چرا باید دمای اتاق سرور را پایش کنیم؟ (استاندارد ASHRAE)

دمای اتاق سرور

گرما یک مانع بزرگ برای مراکز داده است. اگر دمای اتاق سرور بالاتر از حد باشد، داده‌ها و تجهیزات در معرض خطر خرابی قرار می‌گیرند. با بالا رفتن دما، انرژی مورد نیاز برای خنک کردن آن نیز افزایش می‌یابد که به معنای هزینه بیشتر است. فن آوری‌های جدید خنک کننده‌ها به  جلوگیری از ایجاد دماهای خارج از استاندارد کمک می‌کنند. با این حال، برای اینکه بتوانید کارایی دستگاه‌های خنک کننده مراکز داده را افزایش دهید، باید آنها را با دستگاه‌های نظارت بر دمای اتاق سرور جفت کنید. این دستگاه‌ها، حسگرهایی با قابلیت اتصال به شبکه هستند که دمای ایده‌آل اتاق سرور را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

دمای اتاق سرور

دمای اتاق سرور یکی از مهم‌ترین معیارها در هر محیط مرکز داده است. نگه داشتن تجهیزات کامپیوتری در یک نقطه دما و رطوبت ثابت، بخش مهمی از کار یک مدیر تاسیسات است، و فهرست بلندبالایی از ابزارهای ضروری وجود دارد که می‌تواند در این تلاش کمک کند.

همانطور که گفته شد، برای مدیران مراکز داده بسیار مهم است که از دستورالعمل‌هایی که باید برای حفظ امکانات خود در بهترین شکل رعایت کنند، مطلع بمانند. اختلاف یک یا دو درجه در هر دو جهت ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد، اما می‌تواند در دراز مدت تفاوت زیادی ایجاد کند.

حداکثر دمایی که یک اتاق سرور می‌تواند به راحتی در آن کار کند چقدر است؟ حداقل چیست؟ پاسخ به این سوالات به مدیران IT ایده‌ای در مورد محدوده پذیرفته شده‌ای که می‌توانند امکانات خود را در آن نگه دارند، می‌دهد.

استانداردهای پایه

تقریباً هر سازمانی یک اتاق سرور دارد؛ زیرا یک کسب و کار بدون آن نمی‌تواند آنطور لازم است، کار کند. هر سازمانی که خرابی موقت سرور را در طول ساعات کاری تجربه کرده باشد، از تعداد موانعی که می‌تواند برای یک کسب و کار ایجاد کند، آگاه خواهد بود. بنابراین، جلوگیری از این نوع اختلال، یکی از عوامل اصلی‌ست که باید در نظر گرفته شود.

 

استاندارد (ASHRAE) در مورد دمای اتاق سرور

همانطور که گفتیم، یکی از شرایط مهم اتاق سرور یا مراکز داده، دمای اتاق است. متعادل کردن دما یا رطوبت برای اطمینان از کار اتاق سرور مهم است. هنگامی که دمای اتاق سرور بالا رود، خطر خرابی، تجهیزات را تهدید می‌کند.
طبق گفته انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE)، شرایط دمایی اتاق‌های سرور باید بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد باشد. هر دمایی که کمتر یا بالاتر باشد ممکن است یک نگرانی بزرگ به وجود آورد؛ بنابراین، راه اندازی یک سیستم مانیتورینگ اتاق سرور برای اطمینان از بررسی شرایط مهم است.

مرکز داده سطح بالا

دمای مناسب برای اتاق سرور چقدر است؟

در طول بیست سال گذشته، تشخیص داده شده است که صنعت فناوری اطلاعات باید نقش خود را در افزایش اثربخشی استفاده از انرژی در اتاق سرور (PUE (Power Usage Effectiveness، طبق استانداردهای ISO/IEC 30134-2:2016 و EN 50600-4-2:2016 ایفا کند. یکی از راه‌هایی که صنعت فناوری اطلاعات می‌تواند PUE را افزایش دهد، کاهش مصرف برق در اتاق‌های سرور است.
هیچ دمای توصیه شده روشنی برای اتاق سرور شما وجود ندارد. بلکه باید بدانید تعدادی از عوامل هستند که محدوده دمای محیطی مناسب را برای تأسیسات شما تعیین می‌کنند. دستورالعمل‌های پیشنهاد شده در این مقاله از انتشارات “ASHRAE” به نام رهنمودهای حرارتی برای محیط‌های پردازش داده، ویرایش پنجم منتشر شده در سال 2021 گرفته شده‌اند.
اگر می‌خواهید درک عمیق‌تری از توصیه‌های زیست‌محیطی منتشر شده داشته باشید، با ما همراه باشید.

(در تمام استانداردهای محیطی منتشر شده در این مقاله شرایط، در محیط هم سطح دریا فرض شده است).

