نحوه طراحی و ساخت مراکز داده

ساخت مراکز داده

طراحی یک مرکز داده کارآمد، کار کوچکی نیست. لذا قبل از آغاز کار، مدیران باید مؤلفه‌های تأسیسات و زیر ساخت مراکز داده، استانداردهای مختلف را بررسی کنند. دیتاسنتر، مرکز فناوری عملیات مدرن سازمانی‌ست.

مرکز داده زیرساخت حیاتی فناوری اطلاعات را برای ارائه منابع و خدمات به کارمندان، شرکا و مشتریان تجاری در سراسر جهان را فراهم می‌کند. کسب و کارهای کوچک یا متوسط ​​اغلب می‌توانند مرکز داده‌ مفید و کاربردی را در محدوده یک کمد یا اتاق کوچک با تغییرات اندک در آنها، پیاده سازی کنند. با این حال دیتاسنتر در مقیاس بزرگ با پیچیدگی‌های محاسباتی، فضای اختصاصی عظیمی را می‌طلبد.

این فضا باید با دقت طراحی شود تا از نیرو، خنک کننده‌ها، مدیریت، قابلیت اطمینان و نیازهای امنیتی زیرساخت فناوری اطلاعات پشتیبانی کند. همچنین باید اضافه کرد که مراکز داده بزرگ‌ترین و گران‌ترین دارایی کسب و کارها هستند- هم از نظر سرمایه گذاری و هم از نظر هزینه‌های عملیاتی.

 

اجزای اصلی ساخت مراکز داده چیست؟

دو جنبه اصلی برای هر مرکز داده وجود دارد: تسهیلات و زیرساخت فناوری اطلاعات که در داخل مرکز قرار دارد. این جنبه‌ها با هم وجود دارند و با هم کار می‌کنند؛ اما می‌توان آنها را جداگانه مورد بحث قرار داد. در یک مرکز که به درستی طراحی شده، مجموعه‌ای از عوامل در نظر گرفته می‌شود، به عبارت دیگر برای ساخت مراکز داده، موارد زیر را باید در نظر گرفت:

امکانات در ساخت مراکز داده

این مورد، همان تسهیلات ساختمان فیزیکی مورد استفاده برای مرکز داده است. به عبارت ساده‌تر، مرکز داده فقط یک فضای باز بزرگ است که زیرساخت‌ها در آن مستقر خواهند شد. اگرچه تقریباً هر فضایی پتانسیل بهره برداری از مقداری زیرساخت فناوری اطلاعات را دارد.

فضا

برای ساخت و اتوماسیون مراکز داده، باید فضای کافی جهت نگهداری زیرساخت‌های فناوری اطلاعاتی، وجود داشته باشد. فضا باید در یک سایت خوب در نظر گرفته شده با دسترسی مقرون به صرفه واقع شود. این فضا اغلب برای تطبیق با اهداف مختلف سازماندهی می‌شود.

قدرت

برای راه اندازی تمام زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، باید توان کافی – بر حسب وات، اغلب به 100 مگاوات وجود داشته باشد. برق باید مقرون به صرفه، پاک – به معنی بدون نوسان یا اختلال –  همچنین قابل اعتماد باشد. برق تجدیدپذیر و مکمل/کمکی باید گنجانده شود.

خنک کننده

جهت ساخت مراکز داده باید بدانید که مقدار عظیمی از توان تحویل داده شده به یک مرکز داده به گرمای زیادی تبدیل می‌شود که باید با استفاده از سیستم‌های HVAC معمولی و همچنین سایر فناوری‌های خنک کننده، در زیرساخت فناوری اطلاعات حذف شود.

امنیت

با توجه به ارزش مرکز داده و اهمیت حیاتی آن برای کسب و کار، مرکز داده باید شامل موارد کنترل شده امنیتی با استفاده از انواع روش‌ها، از دسترسی کارمندان به مکان تا نظارت و کنترل تصویری باشد.

مدیریت

مراکز داده مدرن معمولاً دارای یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS) هستند که برای کمک به رهبران فناوری اطلاعات و کسب و کار، در نظارت به موقع از جمله نظارت بر دما، رطوبت، برق و سرمایش و همچنین دسترسی و امنیت طراحی شده است. (گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده سیستم کنتترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول های مناسب رک است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

شرکت‌های بزرگ دنیا می‌توانند به مراکز داده بسیار بزرگ دسترسی داشته باشند، مانند مرکز داده  Google در شهرستان داگلاس.

