایش دیجیتالی شدن، نیاز به مراکز داده در حال افزایش است. با این حال، سازندگان مراکز داده در جهان با هزینه‌های بالای برق و فضای محدود برای گسترش مواجه هستند که CMDC (مرکز داده کانتینری) را جذاب‌تر می‌کند. مرکز داده کانتینری نوعی مرکز داده بهینه‌شده عملکرد (POD) است که زیرساخت‌های برق، خنک‌کننده و توزیع انرژی فناوری اطلاعات را  انعطاف‌پذیر می‌سازد.

تولید پیش ساخته و خط مونتاژ در داخل

زیرساخت‌های دیتاسنترهای پیش ساخته مدولار  اغلب در داخل محفظه از پیش ساخته شده قرار می‌گیرد. این زیر ساخت‌ها شامل رک‌های قفسه فناوری اطلاعات، UPS، خنک کننده، واحدهای توزیع برق (PDU) و شبکه‌های آنها مانند مانیتورینگ و سیم‌ها و همچنین روشنایی، نورگیرها و دسترسی به درها می‌شود.

ماژول‌های پیش ساخته، یک به یک باید مونتاژ مجدد شده و در محل، طبق رویه‌های نصب استاندارد قرار گیرند. مرکز داده پیش ساخته مدولار، مهندسی مراکز داده را آسان‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند چرخه ساخت و ساز کوتاه شده و هزینه‌ها در نهایت کاهش یابد. برای ساخت یک مرکز داده فقط 1 تا 2 ماه زمان نیاز است، در حالی که ساخت همان مرکز در مدل قدیمی 1 تا 2 سال زمان می‌برد.

 

دیگر مزایای مرکز داده پیش ساخته مدولار

انعطاف پذیری

مرکز داده پیش ساخته را می‌توان هر زمان که لازم باشد ساخته و ظرفیت آنها را نیز می‌توان بر اساس اصطلاح “همانطور که هست” افزایش داد.

کم هزینه بودن (صرفه جویی در انرژی)

مراکز داده پیش ساخته اغلب دارای خنک کننده ردیفی در نزدیکی هات اسپات همچنین دارای جریان هوای یکنواخت بدون داشتن دمای گرادیان، هستند. از طریق مدیریت دقیق جریان هوا، راندمان خنک کننده برای کابینت‌های قفسه تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

کنترل کامل مدیر

همراه با راه‌حل‌های پیشرفته مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM)، مدیران می‌توانند همیشه کنترل و دانش کاملی در مورد وضعیت عملکرد مرکز داده داشته باشند.

با همه اینها و علیرغم نشان دادن ارتباط و اهمیت مرکز داده پیش ساخته در جامعه امروزی، این فناوری نوآورانه‌ترین فن آوری موجود جهان در مورد مراکز داده نیست. با مقالات بعدی در این مورد با ماهمراه باشید.

(گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.)