معرفی نیازهای ساخت اتاق سرور – قسمت دوم

در مقاله قبلی برخی از نیازهای ساخت اتاق سرور را برای شما بازگو کردیم که برای مدیران داده از اهمیت زیادی برخوردار است. حالا به بررسی دیگر نیازهای مراحل ساخت اتاق سرور خواهیم پرداخت.

امنیت در اتاق سرور

منظور از امنیت اتاق سرور اطمینان از صحت داده ها و ایمنی نفوذ پذیری آن ها می باشد. با استفاده از روش های مختلفی از جمله نصب دوربین های کنترلی، سیستم کنترل دسترسی تردد می توان امنیت اتاق سرور را تامین نمود. استفاده از چنین تجهیزاتی موجب می شود که رفت و آمد افراد و ورود و خروج آن ها  کنترل و مدیریت شود و از این طریق مراقبت های بیشتری از تجهیزات اتاق سرور صورت گیرد.

کنترل شرایط محیط در اتاق سرور

یک اتاق سرور استاندارد باید از نظر رطوبت و دما نیز کنترل شود به همین منظور تجهیزات محاسباتی را در اتاق سرور نصب می کنند که به طور مرتب میزان گرما و سرما و رطوبت محیط را اندازه گیری می کند. سیستم کنترل شرایط محیط در اتاق سرور به سیستم مانیتورینگ شهرت دارد. این سیستم هوشمند مجهز به سنسورهایی مانند سنسور حرارت ، رطوبت، نشت آب، قطع جریان و ولتاژ و غیره می باشد.

سیستم کنترل هوشمند در اتاق سرور نام های دیگری مانند سیستم کنترل شرایط محیطی، سیستم مدیریت زیر ساخت دیتا سنتر و مرکز داده، سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور، سیستم بی ام اس اتاق سرور و… دارد.

اتاق سرور استاندارد,امنیت  در اتاق سرور,انواع سیستم سرمایش اتاق سرور,

کف کاذب در اتاق سرور

در بخش هایی از اتاق سرور برای بالاتر آمدن کف اتاق از کف کاذب استفاده می کنند و با این کار فضای مورد نیاز را برای تعبیه  تجهیزات و کابل های اتاق سرور تامین می کنند. در حال حاضر روش جدیدی برای جایگزین کف کاذب وجود ندارد و کف های کاذب به طور ویژه برای اتاق های سرور طراحی شده اند. از مزیت های کف کاذب در اتاق سرور می توان به مدیریت ایمن تجهیزات کامپیوتری و کابل ها،انعطاف پذیری، توزیع مناسب بار سنگین، صرفه جویی در انرژی اشاره نمود.

پشتیبان گیری

اطلاعات و داده های اتاق سرور دارای اهمیت بسیاری هستند بنابراین وجود امکاناتی که بتواند اطلاعاتی که در اتاق سرور از بین می رود را باز گرداند ضروری است. برای پشتیبان گیری از سایت و داده های اتاق سرور از سیستم هایی مانند SAN و تجهیزات مبتنی بر آن استفاده می کنند. از دیگر وسایل پشتیبان گیری در اتاق سرور می توان به وسیله های ذخیره سازی اشاره نمود که دارای حجم اطلاعاتی گوناگونی هستند.

چاه ارت اتاق سرور

استفاده از چاه ارت به عنوان بخشی از سیستم ارتینگ در هر اتاق سروری ضروری است زیرا در مواقع مورد نیاز می تواند جریان الکتریکی ناخواسته را در کوتاه ترین زمان ممکن تخلیه نماید و از دستگاه های اتاق سرور و انسان محافظت نماید. از مزیت های سیستم ارتینگ می توان به  حفظ ایمنی نیروی انسانی، حفاظت از اتصالی وسایل الکترونیکی، حفاظت از کف کاذب و شاسی ها و رک های فلزی، رفع خطر صاعقه و کنترل ولتاژ بالا اشاره نمود.

سقف کاذب اتاق سرور,کف کاذب در اتاق سرور,کف کاذب سرور,

سقف کاذب اتاق سرور

در اتاق های سرور کابل ها، تجهیزات و تاسیسات فراوانی وجود دارد که می تواند موجب ایجاد بی نظمی در اتاق سرور گردد به همین دلیل از سقف کاذب استفاده می کنند و بخشی از این تاسیسات و کابل ها را از سقف کاذب عبور می دهند. سقف کاذبی که برای اتاق سرور استفاده می شود باید به راحتی نصب و جابجا شود. از ویژگی های سقف کاذب مناسب اتاق سرور می توان به  مقاومت در برابر حریق و رطوبت، رنگ روشن، عایق صدا اشاره نمود. کمترین ارتفاع سقف کاذب که در اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد 15 سانتی متر می باشد.

سیستم روشنایی

بهترین روش تامین روشنایی اتاق سرور استفاده از چراغ ال ای دی می باشد. این سیستم های اتوماتیک که در سقف های کاذب به کار می روند با ورود و خروج افراد روشن و خاموش می شوند.

درب اتاق سرور

به منظور ضد حریق نمودن درب اتاق سرور از پشم شیشه یا پشم سنگ استفاده می کنند. قفل هایی که برای درب اتاق سرور استفاده می شوند باید از جنس استیل دوجداره باشند و از امنیت الکتریکی و الکترونیکی کافی برخوردار باشند. در مورد درب اتاق سرور یراق آلات نیز بسیار اهمیت دارد، همچنین این درب ها باید مجهز به قفل الکتریکی باشند.علاوه بر تمامی موارد فوق درب اتاق سرور باید به قفل الکتریکی Drop bolt داخل چارچوب قابل اتصال به انواع  Access Control  مجهز باشد.

کولینگ اتاق سرور,مراحل ساخت اتاق سرور,اتاق سرور استاندارد,

کولینگ اتاق سرور

بر اساس میزان بار برودتی اتاق سرورباید از فناوری های مناسبی برای خنک کردن اتاق سرور استفاده نمود. در اتاق های سرور باید تجهیزاتی برای خروج گرما تعبیه نمود تا در مواقعی که دمای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش می یابد از آسیب رسیدن به زیر ساخت ها جلوگیری شود. برای این منظور معمولا از سیستم کولینگ اتاق سرور استفاده می کنند.

انواع سیستم سرمایش اتاق سرور

  • سیستم سرمایش در میان رک ها
  • سیستم سرمایش در داخل رک ها
  • سیستم سرمایش برای کل فضا اتاق سرور

از دیگر سیستم های خنک کننده می توان به سیستم اینرو اشاره نمود که محل قرار گیری آن در میان رک های تجهیزات اتاق سرور می باشد.مکانیزم این سیستم به این صورت است که هوای گرم خارج شده از پشت رک ها را می گیرد وخنک می کند سپس به جلوی رک ها انتقال می دهد.