 

درجه‌های زیست محیطی تجهیزات

یکی از عواملی که دمای توصیه شده را در تاسیسات شما تعیین می‌کند، کلاس یا درجه تجهیزاتی‌ست که نصب کرده اید. همه تجهیزات الزامات حرارتی یکسانی ندارند.

کلاس A1

کلاس A1، به یک فضای IT با برخی کنترل‌ها، روی پارامترهای محیطی اشاره می‌کند. انواع محصولات و تجهیزات طراحی شده بکار رفته در فضای این کلاس عبارتند از سرورهای اصلی و تجهیزات ذخیره سازی.

کلاس A2/A3/A4

انواع محصولات طراحی شده در محیط این کلاس عبارتند از (سرور با حجم بزرگ) volume servers، تجهیزات ذخیره سازی، رایانه‌های شخصی و ایستگاه‌های کاری. در بین این سه کلاس، A2 کم‌ترین محدوده محیطی و A4 وسیع‌ترین را دارد.

کلاس H1

H1 ناحیه‌ای در اتاق سرور است که تا دمای پایین‌تری نیاز دارد تا سرورهای هوای خنک با چگالی بالا را در خود جای دهد.

 

کیفیت هوا در مقابل رطوبت نسبی

رطوبت نسبی بالا، تأثیر قابل توجهی بر تجهیزات فناوری اطلاعات دارد و می‌تواند باعث خرابی آندی رساناها، خرابی رطوبت سنج و سایر مشکلات شود. هنگامی که رطوبت بالا با سطوح بالای آلودگی ترکیب می‌شود، می‌تواند منجر به خوردگی قطعات الکترونیکی شود.

 

محدوده دمای توصیه شده در مقابل مجاز

محدوده توصیه شده محیطی، طیفی از عوامل محیطی‌ست که یک تاسیسات باید برای برآورده کردن آنها در شرایط عادی طراحی شود. محدوده توصیه شده توسط کمیته ASHRAE TC9.9 انتخاب و در دستورالعمل‌های حرارتی برای محیط های پردازش داده، ثبت شده است.

محدوده مجاز محیطی، پوششی‌ست که سازندگان تجهیزات IP، خودشان روی محصول، برای گرفتن تایید تولید محصول، آزمایش کرده‌اند. کارکرد طولانی‌مدت تجهیزات فناوری اطلاعات خارج از محدوده توصیه شده می‌تواند منجر به کاهش قابلیت اطمینان شود، به‌ویژه اگر تجهیزات برای مدت‌های طولانی در معرض کار در حداکثر محدوده مجاز قرار گیرند.

محدوده‌های دمای محیطی توصیه شده

(1) نکته جدول: با توجه به دامنه رطوبت در قسمت توصیه در جدول فوق، اگر اتاق سرور شما در منطقه‌ای با سطح آلودگی کم قرار دارد، می‌توانید رطوبت را تا 70 در نظر بگیرید. اگر اتاق سرور شما در منطقه‌ای با آلودگی بالا قرار دارد، باید اتاق سرور خود را به رطوبت کمتر از 50 درصد برسانید.

 

 

دمای اتاق سرور

 

مشکلات دمای اتاق سرور

صرفه جویی در هزینه‌های برق در مورد اتاق‌های سرور موضوع ساده‌ای نیست. صرفاً افزایش دمای اتاق سرور شما عوارض جانبی متعددی دارد که ممکن است به خوبی تعادل را به هم زند.

 

آنچه که سیستم‌های مانیتورینگ محیطی اتاق سرور ارائه می‌دهند

اندازه‌گیری داده‌ها: این دستگاه‌ها مقادیر اندازه‌گیری شده توسط پروب‌ها مانند دما را نمایش می‌دهند.
جمع آوری داده‌ها: اندازه گیری دما و رطوبت در رسانه‌های و ذخیره سازی داخلی و خارجی انجام می‌شود.
هشدارها و اعلان‌ها: زمانی که دما یا رطوبت از آستانه از پیش تعریف شده فراتر رود، سیستم نظارت محیطی سرور یک هشدار را راه اندازی می‌کند. در برخی موارد، سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می‌توانند یک سیستم هشدار خارجی مانند چراغ بارق یا آژیر را نیز فعال کند.

 

سخن آخر در مورد دمای اتاق سرور

تعیین دمای مناسب برای اتاق سرور می‌تواند یک چالش مهم باشد، دمای مرکز داده نباید خیلی گرم باشد؛ زیرا باعث خرابی قطعات و تجهیزات می‌شود، همینطور نباید خیلی سرد شود که انرژی به هدر رود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با مشاوران و کارشناسان کارنو تماس بگیرید. همچنین می‌توانید طراحی زیرساخت مراکز داده‌ی خود را به ما بسپارید. گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و انواع پاور ماژول است. امید است که از این مقاله لذت برده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ختما نظرات، انتقادات، پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.