زیر ساخت

یک زیرساخت نشان دهنده مجموعه وسیعی از تجهیزات فناوری اطلاعات است که در داخل تأسیسات مستقر شده است. این مورد تجهیزاتی‌ست که برنامه‌ها را اجرا می‌کند و خدماتی را به کسب و کار و کاربرانش ارائه می‌دهد.

دیتاسنتر

 

یک زیرساخت IT معمولی شامل اجزای زیر است:

 • سرورها یا رایانه‌ها

میزبان برنامه‌های کاربردی سازمانی هستند و وظایف محاسباتی را انجام می‌دهند.

 • ذخیره سازی

سیستم‌های فرعی، مانند دیسک‌ها، برای ذخیره و محافظت از داده‌های کاربردی و تجاری استفاده می‌شوند.

 • شبکه سازی

تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد یک شبکه تجاری شامل سوئیچ‌ها، روترها، فایروال‌ها و سایر عناصر امنیت سایبری‌‌ست.

 • کابل‌ها و قفسه‌ها

کیلومتر‌ها سیم تجهیزات فناوری اطلاعات را به هم متصل می‌کنند و قفسه‌های سرور فیزیکی برای سازماندهی سرورها و سایر تجهیزات در فضای تأسیسات استفاده می‌شوند.

 • نیروی پشتیبان

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)، فلایویل و سایر سیستم‌های برق اضطراری برای اطمینان از رفتار منظم زیرساخت‌ها در صورت قطع برق اصلی هستند.

 • پلتفرم‌های مدیریتی

یک یا چند پلت فرم مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) برای نظارت و مدیریت گزارش زیرساخت فناوری اطلاعات در مورد سلامت، در دسترس بودن، ظرفیت و پیکربندی سیستم مورد نیاز است.

 

هنگامی که یک کسب و کار تصمیم به طراحی و ساخت مراکز داده می‌گیرد، تمرکز طبیعی بر روی طراحی و ساخت تاسیسات است. اما رهبران فناوری اطلاعات باید زیرساخت‌هایی را که برای اعتبار بخشیدن به پروژه وارد تاسیسات می‌شود را در نظر بگیرند.

چگونگی طراحی و ساخت مراکز داده

هیچ الزامی برای طراحی یا ساخت مراکز داده وجود ندارد و متناسب با نیازهای منحصر به فرد کسب و کار منعطف است. با این حال، هدف اصلی هر استاندارد، ایجاد یک پلت فرم مشترک از بهترین شیوه‌هاست.

البته مجموعه‌ای از استانداردهای فعلی مراکز داده وجود دارد و یک کسب و کار می‌تواند یک یا چند استاندارد – یا بخش‌هایی از استانداردها – را در پروژه مرکز داده خود ترکیب کند. استانداردها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که توجه کافی به این عوامل از جمله موارد زیر صورت می‌گیرد:

 • طراحی مفهومی؛
 • چیدمان و برنامه ریزی فضا؛
 • الزامات ساخت و ساز ساختمان؛
 • مسائل امنیتی فیزیکی؛
 • وسایل داخلی ساختمان (سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی، لوله کشی و آتش نشانی)؛
 • عملیات و گردش کار.

استانداردها به اطمینان از طراحی، بهره برداری و ساخت مراکز داده کمک می‌کنند.

دیتاسنتر

 

سازماندهی فضای فیزیکی و ساخت مراکز داده

مرکز داده در قلب خود، چیزی بیشتر از یک فضای بزرگ است. اگرچه یک مرکز داده در کلاس سازمانی می‌تواند یک تعهد بزرگ و پیچیده باشد، مهم‌ترین مساله و یک موضوع اساسی، فضایی‌ست که به صورت فوت مربع یا متر مربع بیان می‌شود.

شاید مهم‌ترین و گیج کننده‌ترین مساله، فضای مناسب مرکز داده برای کسب و کار باشد. هزینه اجرای مراکز داده بسیار گران است بنابراین مراکز داده کوچک، ممکن است نیازهای فعلی یا آتی کسب و کار را برآورده نکند؛ همچنین اگر خیلی بزرگ طراحی شود، سرمایه هنگفتی را هدر داده‌ است.

ایجاد تسهیلاتی که ظرفیت رشد و در عین حال بهره برداری را بهینه می‌کند بسیار مهم است. درنطر گرفتن فضای کافی برای مرکز داده، گاهی اوقات به خودی خود یک هنر در نظر گرفته می‌شود. فاکتورهای بی‌شمار دیگری نیز در فضای مرکز داده باید در نظر گرفته شود. در مقالات آینده با ما همراه باشید.